Kroketa patate e ëmbël dhe djathë

Kroketa patate e ëmbël dhe djathë

Kur i pamë këto kroketa patate e ëmbël dhe djathë në profilin e dietolog-nutricionist Raquel Bernacer e dinim që duhej t’i përgatisim në shtëpi. Atëherë hasim në problemin tipik: Nuk më mjafton kjo ose zakonisht nuk e përdor këtë përbërës në kuzhinën time ... por gjithçka ka një zgjidhje!

Këto kroketa nuk kërkojnë përgatitjen e një beshameli për t'u përdorur si ato tradicionale. Brumi përgatitet duke kombinuar mishin e pjekur të patates së ëmbël, djathin, kremin dhe xhelatinën, midis përbërësve të tjerë. Pelte Ju mund të hiqni dorë nga ajo, por si do të keni kohë për të kontrolluar brumi nuk është i lehtë për tu trajtuar edhe duke e përdorur atë.

Momenti për të formuar kroketat është më delikati. Bërja e brumit është shumë e thjeshtë, por pasi e lini të pushojë në frigorifer, është koha për të përgatitur kroketet. Dhe nuk do të jeni në gjendje t'i formësoni këto me duart tuaja, si ato tradicionale. Do t'ju duhen dy lugë dhe pak durim për ta bërë atë. Tani ai shije e ëmbël dhe strukturë kremoze e kroketave më shumë sesa e kompensojnë atë.

Përbërësit

 • 385 g mish i pjekur me patate të ëmbël (1 patate e madhe e ëmbël)
 • 1 fletë xhelatine neutrale
 • 60 ml. krem me 35% yndyre
 • Një lugë çaji gjalpë
 • Kripë për shije
 • Piper i zi për shije
 • 55 g djathë mocarela (i copëtuar dhe i kulluar mirë)
 • Miell
 • Vezë 2
 • Therrime buke
 • Vaj ulliri ekstra i virgjër

Hap pas hapi

 1. Piqni pataten e embel. Për ta bërë këtë, ngrohni furrën në 200ºC, lajeni mirë pataten e ëmbël dhe vendoseni të thatë në tepsinë e furrës të lyer me pak vaj ulliri. Piqni 45 min ose derisa të bëhet. Më pas nxirreni nga furra dhe lëreni të ftohet.
 2. Ndërsa ftohet, hidraton xhelatinën në një tas me ujë të ngrohtë për disa minuta.
 3. Në të njëjtën kohë ngrohni kremin në një tenxhere pa e lejuar të vlojë. Pasi të nxehet, hiqeni nga nxehtësia, shtoni xhelatinën dhe përziejeni derisa të copëtohet dhe të përfshihet.

Kroketa patate e ëmbël dhe djathë

 1. Pasi patatja e ëmbël të jetë e ngrohtë, hiqni tulin dhe vendosni sasinë e treguar në një tas, duke e shtypur atë me një pirun.
 2. Shtoni gjalpin e shkrirë, kremin me xhelatinë, djathin dhe sezonin për shije. Përziejeni mirë, provoni në rast se duhet të korrigjoni pikën e kripës dhe ta vendosni në frigorifer për një orë, duke e mbuluar tasin me mbështjellës plastik.
 3. Koha kaloi, formoni kroketat duke përdorur dy lugë. Pastaj butësisht rrokullisni ato në miell, vezë të rrahur dhe bukëpjekje. Vendosini në frigorifer për një orë tjetër para se t’i skuqni.

Kroketa patate e ëmbël dhe djathë

 1. Më në fund skuqni kroketat në vaj të bollshëm nxehtësia në grupe, duke lejuar që yndyra e tepërt të kullojë në letër thithëse ndërsa hiqni.
 2. Shërbejeni kroketat e nxehta të patates së ëmbël dhe djathit.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.