Bërësit e bukur dhe praktik të kafesë me pikim

Bërësit manual të kafesë

Përgatitja e një kafeje është për shumë prej nesh një ritual me të cilin fillon një moment kënaqësie dhe qetësie në mes të mëngjesit ose në mes të pasdites. Për ta bërë këtë, ne kemi alternativa të shumta, duke qenë prodhuesit manual të kafesë që sot ne propozojmë më të mirën për të arritur një kafe delikate por me shumë aromë.

E bukur, praktike dhe pa tel, Kjo është mënyra se si janë prodhuesit manual të kafesë me pikim që ne propozojmë sot në Bezzia. Të gjithë janë të pajisur me një filtër në të cilin vendoset kafeja e bluar dhe mbi të cilin derdhet uji i nxehtë manualisht, por me nuanca të ndryshme për të mbushur kafenë. Melitta, Chemex ose Hario, ju zgjidhni!

Për shekuj me radhë, kafeja përgatitej duke ngrohur kafenë e bluar në një tenxhere me ujë. Dhe janë këto aparate kafeje që në një farë mënyre ruajnë atë thelb por duke përmirësuar shijen përfundimtare të kafesë. Lehtë për t'u përdorur, ata gjithashtu kanë përparësi të shumta ndaj llojeve të tjera të krijuesit të kafesë:

 • Ata zënë pak hapësirë ​​në kuzhinë.
 • Ato janë të lehta dhe lëvizen lehtë.
 • Ata janë të bukur. Ata duken shkëlqyeshëm në countertop kuzhine.
 • Ata nuk kanë nevojë për kabllo.
 • Funksionimi i tij është i thjeshtë
 • Thjeshtësia e tij e bën qëndrueshmërinë e saj të lartë.
 • Ata janë të lira

Melitta

A e dini se ishte themeluesi i Melitta që shpiku filtrimin e kafesë në 1908? Më vonë, në vitet '30 Melitta Bentz prezantoi filtra konikë që përmirësuan cilësinë e kafesë duke prodhuar një zonë më të madhe për nxjerrjen e saj. Filtra që ne i njohim sot dhe që janë bërë një shenjë dalluese e firmës.

Melitta

Ju do të gjeni në katalogun Melitta mbajtëse filtri plastike, qelqi dhe porcelani me brazda inovative që sigurojnë një nxjerrje të ekuilibruar të kafesë. Përveç kësaj, dy hapjet e saj do t'ju lejojnë të ndani kënaqësinë e pirjes së kafesë, pasi mund të përgatisni dy në të njëjtën kohë. Dhe nuk do t'ju kushtojë më shumë se 17 €.

Portafiltrat në kombinim me karafën e qelqit Melitta Pour Over vazhdojnë t'ju lejojnë edhe sot krijoj kafe në një mënyrë të thjeshtë dhe elegante për një numër të mirë njerëzish. Karafa është bërë nga qelqi borosilikat dhe mund të përdoret me lëngje të nxehtë ose të ftohtë pa rrezik të thyerjes. Isshtë i përshtatshëm për mikrovalën dhe falë kapakut të tij të lëvizshëm mund të lahet lehtë në pjatalarëse.

Chemex

Enë ikonike qelqi Chemex u shpik nga kimisti gjerman Peter Schlumbohm në 1941. Dizajni i tij i pastër dhe i thjeshtë E bën atë të duket mirë në majë të çdo countertop. Modeli me një dorezë prej druri është veçanërisht i mrekullueshëm, si dhe siguron ngrohtësi në dizajn, ai do t'ju parandalojë të digjeni kur mbani gotën e nxehtë.

Bërës kafeje Chemex

Bërësit e kafes janë të disponueshëm në madhësi të ndryshme për të krijuar nga tre në trembëdhjetë filxhanë. Dhe dizajni i filtrave të tij me fibra është i veçantë, më e trashë se konkurrenca për të mbajtur elementë të hidhur, vajra dhe kokrra nga filxhani juaj.

Hario

Hario u themelua në Tokio në 1921 dhe fillimisht prodhoi produkte qelqi për laboratorë kimikë. Pajisja juaj më e njohur V60, Wasshtë zhvilluar për të përmirësuar portafiltrat që ekzistonin në atë kohë. Me një kënd prej 60º, uji rrjedh drejt qendrës së bluarjes, duke zgjatur kohën e kontaktit.

Bërës kafeje Hario

Ky grup karafe dhe koni Për të bërë kafe të filtruar është ideale që, me një çmim të volitshëm (25 €), të mund të keni atë që ju nevojitet për të bërë kafe filtër në mënyrë profesionale në shtëpi. Për ta arritur këtë, thjesht duhet të ndiqni udhëzimet e firmës.

Si të përgatisni kafe

Cilën prodhues manual kafeje të zgjidhni, mënyra për të përgatitur kafenë do të jetë shumë e ngjashme duke ndryshuar vetëm raportin e kafesë dhe ujit të nevojshëm për të marrë rezultatin më të mirë. Lagështimi i filtrit me ujë të nxehtë, peshimi i kafesë së bluar me kokërr mesatare dhe shpërndarja e tij në mënyrë të barabartë në filtër janë hapat e parë që duhet të ndiqni.

Atëherë ju thjesht duhet ta ngrohni ujin dhe ta derdhni në një enë me pecetë. Pse sepse me këtë do të jetë më e lehtë për ju të shtoni ujin e nxehtë mbi kafe në lëvizje rrethore nga qendra në pjesën e jashtme. Temperatura e ujit do të jetë gjithashtu e rëndësishme; Duhet të jetë midis 90 dhe 94 gradë. Nëse nuk keni një termometër, do të jetë e mjaftueshme që ju të shkelni rreth 40 sekonda pasi të vlojë.

Ka video të shumta në YouTube me këshilla praktike për përdorimin e këtyre prodhuesve të kafesë me pikim manual, shikojini!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.