Stencilët për të pikturuar muret në një mënyrë origjinale, përdorni ato!

Muret e pikturuara me klishe

Ka mjete që na lejojnë ndryshoni pamjen e një dhome në një mënyrë të thjeshtë dhe të lirë dhe megjithatë ato nuk janë shumë të popullarizuara tek ne. Stencilët për pikturimin e mureve, të njohur gjithashtu si klishe, janë një shembull i kësaj.

Me klishe për lyerjen e mureve ju mund të transformoni një dhomë brenda pak orësh. Ata do ta bëjnë më të lehtë për ju të krijoni modele të përsëritura në mure që do të shtojnë interes në dhomë. Por ato gjithashtu do t'ju lejojnë të krijoni motive të izoluara që tërheqin vëmendjen në një cep të caktuar. Mësoni më shumë rreth këtyre!

Çfarë janë klishe?

Stencilet janë shabllone të bëra nga një material specifik që ato shërbejnë për vulosjen e motiveve në një sipërfaqe duke kaluar ngjyrën përmes prerjeve të bëra mbi të. Një përkufizim më i saktë mund të gjendet në Fjalorin e Akademisë Mbretërore Spanjolle:

Stencila për lyerjen e mureve

klishe
Nga anglishtja. klishe
1. m Arg., Bol., Kili, C. Rika, Kubë, Meksikë, Nic., Pan., R. Dom. Dhe Ven. Shabllon specifik i materialit për klishe

klishe
Nga lat. extergēre 'fshij, pastro'.
1. tr. Stampimi i vizatimeve, shkronjave ose numrave duke kaluar ngjyrën, me një instrument të përshtatshëm, përmes prerjeve të bëra në një fletë.

Bleni ose krijoni modelin tuaj

Në treg do të gjeni klishe të shumta për lyerjen e mureve e bërë nga materiale plastike që mund të ripërdorni pa pushim. Shabllonët që imitojnë motivet e pllakave hidraulike, si dhe ato me motive gjeometrike ose me lule janë më të njohurat.

Krijoni klishe tuaj për të pikturuar mure

Çfarë ndodh nëse nuk jemi të bindur nga ndonjë model? Pastaj ne mund të krijojmë modelet tona nga vizatimet tona ose të tjera që i gjejmë në internet. Për këtë do t'ju duhet njohuri themelore në trajtimin e disave Programi i dizajnit si Photoshop dhe një printer që lejon shtypjen në fletë plastike. Të kesh një nuk është e zakonshme, por zakonisht nuk është problem të gjesh një dyqan kopjesh në qytetet tona.

A nuk keni nevojë për diçka kaq profesionale? Nëse krijimtaria dhe aftësia janë ato që keni, ju mund të krijoni modelet tuaja duke përdorur spacers plastike me vrima, ato që kemi përdorur për të organizuar dokumente në shtëpi, dhe një prerës të mprehur mirë.

Vendosni klishe për të pikturuar muret

Pasi të keni modelin tuaj dekorativ, është koha për të përgatitur bojën dhe për të ndotur duart. Po nga filloni? Nëse ideja juaj është të përsërisni të njëjtin model në mënyrë simetrike në të gjithë murin, ideale do të ishte të vizatoni një vija vertikale në qendër të murit të shërbejë si një udhëzues për krijimin e vijës së parë të modelit.

Si të përdorni një klishe për të pikturuar muret

Në çdo rast, pasi të keni zgjedhur vendin ku do të vendosni modelin, hapi tjetër do të jetë ngjiteni në mur me ndihmën e një shiriti të vogël maskues. Ne duam të mendojmë se para se të jeni kujdesur për mbulimin e dyshemeve dhe sipërfaqeve të tjera që mund të njollosen, apo jo?

Pasi të përgatitet shablloni, mund ta aplikoni bojën në mënyra të ndryshme. Ju mund të pikturoni murin duke përdorur një rul bojë për të arritur një vizatim uniform ose për të aplikuar bojën duke trokitur me një sfungjer për të arritur një efekt të konsumuar. Nëse keni disa klishe që mund t’i ngjitni në mur, një furçë ajri mund të jetë gjithashtu një alternativë e mirë. Zgjidhni teknikën që ju pëlqen më shumë ose që është më e rehatshme për ju dhe futuni në punë!

Rezultati i aplikimit të klisheve për të lyer muret

Sapo bojë të jetë aplikuar me shabllonin e parë, është koha ta hiqni atë dhe ta vendosni në një pozicion të ri. Shumica e klisheve të pikturës në mur kanë shpjegime të qarta për t'i rreshtuar ato në mënyrë që modeli të jetë i përsosur, kështu që ju vetëm duhet të ndiqni këto.

Sigurohuni që të pastroni shabllonin e tyre herë pas here dhe të ndryshoni shiritin maskues për të shmangur zvarritjen e bojës kur ndryshoni klishe ose e gjithë puna do të preket. Dhe mos ngurroni të kontrolloni që modelet e përsëritura ruajnë kohë pas kohe linja horizontale dhe vertikale.

Tani që dini të përdorni klishe për të pikturuar mure, a do të guxoni të ndryshoni pamjen e mureve tuaja me këto?

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.