Katër këshilla për trajtimin e kapsllëkut tek fëmijët

kapsllëk

Kapsllëku është një problem mjaft i zakonshëm i tretjes tek fëmijët. Mos harroni se zorra juaj është akoma në zhvillim dhe është normale, prandaj, herë pas here paraqet një problem të tillë që nuk mbaron së thithuri mirë lëndët ushqyese të ndryshme nga ushqimi. Gjëja normale është që ky kapsllëk mund të zgjidhet pa shumë probleme dhe të zhduket siç ka ardhur.

Sidoqoftë, nëse kapsllëku zgjat me kalimin e kohës, është e rëndësishme të shihni një mjek për të kontrolluar nëse vuani nga ndonjë lloj patologjie. Pastaj ne propozojmë një sërë mjetesh shërimi ose këshilla që mund ta ndihmojnë të voglin të zgjidhë problemin e tij të tretjes.

Rritni marrjen e fibrave

Fibrat janë kryesore dhe thelbësore kur bëhet fjalë për të parandaluar që një fëmijë të vuajë nga kapsllëku. Fibrat nuk mund të mungojnë në dietën e fëmijës dhe ato duhet të merren rregullisht me të gjitha vaktet. Shtë i pranishëm në fruta të tilla si mollë ose kivi, në perime ose drithëra. Normalisht, të kesh një dietë të pasur me fibra ndihmon që problemet e ndryshme të kapsllëkut të zhduken.

Pi shume uje

Një tjetër nga elementët kryesorë kur bëhet fjalë për parandalimin e fëmijës nga vuajtja nga kapsllëku është pirja e ujit gjatë gjithë ditës. Veryshtë shumë e rëndësishme që fëmija të mbetet i hidratuar në mënyrë të përsosur në çdo kohë dhe nuk paraqesin mungesë të lëngjeve. Marrja e ujit ndihmon jashtëqitjen të zbutet dhe mund të dalë jashtë pa ndonjë problem. Pija e rekomanduar duhet të jetë ujë, marrja e pijeve me sheqer ose lëngjeve nuk rekomandohet pasi ato nuk kontribuojnë asgjë të mirë në trup.

-si-parandalimi-dhe-trajtimi-kapsllëku-në-fëmijë_

Bëj sport

Ushtrimet e rregullta fizike parandalon kapsllëkun. Aktiviteti fizik ndihmon masën fekale të zbresë në të gjithë zorrën pa ndonjë problem dhe të nxjerrë jashtëqitjen në mënyrë të kënaqshme. Përveç kësaj, ushtrimi i sporteve është i rëndësishëm që fëmija të ndihet mirë me veten dhe të shmangë problemet e kilogramëve shtesë.

Marrja e produkteve të qumështit të thartuar

Një nga shkaqet e kapsllëkut tek fëmijët mund të jetë për shkak të mungesës së probiotikëve brenda sistemit të tretjes. Këto baktere janë të pranishme në ushqimet e fermentuara dhe ndihmojnë në përthithjen e ushqyesve të ndryshëm që gjenden brenda traktit tretës.

Në përgjithësi, kapsllëku tek fëmijët zgjidhet duke ndjekur këtë seri këshillash ose mjetesh shërimi natyrore. Sidoqoftë, mund të ndodhë që problemi të vazhdojë pavarësisht ndjekjes së këshillave të tilla. Nëse kjo ndodh, prindërit duhet të shkojnë te mjeku për të gjetur shkakun pse kapsllëku vazhdon ose vazhdon dhe prej andej, veprojnë në mënyrën më të përshtatshme të mundshme. Në raste të tilla, fëmija mund të vuajë një lloj patologjie që e pengon atë të ketë një tranzit normal të zorrëve. Ky problem i tretjes zakonisht zgjidhet duke administruar barna të caktuara që ndihmojnë procesin e tretjes të jetë ideal. Përndryshe, i vogli mund të ketë episode të kapsllëkut vazhdimisht me të gjitha të këqijat që kjo sjell në nivelin shëndetësor.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.