A është e mundur të ndjeni mërzi nga partneri?

mërzitje çifti

Ashtu si në fusha apo fusha të tjera të jetës, Është normale dhe e zakonshme të mërzitesh në momente të caktuara të çiftit. Një mërzitje e tillë është zakonisht pasojë e diçkaje, duke shkaktuar një mosinteresim te partneri. Askush nuk është i lirë të mërzitet herë pas here, ndaj nuk është e nevojshme t'i kushtohet shumë rëndësi kësaj situate. Sinjali i alarmit duhet të bie kur mërzitja është bërë normale pavarësisht se jeni në një lidhje.

Në artikullin e mëposhtëm do t'ju tregojmë nëse është normale dhe e zakonshme që një çift të mërzitet dhe çfarë duhet bërë për të ndryshuar një gjendje të tillë.

Mërzia e çiftit

Shumicën dërrmuese të rasteve duke u mërzitur me partnerin tuaj, Shihet si një sinjal alarmi se diçka nuk shkon në marrëdhënie. Mërzia e përmendur zakonisht shfaqet rregullisht pesë ose gjashtë vjet pas një marrëdhënieje të caktuar. Besohet ose mendohet të jetë një simptomë e qartë se dashuria nuk është më aq intensive sa ishte në fillim të marrëdhënies.

Megjithatë, ky është një besim i gabuar. pasi është një gjendje që konsiderohet normale deri diku dhe që zakonisht ndodh në shumicën dërrmuese të marrëdhënieve. Prandaj nuk ka nevojë të shqetësoheni shumë dhe ta trajtoni këtë problem bashkërisht me çiftin.

Ankthi i dashurisë në çift

Kur lind dashuria mes dy njerëzve, ndodh i ashtuquajturi ankth afeksioni. Bëhet fjalë për zgjimin e emocioneve të ndryshme dhe ndjenjave të këndshme tek të dy njerëzit. Kjo krijon frikë ose frikë nga humbja e të dashurit, e cila ju lejon të krijoni një lidhje të fortë në mënyrë që kjo të mos ndodhë. Megjithatë, është normale dhe e zakonshme që me kalimin e kohës këto ndjenja qetësohen dhe gjendja e mërzisë ndaj partnerit përfundon.

Nëse kjo ndodh, është e rëndësishme të mos rrini duarkryq dhe të kërkoni mjete ose mjete të caktuara që ndihmojnë në riaktivizimin e interesit të ndërsjellë brenda marrëdhënies. Nëse nuk bëni asgjë, mërzia do të mbizotërojë në ditën e përditshme të lidhjes dhe do ta rrezikojë atë. Ndaj është detyrë e palëve të fusin risi në çift, në mënyrë që ndjesia e një monotonie të caktuar në marrëdhënien në fjalë mund të zhduket.

çift ​​i mërzitur

Është normale që një çift të mërzitet

Mund të thuhet se është diçka normale dhe e zakonshme që çifti të mërzitet. përderisa ndodh në momente të veçanta. Mërzia zakonisht shfaqet në ato marrëdhënie që janë bashkë për një kohë të gjatë. Sinjali i alarmit mund të shfaqet kur mërzia zgjatet në kohë dhe bëhet konstante. Nëse kjo ndodh, është e rëndësishme që palët të diskutojnë hapur çështjen dhe të kërkojnë zgjidhjen më të mirë të mundshme.

Një mërzitje e zgjatur brenda çiftit zakonisht, në shumicën dërrmuese të rasteve, i detyrohet një farë neglizhimi të palëve që nuk kanë mundur ta forcojnë lidhjen e krijuar. Nëse kjo ndodh, është e rëndësishme të shihni një profesionist. i cili di ta trajtojë problemin në mënyrën e duhur për të shpëtuar marrëdhënien. Nëse palët mbeten të padurueshme ndaj saj, është e mundur që marrëdhënia të përfundojë në prishje.

Në fund të fundit, nuk ka pse të alarmohet nga fakti i mërzitjes në momente të caktuara të çiftit. Kalimi i viteve mund të bëjë që çifti të hyjë në një rutinë të caktuar që nuk i sjell dobi vetë marrëdhënies. Nëse momentet e mërzisë janë të përpikta, nuk ndodh asgjë për të biseduar me çiftin për të gjetur një zgjidhje sa më shpejt. Është mirë të thyeni rutinën dhe të futni disa risi në marrëdhënie për të rindezur flakën e dashurisë. Nëse momentet e mërzisë janë të zakonshme dhe të vazhdueshme, ato mund të jenë një tregues se diçka nuk po shkon mirë në marrëdhënie.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.