A këshillohet që fëmijët të shkojnë zbathur?

zbathur

Gjithmonë ka pasur pozicione kontradiktore lidhur me atë nëse është mirë që fëmijët të shkojnë zbathur ose më mirë me këpucë. Shumë prindër i parandalojnë fëmijët e tyre të shkojnë zbathur në shtëpi nga frika se mos përfundojnë duke u ftohur.

Ky është një mit i vërtetë pasi viruset hyjnë në trup përmes traktit respirator. Në të kundërt, ekspertët e kësaj teme këshillojnë që fëmija të jetë zbathur në shtëpi pasi që në këtë mënyrë këmbët zhvillohen shumë më mirë.

A duhet të veshin këpucë fëmijët?

Ekspertët këshillojnë që të mos vendosni bebe në këpucë gjatë muajve të parë të moshës. Kur bëhet fjalë për të mbrojtur këmbët e vogëlushit tuaj nga temperaturat e ulëta ose goditjet, thjesht vendosni disa çorape mbi to. Mos harroni se zvarritja është thelbësore për një zhvillim të mirë të sistemit psikomotor të fëmijës, prandaj ata nuk duhet të veshin këpucë në këmbë.

Sapo fëmija të fillojë të ecë, prindërit duhet të zgjedhin të veshin një lloj këpucësh që është fleksibël dhe merr frymë në mënyrë të përsosur. Nga mosha 4 ose 5 vjeç, këpucët e përdorura duhet të jenë më të forta dhe më të forta për të mbrojtur këmbët e fëmijës.

Cilat janë përfitimet e të ecurit zbathur për fëmijët

 • Shkuarja zbathur pa këpucë do të lejojë një formim më të mirë të harkut të këmbës, duke i parandaluar ata të vuajnë nga ajo që njihet si këmbë të sheshta.
 • Gjatë të parës së jetës, eai fëmijë do të ketë një ndjeshmëri më të madhe në këmbë sesa në duars Duke shkuar zbathur, këmbët tuaja ju ndihmojnë të eksploroni botën përreth jush. Përveç kësaj, të ecurit zbathur lejon ose kontribuon në një zhvillim më të mirë të të gjitha shqisave të të voglit.
 • Kur ecni zbathur, i vogli do të ndiejë lloje të ndryshme të teksteve përmes këmbëve të tyre. Kjo lejon që fëmija të zhvillojë ndjesi të ndryshme të quajtura kinestetike, që ndihmojnë në përmirësimin e pozicionit të muskujve të ndryshëm dhe për të forcuar nyjet e trupit.

zbathur

Kujdes nëse fëmija shkon zbathur

 • Se këshillohet të shkoni zbathur, Kjo nuk do të thotë që fëmija duhet në çdo kohë pa asnjë lloj këpucësh. Në rastin e shkuarjes në pishinë, është e rëndësishme që i vogli të mbajë pantofla, pasi është një vend ku zakonisht infektohen infeksione të ndryshme.
 • Në rast se një lloj dëmtimi mund të bëhet gjatë ecjes pa këpucë, është e rëndësishme të dini se çfarë ka shkaktuar dëmtimi. Në shumë raste është e nevojshme të bëhet vaksina e tetanozit për të parandaluar që infeksioni të përkeqësohet dhe të shkaktojë probleme serioze dhe serioze.
 • Prindërit duhet të dinë në çdo kohë në cilat situata i vogli mund të shkojë plotësisht zbathur dhe kur duhet të veshin këpucë. Ju nuk mund ta lejoni fëmijën të mbetet gjithmonë pa këpucë dhe të mësohet të shkojë zbathur.

Në fund të fundit, Mjekët dhe profesionistët këshillojnë që të vegjlit të shkojnë plotësisht zbathur për ca kohë në ditë. Fakti i ndjenjës së tokës dhe ecjes në të pa asnjë lloj këpucësh, i ndihmon ata që të kenë një zhvillim më të madh të sistemit të tyre psikomotor midis përparësive të tjera.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.