Këshilla për të zvogëluar gjurmët tona të karbonit

Ulni gjurmën tuaj të karbonit

La gjurmë të karbonit Shtë një mjet për të matur ndikimin ose shenjën që një person, organizatë ose produkt lë në planet. Një numër i emetimeve të dioksidit të karbonit (CO2), të cilat lëshohen në atmosferë nga efekti direkt ose indirekt i një individi, organizate ose produkti.

Disa muaj më parë ju informuam për ndikimin e tij në ngrohjen globale dhe si në nivel personal ka shumë gjëra që mund të bëjmë për të zvogëluar gjurmët tona. Dhe është se edhe pse ne jemi vetëm një hallkë e vogël në zinxhir ne mund të ndihmojmë në zbutjen e tij. Çfarë? Zbatimi i këshillave për të zvogëluar gjurmën tonë të karbonit që ndajmë me ju sot.

Reflektoni sesi hani

Të dhënat nga raportet e fundit përkojnë duke treguar se sistemi i sotëm ushqimor është i paqëndrueshëmMe Shtë vlerësuar se gjeneron një të tretën e emetimeve të gazrave serrë. Toka e dedikuar për bujqësinë zë 34% të sipërfaqes së Tokës dhe një pjesë e saj është punuar për të ushqyer këto kafshë fermash. Kjo është arsyeja pse kufizimi i konsumit të mishit, veçanërisht viçit, është sot një domosdoshmëri, siç është basti për produktet vendore dhe sezonale.

ushqim

Ne gjithashtu mund të kontribuojmë me blerjen tonë për të zvogëluar mbetjet ushqimore dhe mbetjet plastike. Blini atë që ju nevojitet dhe heq dorë nga paketimet dhe qeset plastike në mënyrë që gjurma juaj ekologjike të jetë më e vogël.

Ulni konsumin e energjisë elektrike në shtëpinë tuaj

Çdo kilovat energji elektrike që përdorim supozon emetimin e 400 gram dioksid karboni në atmosferë. Kursimet dhe efikasiteti janë pra mënyra e vetme e mundshme për të zvogëluar gjurmën tonë të karbonit. Por si ta arrini atë? Këtu janë disa këshilla të vogla për të zvogëluar gjurmët e karbonit në shtëpinë tuaj.

  • Përfitoni nga drita natyrore dhe përdor llamba LED
  • Investoni në izolim të mirë për të shmangur humbjet aq të zakonshme të energjisë. Kontrolloni izolimin e mureve nëse do të bëni një reformë dhe ndryshoni dritaret tuaja të vjetra për ato më efikase. Ju do të kurseni në sistemet e ajrit të kondicionuar.
  • Deklaroni nga sisteme efikase të ajrit të kondicionuar dhe përdorni ato me mençuri. Mos harroni se ulja ose ngritja e ngrohjes tuaj një shkallë do të bëjë që fatura juaj të ndryshojë midis 5 dhe 10% dhe do të shkaktojë rritjen e emetimeve të CO2. DHE kontrolloni ajrin e kondicionuar sepse ata konsumojnë shumë energji; mos e abuzoni dhe kombinojeni me mjete të tjera për ta mbajtur shtëpinë të freskët gjatë verës. Për të kontrolluar konsumin e të dyjave, përdorni gjithmonë termostate të programueshëm.
  • Kur të jetë koha për t'i ndryshuar ato, vendosni bast pajisje efikase: ata shpenzojnë më pak dhe lëshojnë më pak CO2

Ulja e gjurmës së karbonit

Blini më pak dhe më mirë

Blini më pak dhe më mirë që është një nga këshillat për të zvogëluar gjurmët tona të karbonit më të përgjithshme, por jo më pak të rëndësishme. Proceset e prodhimit dhe transportit secili produkt ka një emetim të caktuar të dioksidit të karbonit të lidhur me të.

Pra, para se të blini ndonjë produkt pyesni veten: a kam nevojë për të? Nëse nuk është diçka që do ta përdorni rregullisht, konsideroni huanë ose qiranë si një mjet. Dhe nëse do të blini diçka, bëjeni atë me përgjegjësi, duke parë etiketën e saj njoh qëndrueshmërinë ose efikasitetin e tij.  Shkoni në tregun e dorës së dytë dhe ricikloni gjithçka që mundeni para se ta hidhni.

Zgjidhni mënyrën se si lëvizni

Një këshillë tjetër për të zvogëluar gjurmët tona të karbonit ka të bëjë me mënyrën se si lëvizim nëpër qytetin tonë. Përdorni biçikletën ose transportin publik kur nuk mund të ecim ato janë alternativat më të qëndrueshme. Nëse nuk është e mundur, rekomandohet gjithmonë të bësh karpinë me kolegët ose fqinjët. Me pak fjalë, kur dhe si të vozisni.

A zbatoni tashmë ndonjë nga këto këshilla në përditshmërinë tuaj në mënyrë që të bëni një jetë të qëndrueshme? Nëse nuk keni filluar ende, mos u përpiqni t'i bëni të gjitha menjëherë; Shkoni duke përfshirë rutinat një nga një në përditshmërinë tuaj dhe investoni në përmirësimin e energjisë së shtëpisë tuaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.