A keni bërryla të zeza?

A e keni parë ndonjëherë lëkurën e bërrylave tuaja aq të errët sa të dukej sikur ishin të pista? Kjo është diçka që ndodh mjaft shpesh dhe kryesisht për faktin se ne nuk i kushtojmë shumë rëndësi kësaj pjese. Gjithashtu, lëkura në këtë zonë është shumë më e trashë se pjesa tjetër e trupit dhe ka nevojë për më shumë kujdes. Nëse keni bërryla të zeza, ne ju tregojmë se si t'i shpëtoni prej tyre!

Nëse e keni këtë problem, ne Ne do t'ju japim zgjidhjet më të mira për të zbardhur këtë zonë. Por është se përveç kësaj, do t'ju tregojmë edhe pse ka tendencë të errësohet më shumë, siç ndodh me gjunjët, dhe për të parandaluar që të përsëritet. Kështu që në këtë mënyrë ju do të bëni që lëkura të jetë më e lëmuar dhe më uniforme siç duam ne. Mos e humbisni atë që vjen më pas!

Është e vërtetë që të shohësh bërryla më të errëta është diçka shumë e zakonshme. Nuk na pëlqen të ndodhë, por ndodh dhe nuk duhet të shqetësohemi shumë. Kjo për shkak se ka një grumbullim të madh të qelizave të vdekura në atë vend.. Ndonjëherë njolla nuk është e rregullt dhe ndonjëherë shohim gjithashtu sikur ka pasur një fund të ashpër, me luspa. Epo, më lejoni t'ju them gjithashtu se është diçka krejtësisht normale ose e zakonshme, por ju duhet të gjeni një ilaç që e gjithë kjo të ndryshojë për mirë. Pse bërrylat dhe gjunjët errësohen? Mos harroni se çdo ditë përkulim shumë krahët, gjunjët dhe mund të themi se bëjmë shumë përpjekje, e prekim edhe atë etj. Çfarë e bën lëkurën të ketë më shumë presion se zonat e tjera të trupit dhe na bën të dimë me atë pamjen e njollave të errëta.

Si të zbardhni bërrylat

Si të ndaloni të keni bërryla të zeza?

Kryeni një eksfolim

Është një nga hapat e parë që duhet të ndërmerrni. Për të zbardhur bërrylat duhet të hiqni gradualisht lëkurën e errët, të njollosur ose të trashë. Për ta bërë këtë, duhet t'i drejtoheni lustrimit dhe eksfolimit të tij. Me shumë kujdes për të mos irrituar apo lënduar lëkurën kalohet një gur shtuf me lëvizje rrethore në të gjithë bërrylin. Hapi i dytë është të bëni një Krem eksfolimi për zbardhjen e bërrylit e cila konsiston në marrjen e një lugë çaji vaj dhe shtimin e një lugë çaji sheqer, formohet një pastë që aplikohet në bërryla me lëvizje rrethore. Duhet të bëhet çdo ditë dhe duhet bërë shumë butësisht.

aplikoni limon

Merrni një limon të prerë në gjysmë dhe kaloni nëpër bërryla për disa minuta. Limoni është një zbardhues natyral dhe nga ana tjetër kontribuon në rafinimin e lëkurës së trashë, nuk përdoret vetëm për të hequr njollat ​​nga bërrylat, por edhe nga çdo pjesë e trupit. Nëse nuk dëshironi të përdorni limonin e prerë, mund të përdorni një top pambuku të lagur në lëng dhe ta aplikoni në bërryla, duke e lënë të veprojë për gjysmë ore. Kjo procedurë duhet të përsëritet çdo ditë derisa të arrihet zbardhja e bërrylave.

Mjetet juridike në shtëpi për bërrylat

Nuk mund të harrojmë për hidratimin e lëkurës. Sepse nëse tashmë është jashtëzakonisht e rëndësishme në të gjithë trupin, në zona më komplekse si bërrylat do të jetë edhe më shumë. Çdo ditë duhet të kryejmë një rutinë duke aplikuar një krem ​​shumë hidratues. Mos harroni se mund ta bëni atë në mëngjes dhe në mbrëmje, si në bërryla ashtu edhe në gjunjë për të parandaluar dhe përmirësuar lëkurën në këto zona.

një masazh të butë

Në të njëjtën kohë që aplikoni kremin hidratues, bëni një masazh të butë për disa minuta. Ky është një nga hapat më të mirë për bërrylat e zeza. Sepse do të përmirësojë qarkullimin, duke e bërë lëkurën të duket më e mirë. Është e vërtetë që mund të mos e vini re ditën e parë por pak nga pak i shihni ndryshimet e mëdha.

Ju tashmë e dini se kjo gjë për mrekullitë nuk është gjëja jonë. Por nëse nxitoni të shihni se si bërrylat e zeza duken më pak të errëta, atëherë mund të aplikoni një kombinim qumështi dhe aloe vera në pjesë të barabarta. Do ta lini të veprojë gjithë natën dhe të nesërmen mund të laheni dhe do të shihni se si lëkura duket më e pastër. Nëse jo, ne vetëm ju këshillojmë Mos e lini për momentin e fundit dhe kujdesuni për lëkurën tani e tutje.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ann dijo

  pershendetje ... shume interesante kjo por nuk e kuptoj. Së pari kaloj gurin e shtufit, pasuar nga limoni ose një nga dy kombinimet eksfoliant.
  Falënderim

 2.   Dolores dijo

  Pershendetje Ana si jeni Hapat janë si më poshtë: së pari ju shtresoni lëkurën me gurë shtufi ose ndonjë dorezë eksfoliant. Pastaj ju bëni maskën e vajit me sheqer (e cila gjithashtu do të ndihmojë në shtresimin e lëkurës) dhe më pas për të zbardhur zonën, vendosni limonin.

  Përshëndetje dhe vazhdoni të lexoni Women with Style!