Idetë më të mira për të dekoruar ballin e krevatit tuaj

Kufje klasike Nëse dëshironi t’i jepni dhomës suaj një ngjyrim tjetër Por ju nuk dini si ta bëni në një mënyrë të thjeshtë në mënyrë që t'ju japë rezultatet më të mira, ju mund ta bëni atë duke modifikuar ballinën e krevatit.

Në këtë artikull ne ju tregojmë si ta bëni dhomën tuaj të gjumit të duket ndryshe thjesht rinovoni kokën e krevatit tuaj.

Dhoma e gjumit është një nga hapësirat në shtëpi ku nuk pranon shumë orendi. Elementi qendror është shtrati, i ndjekur nga dollapët, komodet dhe tavolinat e shtratit. Në varësi të llojit të dhomës së gjumit, nëse është më rinore do të ketë një tavolinë, nga ana tjetër, dhomat e gjumit kryesor zakonisht nuk kanë shumë elementë.

Kufje hekuri të farkëtuar

Për këtë arsye, ne do të njohim idetë më të mira për të ndryshuar kokën e krevatit tuaj dhe t'i jepni asaj një prekje tjetër. Kështu, le të dimë disa ide për të dekoruar ballin e krevatit tuaj dhe kthejeni dhomën tuaj në vendin tuaj të preferuar.

Në varësi të madhësisë së dhomës tuaj, mund të shtoni një kolltuk ose një sirtar për të mbushur ndonjë hapësirë ​​bosh, megjithatë, nuk është gjithmonë e mundur. Kjo është arsyeja pse krevati i krevatit mund të zë vendin e parë dhe t'i japë asaj një prekje personale. 

Bëni dhomën tuaj të gjumit vendin më të këndshëm

Importantshtë e rëndësishme të flini në një ambient të këndshëm, për shumë arsye, por mbi të gjitha të shijoni përfitimet e një pushimi të mirë. Kreu i krevatit mund të bëjë një rrugë të gjatë për ta bërë atë dhomë të këndshme dhe argëtuese.

Nëse kemi një dhomë të ngrohtë dhe të këndshme do të arrijmë një sërë përfitimesh: mendoni qartë, reagoni shpejt, përmirësoni kujtesën dhe përqendrimin. Gjumi i dobët jo vetëm që ndikon në funksionet tona të përgjithshme të trupit, por gjithashtu prish cilësinë e përgjithshme të jetës, marrëdhëniet shoqërore, të punës dhe familjes.

Kështu që dhoma juaj të ketë atmosferën më të mirë dhe të jetë sa më e këndshme, vini re këto këshilla:

  • Zgjidhni nuancat që frymëzojnë qetësinë. Midis tyre janë tonet me dritë ranore dhe ngjyrat e tokës. Druri na jep shumë cilësi dhe bën kontrast të mirë me ngjyrë bezhë, blu dhe zarzavate.
  • Zgjedhni ndriçimin që ka tone të kuqërremtë dhe që imiton perëndimin e diellit. Për këtë duhet të përdorni drita indirekte në ballë.
  • Përdorni qilima të bëra me materiale me tekstura të këndshme si mëndafshi ose leshi.
  • Kushtojini më shumë vëmendje në shtrat. Në këtë rast, në kokë, megjithëse duhet t'i kushtoni vëmendje edhe lakimit të shpinës tuaj dhe pëlhurat e shtratit janë të lehta dhe pambuku.

Titra origjinale

Zgjidhni kufjen e përkryer për shtratin tuaj

Veryshtë shumë e lehtë të humbasësh në universin e ballinave. Varietetet janë të shumta dhe shumica janë aq tërheqëse saqë do të dëshirojmë t'i provojmë të gjitha. Por siç thamë, gjithmonë do të duhet të shohim stilin e shtëpisë sonë që të mos përplaset. 

Nga ana tjetër, mbase ne i japim më shumë rëndësi stilit dhe estetikës sesa funksionalitetit të kokës. Të dyja janë po aq të rëndësishme.

Nëse dëshironi që dhoma juaj e gjumit të duket më mirë, dhe gjithashtu të jetë e izoluar mirë nga zhurma, me ngjyra të bukura në mur dhe të gjitha komoditetet, mbani në mend këto aspekte.

materiale

Shtë e rëndësishme të merret parasysh se cilat materiale janë përdorur në dhomën e gjumit. Në varësi të shijes dhe buxhetit tuaj ato do të jenë të një lloji apo tjetri. Ato prej druri janë ato që na japin më shumë ndjesinë e ngrohtësisë, nga ana tjetër, mund të përdorni ato metalike.

Lloji i ballinës

Isshtë një kufje që është pjesë e strukturës së shtratit ose një që e blini veç e veç. Kreu i krevatit dhe shtrati mund të mos jenë të njëjtë ose të mos plotësojnë njëri-tjetrinSidoqoftë, mund të krijojë një efekt vizual shumë të mirë.

Pra, mos u shqetësoni nëse krevati juaj nuk është i njëjtë me shtratin, kjo mund të jetë prekja që i duhet dhomës tuaj të gjumit.

Veshur me tapiceri

Mund të zgjidhni fibra natyrale si pambuku ose liri, sepse efekti i tyre është shumë i freskët. Si në tonet e lehta për të qenë më në një mendje me këtë lloj pëlhurash.

Nëse zgjidhni fibra sintetike, këto do të pastrohen më lehtë dhe do të jenë më rezistente. Nga ana tjetër, ato me një pamje kadifeje do t’i japin asaj një pamje më klasike dhe luksoze. Ju gjithashtu mund të shtoni butona, si stili i butonuar ose kunjat në anët.

Me tavolina pranë shtratit

Ju mund të zgjidhni një ballore që tashmë ka të përfshira dritat në tryezën e shtratit, kjo do të sigurojë dizajn së bashku me funksionalitetin. Cfare ka me shume, ju do të parandaloni që dritat të zënë vend në tavolinat e shtratit. 

Headboards me copa unike

Ide për të dekoruar ballin e krevatit tuaj

Tjetra, ne ju tregojmë idetë më të mira për të dekoruar ballin e krevatit tuaj. Në këtë mënyrë ju do të merrni një stil tjetër në dhomën tuaj të gjumit në një mënyrë të thjeshtë.

Headboards me korniza foto

Shtë një ide shumë moderne që po përdoret shumë. Fotografitë, fotografitë ose fotografitë vendosen në vendin ku do të shkonte kufiri, ngjitur në mur. Fokusi do të jetë tek imazhet. 

E vetmja gjë që duhet të bësh është të zgjedhësh mirë fotografitë në mënyrë që e tëra të jetë në harmoni.

Kufje funksionale

Ata janë të shkëlqyera për të optimizuar hapësirat në maksimum. Këto ballina kanë rafte të integruara dhe hapësira magazinimi, duke i bërë ato ideale për ata që kanë shumë në shtëpinë e tyre. Kështu, përveç kësaj, ata do të jenë në gjendje të kenë gjithçka që na nevojitet në atë moment relaksimi.

Headboards me letër-muri

Në këtë rast, ju mund të vendosni letër-muri vetëm pjesën e murit që do të korrespondonte me kokën ose një mur të tërë që kufizon pjesën e ballit me një motiv tjetër. Në këtë rast, ju mund të zgjidhni letrën që i përshtatet më së miri stilit tuaj Në rastin ideal, mund ta ndryshoni sa herë të doni për aq kohë sa të jeni të kujdesshëm kur e hiqni atë.

Raft ose raft i integruar

Ju gjithashtu mund të zëvendësoni kufjen tuaj me një raft ose një raft ose disa për të shërbyer si një depo. Ju mund të bëni një raft të integruar në mur për të vendosur korniza fotografish, dizajnoni objekte ose suvenire. Përveç kësaj, ju mund të vendosni një llambë atje, kështu që nuk do të duhet të përdorni hapësirë ​​në tryezën tuaj të shtratit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.