Ide për të ripërdorur kavanoza qelqi

Kavanoza qelqi

El riciklimi aktiv dhe krijues është një nga gjërat më të mira që mund të bëjmë për ta bërë jetën tonë pak më të qëndrueshme në baza ditore. Çdo ditë ne përdorim kavanoza qelqi në shumë ushqime si bllokime ose bishtajore. Këto kanaçe mund të hidhen në enën e riciklimit, por ne gjithashtu mund të përdorim disa për të bërë gjëra të reja, e cila është një mënyrë e ndryshme e riciklimit që gjithashtu i jep një jetë më të gjatë gotës.

Kjo është arsyeja pse sot do të shkojmë shikoni se si të ripërdorni kavanoza qelqi, një bazë shumë e thjeshtë që të gjithë e kemi në shtëpi dhe me të cilën mund të bëjmë gjëra të mëdha. Gjeni dhe mblidhni të gjitha ato kavanoza qelqi që keni hedhur deri më tani dhe bëhuni gati t'i përdorni përsëri për gjëra të ndryshme. Ju do të shihni se ka një botë të tërë për të zbuluar.

Kavanoza qelqi për të ruajtur erëza

Kavanoza për erëza

Një ide e mirë nëse dëshironi të ruani disa gjëra është që të mblidhni kavanoza qelqi me të njëjtën madhësi ose dizajne të ngjashme. Në këtë mënyrë do të jetë shumë më e lehtë për gjithçka që të kombinohen dhe të duken mirë. Edhe ju mundeni blini të njëjtat mbulesa ose madje lyejini në të njëjtën ngjyrë. Easyshtë e lehtë të gjesh etiketa për gjëra të ndryshme si kafe, erëza ose biskota, por ka edhe etiketa të ngjashme me dërrasën e zezë që mund të shkruash më vonë dhe janë më të shkathëta. Shtë një mënyrë e mirë për të ripërdorur kanaçet dhe për të mos blerë të tjerët për të ruajtur këto lloj gjërash. Një mënyrë për të konsumuar shumë më pak.

Mbillni erëza në vazot tuaja

Kavanoza qelqi

Erëzat e vogla mund të mbillen në hapësira të vogla. Pra është e vërtetë që ne mund t'i përdorim këto varka për të mbjellë disa pëlqejnë pak majdanoz ose rigon për shembull. Mbjellja e këtij lloji të gjërave na ndihmon të mos blejmë aq shumë dhe gjithashtu kuptojmë se sa interesante mund të jetë të bësh gjërat e tua si erëzat që mirëmbahen dhe kujdesen lehtë. Në këtë mënyrë do të keni majdanoz plotësisht të freskët në kuzhinën tuaj dhe pa investuar shumë.

Përdorni kavanozat si tapa

Kavanoza qelqi

Një mënyrë tjetër për t'u kthyer përdorimi i këtyre vazove të vogla prej qelqi do të thotë të bartni meze të lehtë në mes të mëngjesit ose pasdite. Isshtë e vërtetë që kavanozët mund të peshojnë më shumë, por gota është shumë më e shëndetshme nëse do të ngrohim ushqimin në mikrovalë ose të ripërdorim. Në këto kavanoza mund të mbani çdo ditë sallata ose vakte të vogla për të ngrënë në punë ose atje ku studioni. Në këtë mënyrë ju mund t'i ripërdorni ato pa pushim.

Krijoni llamba të mahnitshme

Kavanoza qelqi në llamba

Kavanozët e qelqit janë edhe një herë një copë që mund të jetë përdorim për dekorimin e shtëpisë tonë. Në këtë rast mund të përdorim vazot e qelqit si pjesë të një llambë të stilit industrial. Ka shumë llamba që kanë llamba në ajër, por ne mund të përdorim kanaçet për të reflektuar më shumë dritë dhe për t'i dhënë asaj një prekje tjetër, më industriale dhe origjinale ende. Isshtë një ndryshim i vështirë për t’u bërë, por sigurisht që mund të dalë se është një llambë vërtet spektakolare.

Kavanoza qelqi për të ruajtur gjërat

Kavanoza qelqi për takëm

Këto kanaçe janë të shkëlqyera për organizimin e gjërave në shtëpi. Përveç kësaj, ato janë perfekte për kuzhinë, kështu që ka shumë njerëz që i përdorin ato në kuzhinë për të organizuar gjëra të tilla si takëmet. Ti mund shtoni një etiketë për të pasur gjithçka në faqen tuaj dhe përdorni një tenxhere për secilën vendosje të vendit. Anshtë një mënyrë e thjeshtë për t'i mbajtur afër, kur na duhen. Kështu që mund të kemi më të përdorur afër në anije. Isshtë një ide shumë e thjeshtë por mund të jetë shumë e mirë nëse zgjedhim vazo të bukura qelqi që mund të zbukurohen me pëlhura ose litarë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.