Idetë për të dekoruar shtëpinë tuaj me një piano të madhe

Piano e madhe

Ju luani piano? A mëson dikush në shtëpi të luajë këtë instrument? Nëse është kështu, me siguri keni një piano muri në shtëpi. Ato janë më të njohurat dhe ka dy arsye bindëse për këtë: ato zënë më pak hapësirë ​​dhe janë më të lira se një piano e madhe.

Pianot e mëdha janë shumë elegante por ato kërkojnë të kenë një hapësirë ​​të rëndësishme për t’i akomoduar në shtëpi. Nëse kjo nuk është problem për ju, sot ne japim disa ide për të dekoruar shtëpinë tuaj me një piano të madhe dhe për ta shfrytëzuar sa më shumë, duke folur në mënyrë dekorative.

Ngjyra

Pianot e mëdha të zeza ato janë më të njohurat. Ato janë ato që normalisht mund t'i gjejmë në shtëpi dhe ato që shërbejnë si instrumente në koncerte dhe recitale. Ato janë shumë elegante, është e pamohueshme. Megjithatë, ato nuk janë alternativa e vetme; Ju gjithashtu mund të vini bast në pianot e mëdha kafe dhe të bardha për të dekoruar shtëpinë tuaj.

Ngjyra e pianos

Si gjithmonë kur flasim për ngjyrën, zgjedhja e asaj të duhur do të luajë në favorin tonë kur bëhet fjalë për arritjen e një stili të veçantë në dhomën e ndenjes. Pianot e mëdha të zeza përshtaten në çdo mjedis, megjithatë, nëse doni t'i jepni dhomës një stil bashkëkohor, por të relaksuar dhe natyral, një piano ngjyrë kafe mund të bëhet aleati juaj më i mirë. Dhe objektivi? E bardha vërshon me personalitet dhe përshtatet në mënyrë perfekte në mjedise shumë moderne dhe artistike.

Vendi me i mire

Dhoma e ndenjes Zakonisht është vendi i zakonshëm për të vendosur pianon e madhe, sepse është dhoma më e madhe në shtëpi. Një nga shqetësimet më të zakonshme për të dekoruar një shtëpi me një piano të madhe është zakonisht pikërisht mungesa e hapësirës, ​​kështu që është e vështirë që nëse nuk gjejmë një vend në dhomën e ndenjes mund ta bëjmë atë në një dhomë tjetër. Por a është alternativa e vetme? Sigurisht që jo.

Piano në dhomën e ndenjes

Pranë një dritareje në dhomën e ndenjes

Nëse ideja juaj është të vendosni pianon e madhe në dhomën e ndenjes, gjeni një vend për të pranë një dritarejeMe Kështu, ju mund të përfitoni nga drita natyrale kur doni të luani në piano. Vendosni një qilim të ngrohtë nën piano, një llambë moderne mbi të dhe disa fotografi në mur për të krijuar një ansambël tërheqës dhe artistik.

Pranë një dritareje

Ju gjithashtu do të keni nevojë një stol për të luajtur piano dhe një karrige apo çantë të rehatshme në rast se dikush dëshiron të ulet dhe t'ju dëgjojë. Nëse në këtë hapësirë ​​ose pranë saj keni gjithashtu mundësinë të përfshini një raft pune, mund t'i vendosni të gjithë librat dhe partiturat tuaja në të.

Pranë shkallëve

Në shtëpitë e mëdha me shkallët qendrore dhe një hapësirë ​​të madhe rreth këtyre, ju mund të përfitoni nga kjo për të vendosur pianon. Ashtë një alternativë e shkëlqyeshme për të mbushur një hapësirë ​​që normalisht i përket sallës ose dhomës së ndenjes dhe që nuk është gjithmonë e lehtë për tu dekoruar.

Piano pranë shkallëve

Shkallët e bukura dhe muret e pastra janë gjithçka që ju nevojitet për ta bërë pianon tuaj të duket e mirë. Oneshtë një nga idetë për të dekoruar shtëpinë tuaj me një piano të madhe. i sofistikuar dhe ekskluziv, sigurisht. Do të jetë gjëja e parë që do të shohin mysafirët tuaj kur t'i mirëpresni në shtëpi.

Në një hapësirë ​​private

A keni një papafingo e vogël ose dhomë e zhveshur në shtëpi? Kjo mund të bëhet një hapësirë ​​perfekte për të strehuar pianon e madhe dhe për të provuar. Ju nuk keni nevojë që ajo të jetë shumë e madhe; Do t'ju duhet vetëm hapësirë ​​për pianon, disa vende dhe hapësirë ​​për të ruajtur librat dhe muzikën tuaj.

Hapësira private

Nëse keni një hapësirë ​​për ta kthyer atë në dhomën e pianos ideali është ta izoloni atë nga zëri. Kështu që ju mund të bëni prova sa të doni pa “shqetësuar” anëtarët e tjerë të familjes ose pa u shqetësuar. Do të jeni në gjendje të përqendroheni në piano. Edhe pse do të keni nevojë për më shumë se disa tinguj të papërshkueshëm nga zëri për t'u përqendruar. Dhe është e vështirë të përqendrohesh në një hapësirë ​​nëse është e ftohtë dhe e padëshirueshme.

Vendosni një qilim në hapësirë, disa kolltuqe, një sekretare e vogël -Nëse ju shkruani muzikën tuaj- dhe kujdeseni për ndriçimin, veçanërisht nëse nuk keni një hyrje të madhe të dritës natyrore. Kombinoni një dritë të përgjithshme me ato të tjera më intime që ju lejojnë të arrini mjedise të ndryshme.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.