Si të bëni një masazh të mirë reduktues hap pas hapi

Si të humbni peshë

El reduktimin e masazhit është një nga bazat për të qenë në gjendje humb barkun. Thjesht duhet të keni pak durim dhe të jeni konstant, pasi ne mund ta bëjmë atë rehat në shtëpi. Nëse në këtë hap e plotësojmë atë me një dietë të shëndetshme dhe pak ushtrime çdo ditë, do të marrim më shumë se rezultate fantastike.

Reduktimi i masazhit ka shumë përfitime. Midis tyre është qarkullimi i përmirësuar, në vendin që stimulohet, si dhe relaksimin e muskujve dhe çlirimin e stresit. Duke e ditur këtë, tashmë është më se e pëlqyeshme. Pra, mos harroni avantazhet e tjera dhe hap pas hapi për të qenë në gjendje ta bëni atë pa ndërlikime.

Cilat janë përfitimet e një masazhi reduktues?

Sigurisht, rezultatet do të jenë përfitimet më të mira. Bëhet fjalë për të shkuar duke humbur atë dhjam të grumbulluar, veçanërisht në zona të tilla si barku. Falë këtyre masazheve dhe për të trajtuar lëkurën, ne do të jemi në gjendje të aktivizojmë zonën dhe të eleminojmë më shumë lëngje që mbahet nga trupi. Si rezultat, ju gjithashtu mund të hiqni celulitin dhe aktivizoni një përmirësim në qarkullim. Nëse përqendrohemi në zonën e barkut ose barkut dhe ijëve, tranziti i stomakut gjithashtu përmirësohet.

Kush mund të bëjë një masazh reduktues?

Në parim, kushdo me shëndet të mirë mund ta bëjë këtë lloji i masazhit. Sigurisht, ato nuk janë të këshillueshme për gratë që janë shtatzënë. Ato gjithashtu duhet të shmangen nga njerëzit që kanë ndonjë lloj problemi në zonën e veshkave ose stomakut. Ashtu si me shumë nga këto praktika, nëse keni presion të lartë të gjakut, është më mirë të këshilloheni me mjekun tuaj. Mos harroni se kohët më të mira për ta bërë atë do të jenë të përshtatshme kur të zgjoheni ose para se të shkoni në shtrat, kur stomaku është më i zbrazët.

Masazhe hap pas hapi

Reduktimi i masazhit të barkut

Pasi të dini pak më shumë për përfitimet e këtyre masazheve dhe kush mund t'i kryejë ato, kalojmë sesi të bëjmë vetë një masazh.

Një nga opsionet është blini ndonjë masazhues me koka që lehtësojnë zvogëlimin e yndyrës dhe celulitit, por nëse preferoni ta bëni manualisht, këto janë hapat që duhet të ndiqni:

 1. Së pari ne shtrihemi në shpinë, ku ju jeni më rehat.
 2. Me majat e gishtave do të fillojmë masazhin në zonën e barkut. Mund të aplikoni pak krem ​​hidratues për t’i bërë lëvizjet më të lëngshme.
 3. Ne do të bëjmë një presion të vogël, por pa e shqetësuar atë, dhe ne fillojmë me masazh. Ne do ta japim atë në rendin e akrepave të orës.
 4. Ne do të fillojmë shumë butë në të gjithë zonën dhe do të shtrëngohemi pak nga pak. Ne relaksohemi për disa sekonda dhe përsërisim.
 5. Ju mund të ndërpresni presione të vogla me nyjet tuaja. Shmangni pinching lëkurën.
 6. Për zonën e ijeve, ne shtrijmë duart dhe do të ngjitemi dhe zbresim në këtë vend. Përsëri, duke bërë atë presion të vogël.
 7. Ne do të mbajmë një frymëmarrje e relaksuar gjatë procesit. Masazhi mund të zgjasë rreth 20 minuta dhe ne do të bëjmë dy seanca çdo ditë.

Vajra masazhesh

Për një efekt më të madh, ju mund të ndihmoni veten me vajrat reduktues (çfarë mund të blini? këtu) Nëse preferoni ta bëni vetë, në një gotë vaj ulliri, shtoni lëngun e gjysmë limoni dhe disa pika vaj rozmarine. Përziejeni mirë dhe do të keni një krem ​​perfekt për masazhet tuaja. Nga ana tjetër, ju gjithashtu mund të ndihmoni veten me vaj eukalipt që do t'ju lërë një ndjenjë të këndshme të mirëqenies dhe freskisë.

Sigurisht, siç thamë në fillim, nuk është asgjë për mrekulli. Thjesht duhet pak durim dhe duhet të kombinohet me një dietë. Thjesht merre vakte me pak yndyrë, pini shumë ujë dhe shtoni ushqime si perime dhe fruta. Ne do të lëmë mënjanë sheqernat për të shkuar në ushqime me më shumë fibra. Me bashkimin e gjithë kësaj, ne do të arrijmë që këto masazhe reduktuese të marrin efikasitetin maksimal. E keni provuar këtë teknikë? A ka qenë efektive?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Gleidy Margarita Croussett dijo

  rekomandim shumë i mirë, përveçse ndihmon në zvogëlimin dhe përzierjen e vajrave