Greenwashing, një praktikë "e gjelbër" marketingu

larje jeshile

A po ndryshoni zakonet tuaja të konsumit për më të qëndrueshme? Ndoshta gjatë rrugës do të keni shumë dyshime lidhur me vërtetësinë e asaj që përpiqen t'ju shesin etiketat e këtij apo atij produkti. Dhe se është relativisht e lehtë të jesh viktimë e larjes së gjelbër.

Kompanitë nuk luajnë gjithmonë të drejtë në to strategjitë e marketingut. Disa studime pohojnë se vetëm 4,8 nga produktet e përcaktuara si "jeshile" i përgjigjen me të vërtetë karakteristikave. Si t'i identifikoni ato dhe si të veproni kundër larjes së gjelbër?

Çfarë është Greenwashing?

Le të fillojmë nga fillimi. Çfarë është greenwashing? Me pak fjalë, mund të themi se është një praktika e marketingut të gjelbër të destinuara për të krijuar një imazh iluzion të përgjegjësisë ekologjike, duke përfituar nga ndjeshmëria dhe morali i njerëzve që preferojnë të konsumojnë këto shërbime apo produkte.

e gjelbër

Termi që vjen nga anglishtja jeshile (jeshile) dhe washing (larje), nuk është i ri. Sipas Enciklopedisë së Përgjegjësisë Sociale të Korporatës, ishte ambientalisti Jay Westerveld i cili e shpiku këtë fjalë në një ese të vitit 1986, më pas për t'iu referuar industrisë së hotelerisë.

I njohur gjithashtu si eko zbardhje, larje ekologjike ose eko imposture, greenwashing mashtrojnë publikun, duke theksuar kredencialet mjedisore të një kompanie, personi ose produkti kur këto janë të parëndësishme ose të pabaza.

ndikim

Kjo praktikë e keqe që shumë kompani përdorin sot për të pastruar imazhin e tyre dhe për të fituar klientë, ka pasoja të rëndësishme që kanë një ndikim negativ në konsumatorin, tregun dhe natyrisht mjedisin.

 1. çojnë në gabime të perceptimit te konsumatori dhe të përfitojnë nga dëshira e konsumatorit për të ndërtuar një kulturë pozitive mjedisore.
 2. Jo vetëm që përfitimi i reklamuar nuk ndodh, por gjeneron ndikim më të madhose duke rritur konsumin.
 3. Është e dëmshme për kompanitë e tjera, sepse çon në konkurrencë të pandershme, i papajtueshëm me përgjegjësinë sociale të korporatës.

Si ta zbulojmë?

Për të shmangur larjen e gjelbër, duhet të dini se si ta identifikoni atë. Cilat strategji përdoren nga kompanitë për të gjeneruar këtë perceptim të përgjegjësisë apo qëndrueshmërisë ekologjike? Njohja e tyre do të na ndihmojë të jemi më të vëmendshëm dhe vigjilentë ndaj mesazheve të caktuara.

 • Kini kujdes me "natyrore", "100% eko" dhe "bi(o)". Nëse produkti thekson këto lloj pretendimesh dhe nuk i shoqëron ato me një shpjegim të detajuar, jini të dyshimtë. Kur një produkt është vërtet organik, ai nuk heziton të ofrojë informacion të detajuar dhe të qartë mbi përbërësit e tij dhe metodat e prodhimit.
 • Shmangni gjuhën e paqartë. Një strategji tjetër e zakonshme është futja e termave ose fjalëve që aludojnë në përfitime të qëndrueshme ose mjedisore, por pa një koncept apo themel të qartë.
 • Mos lejoni që ngjyra t'ju mashtrojë: Thirrja për të gjelbër në etiketat e tyre është e zakonshme në ato kompani që duan t'ju bindin për marrëdhënien e tyre me qëndrueshmërinë dhe kujdesin për mjedisin. Sigurisht, për shkak se një produkt përdor ngjyrën e gjelbër, nuk duhet të mendoni tani se ka një mashtrim, por se nuk mjafton ta zgjidhni atë.
 • Jo për të mbështetur një kauzë të gjelbër Është e gjelbër. As nuk mjafton që kompania po mbështet një organizatë që lufton për mjedisin për të garantuar që produkti apo sistemi i prodhimit të kompanisë është.

Shembuj të Greenwashing

Pasi të njihen strategjitë kryesore, mënyra më e mirë për të shmangur rënien në mashtrim është lexoni me kujdes etiketat dhe zbërtheni përbërjen e produktit. Po nëse informacioni që kërkojmë nuk është në etiketë? Pastaj mund ta kërkoni në faqen e tyre të internetit. Jini të dyshimtë nëse nuk është as aty; mungesa e informacionit të qartë dhe të saktë është zakonisht shkak për alarm.

Kur lexoni etiketat, do të jetë një ndihmë e madhe të njihni çertifikatat e palëve të treta nuk përfshihet. Jo të gjitha pullat kanë të njëjtën vlerë; kërkoni ato që ofrojnë garanci në nivel spanjoll dhe europian. Ne kemi folur tashmë në Bezzia për çertifikatat e tekstilit dhe ne premtojmë ta bëjmë këtë përpara etiketave të tjera ekologjike evropiane që garantojnë një ndikim të kufizuar në mjedis.

Artikulli i lidhur:
Çertifikatat e qëndrueshme të tekstilit që duhet të dini

Raportoni mashtrimet

Kur zbuloni një mashtrim, mos e nxirrni atë, raportojeni! Mund ta bëni përmes rrjeteve sociale, brenda së njëjtës kompani dhe sigurisht si konsumator në njërën prej tyre organizatat për mbrojtjen e konsumatorëve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)