Gratin kanelloni me tofu dhe kërpudha

Gratin kanelloni me tofu dhe kërpudha

Sot në Bezzia ne përshtatim një recetë tradicionale të kanellonit me një dietë vegane. Rezultati është këto tofu dhe kanelloni gratin kërpudhash që fotografitë nuk u japin drejtësi. Kanelloni krokante nga jashtë me mbushje shumë të shijshme.

Qepë, piper zile, karotë, kërpudha dhe tofu, këta janë përbërësit e mbushjes. Një mbushje që ju gjithashtu mund të përgatiteni me proteina të tjera bimore si tempeh, soje me teksturë ose bizele me teksturë për të dhënë disa shembuj, në mënyrë që të mos ju mërzisni.

Dhe për të krijuar një pjatë të ndryshme çdo ditë mund të luani edhe me salcën. Gratini ato me pak djathë vegan është gjithçka që ju nevojitet për të shërbyer një pjatë të shkëlqyeshme, por nëse shtoni edhe një salcë e bërë nga qumështi i kokosit si kjo ose një béchamel vegane ... rezultati do të jetë dhjetë. A guxoni t'i përgatitni ato?

Përbërësit për 12-14 kanelloni

 • 2 lugë vaj ulliri
 • 1 qepë të vogël, të grirë
 • 2 karota, të copëtuara
 • 1/2 piper zile jeshile, i copëtuar
 • 1/2 piper i kuq, i copëtuar
 • 10 kërpudha, të copëtuara
 • 200 g tofu, i copëtuar
 • Kripë
 • piper
 • 4 lugë gjelle pure domate
 • 1 lugë çaji paste domate
 • 1/2 lugë çaji speci (i ëmbël dhe / ose djegës)
 • 14 pllaka kanelloni

Për salcën

 • 3 gota qumësht kokosi
 • Një majë arrëmyshk
 • Kripë dhe piper për shije
 • 80 g djathë vegan i integruar që shkrihet mirë

Hap pas hapi

 1. Në një tigan me dy lugë vaj kaurdisni qepën, specin dhe karrotën për 8 minuta.
 2. atëherë shtoni kërpudhat dhe tofun dhe gatuajeni disa minuta derisa të marrin ngjyrë kërpudhat.
 3. Shtoni domaten, përziej dhe gatuaj edhe dy minuta në mënyrë që të humbasë një pjesë të ujit.
 4. Për të përfunduar përgatitjen e mbushjes, kripë dhe piper për shije, shtoni specin dhe përziejeni.
 5. Tani gatuajini pjatat me kanelloni në një tenxhere me shumë ujë të kripur duke ndjekur udhëzimet e prodhuesit.
 6. Pasi të gatuhen dhe kullohen, vendosni një lugë gjelle mbushje në secilën prej tyre, rrokulliset dhe shkoni duke vendosur kanellonët në një ose më shumë enë të sigurta në furrë.

Gratin kanelloni me tofu dhe kërpudha

 1. Kur te mbaroni, përgatit salcën ngrohja e qumështit të kokosit me arrëmyshk, kripë, piper dhe gjysmën e djathit në një tenxhere, derisa të integrohet.
 2.  Hidhni në gjysmën e salcës sipër kanellonit, shpërndani djathin e mbetur dhe hidhni mbi të salcën e mbetur. Salca nuk duhet të mbulojë kanellonët, por duhet të arrijë të paktën 2/3 e lartësisë së tyre.
 3. Merrni në furrën e nxehur më parë dhe gratin për 10-15 minuta ose derisa të artë.
 4. Shërbyer tofu të nxehtë dhe kanelloni gratin kërpudha.

Gratin kanelloni me tofu dhe kërpudha


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.