Gabimi i përdorimit të ndëshkimit dhe shantazhit në rritjen e fëmijëve

shantazhojnë fëmijët

Prindërimi është një nga gjërat më të vështira dhe më të ndërlikuara me të cilat prindërit duhet të merren. Është një rrugë e gjatë dhe sfilitëse plot me pengesa që duhet kapërcyer dhe për të marrë arsimin më të mirë të mundshëm. Ndonjëherë prindërit përdorin teknika ose burime të caktuara si ndëshkimi ose shantazhi që nuk janë aspak të përshtatshme në lidhje me rritjen e fëmijëve.

Në artikullin vijues do t'ju tregojmë pse është gabim përdorimi i ndëshkimit dhe shantazhit si burime brenda edukimit të fëmijëve.

Gabimi i përdorimit të ndëshkimit dhe shantazhit në rritjen e fëmijëve

Arsyet pse shumë prindër përdorin këto teknika mund të jenë të ndryshme. Stresi ose mungesa e durimit ata mund të qëndrojnë pas metodave edukative aq të pamenduara sa ndëshkimi apo shantazhi.

Në raste të tjera, edukimi që prindërit kanë marrë gjatë fëmijërisë së tyre mund të ndikojë. Një arsye e fundit mund të jetë për faktin se si shantazhi ashtu edhe ndëshkimi janë dy teknika Ata zakonisht punojnë menjëherë ose në afat të shkurtër.

Megjithatë, është vetëm një mirazh dhe është se në terma afatmesëm dhe afatgjatë janë dy teknika që do të shkaktojë probleme serioze në vetëvlerësimin e fëmijës dhe në zhvillimin e tij.

Ndikimi negativ i ndëshkimit dhe shantazhit në zhvillimin e fëmijëve

Në rastin e ndëshkimit, është një teknikë me të cilën fëmija privohet nga diçka që i pëlqen ose duke i hequr një lloj privilegji që kishte. Në rastin e shantazhit emocional, do të thotë të manipulosh fëmijën në mënyrë që ta detyrosh të bëjë ose të ndalojë së bëri diçka. Nuk është gjë tjetër veçse një mënyrë e keqtrajtimit psikologjik të fëmijës që mund të shihet mirë brenda edukimit më tradicional.

Në çdo rast, të dyja teknikat përfshijnë përkeqësim të konsiderueshëm për lidhjen e krijuar midis babait dhe djalit. Në rastin e vogëlushit humbet njëfarë besimi në figurën e babait dhe në rastin e të rriturit i shpërfill plotësisht nevojat që mund të ketë fëmija. Është e vërtetë që si ndëshkimi ashtu edhe shantazhi emocional mund të funksionojnë në afat të shkurtër, por me kalimin e kohës ato kanë pasoja fatale për fëmijën. Ka raste në të cilat ndëshkimet mund të prodhojnë efektin e kundërt dhe fëmija përfundon duke u rebeluar.

ndëshkimi i fëmijëve

Si duhet të veprojnë prindërit në edukimin e fëmijëve të tyre?

Problemi kur bëhet fjalë për edukimin apo rritjen e fëmijëve është për faktin se prindërit janë krejtësisht të vetëm përballë një sfide të tillë që u jep jeta. Ndonjëherë ata përdorin ndëshkim ose shantazh, duke besuar gabimisht se po bëjnë gjënë e duhur. Edukimi duhet të bazohet në çdo kohë në vlera aq të rëndësishme si ndjeshmëria, dashuria apo besimi. Përballë sjelljes së keqe të një fëmije, ajo duhet të ridrejtohet në atë mënyrë që të mos vuajë emocionalisht.

Në lidhje me rritjen e fëmijëve, prindërit duhet të kenë parasysh se fëmijët nuk lindin të ditur dhe se mësimi është i vazhdueshëm deri në moshën madhore. Që ky mësim të jetë sa më optimal, fëmija duhet të ketë prindër të cilët janë në gjendje t'ju udhëheqin nga vlerat aq të rëndësishme sa respekti dhe ndjeshmëria.

Me pak fjalë, është një gabim i vërtetë të edukosh apo rritësh fëmijët duke përdorur teknika apo burime të caktuara siç është rasti i ndëshkimit apo shantazhit emocional. Këto lloj teknikash mund të kenë një efekt të menjëhershëm, por në afat të gjatë ato shkaktojnë pasoja të rënda në zhvillimin e fëmijëve. Prandaj, mos harroni se prindërit duhet të edukojnë duke pasur parasysh njëfarë respekti dhe ndjeshmërie ndaj fëmijëve të tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.