Gabime dekorative që ne zakonisht bëjmë

Gabime dekorative

Bota e dekorimit është shumë e larmishme dhe gjithmonë thuhet se ne mund të dekorojmë lirisht, edhe pse është e vërtetë që ka edhe të tilla gabimet e zakonshme i bëjmë pothuajse pa dashje. Të mësuarit për të dekoruar nuk ka të bëjë vetëm me trendet ose me shijet e secilës, pasi ka disa truke që mund të na ndihmojnë të krijojmë hapësira unike dhe të veçanta.

Zbuloni disa nga gabimet më të zakonshme dekorative që ne zakonisht bëjmë pa pushim për shkak të zakonit. Kur zbukurojmë duhet të kemi një mendje të hapur ndaj ideve të reja dhe gjithashtu për të mësuar mënyra të reja të dekorimit. Zbuloni gjithçka që nuk e dinit se po bënit kur dekoronit.

Një paraqitje e keqe

Gabime dekorative

Një nga gjërat e para për të parë është shpërndarja e gjërave brenda shtëpisë. Kjo është një nga gjërat më të rëndësishme, pasi që a shpërndarja e mirë ndihmon shtëpinë të jetë funksionale meqenëse gjithçka bie në mënyrë perfekte. Ne duhet të marrim parasysh hapësirat që kemi dhe orenditë me të cilat duam t'i mbushim ato. Një ide e mirë është të bësh një plan me shpërndarjet e ndryshme që duam të bëjmë dhe të provojmë me to. Ne gjithashtu mund të bëjmë fotografi dhe t'u kërkojmë miqve tanë të shohin ndjenjat që ata kanë me paraqitjet e shtëpisë, pasi ata do t'i shohin gjërat nga një këndvështrim tjetër. Frymëzohuni gjithashtu nga idetë e revistave, sepse ato bëjnë paraqitje të bukura dhe të modës.

Duke mos ditur të zgjerojmë hapësirat

Zgjero hapësirat dekorative

L Hapësira që janë të bollshme janë gjithmonë më të këndshme. Një nga problemet kryesore të shtëpive me kalimin e kohës kanë qenë ato hapësira që ishin plot gjëra dhe dukeshin të vogla. Ngjyrat e lehta janë një prekje kryesore, pasi ato rrisin hapësirat, por gjithashtu duhet të përdorni pasqyra për të rritur dritën. Këto pasqyra pranë dritareve ose para tyre e bëjnë dritën të shumëzohet.

Të gjithë së bashku

Gabim tjetër shumë e zakonshme është të kombinosh gjithçka në hapësira. Ndonjëherë mendojmë se është shumë më lehtë të vendosim gjithçka së bashku, por e vërteta është se kjo i bën hapësirat të mërzitshme dhe pa personalitet. Vetëm të krijon përshtypjen se ne nuk dimë si ta zbukurojmë ose nuk jemi shqetësuar me të. Pra, është më mirë të zgjidhni tre ose dy hije dhe t'i përmbaheni atyre, duke e bërë vetëm njërën prej tyre kryesore. Përveç kësaj, tani është gjithashtu e zakonshme të përzihen modelet.

Rrini në një stil

Stilet e përziera në zbukurim

Possibleshtë e mundur të qëndroni vetëm në një stil duke zgjedhur çelësat tuaj dhe duke i shtuar të gjitha. Por është shumë më mirë të zgjidhni disa prej tyre dhe t'i përzieni ato në një mënyrë delikate, edhe nëse njëri prej tyre është kryesorja. Pra, kërkoni frymëzim sepse shumë prej këtyre stileve mund të përzihen, si të vjela dhe industriale, fshatare dhe moderne Dhe kështu me radhë deri në pafundësi.

Ngjitni gjithçka në mur

Commonshtë e zakonshme që njerëzit të vendosin mobiljet afër murit për të kursyer hapësirë, por nëse dhomat janë të bollshme mund të jetë me vlerë të lini disa gjëra të ndara. A) Po ne do të krijojmë një atmosferë shumë më të relaksuar. Ne nuk duhet të kemi gjithnjë mobiljet në të njëjtën aranzhim, pasi mund t'i ndryshojmë ato për të krijuar hapësira të reja kohë pas kohe. Duhet të thyesh format për tu argëtuar me dekorimin.

Dritat nga lart

Dritat për tu dekoruar

Një gabim tjetër që është bërë është të përdorni dritat vetëm nga lart. Të luash me dritat na ndihmon të krijojmë hapësira më të ngrohta dhe në të cilën disa zona dhe mobilje spikasin më mirë. Përdorni dritat e murit me shandanë dhe gjithashtu llambat e dyshemesë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.