Formimi profesional me kërkesat më të mëdha për punësim

Përmirësoni përqendrimin

A po mendoni të ndryshoni karrierën tuaj? Dëshironi të studioni tani atë që nuk keni pasur kurrë një shans për të studiuar? Formimi Profesional Ai i përgjigjet nevojave të tregut të punës, megjithatë, midis shumë diplomave që ofrohen, mund të jetë e vështirë të zgjidhet një.

Si të zgjidhni një trajnim profesional? Idealisht, kjo është motivuese për ju dhe gjithashtu ofrojnë mundësi karriere interesante. Kjo është arsyeja pse sot ne jo vetëm që ju inkurajojmë të merrni parasysh faktorë të ndryshëm në kërkimin tuaj, por gjithashtu zbulojmë se cilat profile janë më të kërkuara.

Faktorë të rëndësishëm për të zgjedhur degën

Nëse po mendoni të studioni një trajnim profesional, ka të ngjarë që të jeni të qartë për të paktën Familje profesionale Çfarë dëshiron t'i përkushtohesh? Nëse po, ju tashmë keni bërë një pjesë të rrugës. Por ka ende shumë për të menduar.

bëj një listë

 1. Çfarë ju motivon? Ju duhet të zgjidhni një degë profesionale që zgjon interesin tuaj. Do t'i kushtoni shumë orë në ditë për shumë ditë, kështu që duhet të siguroheni që ju pëlqen ajo që bëni dhe t'ju motivojë të vazhdoni të mësoni dhe stërviteni. Ajo që ju pëlqen, kjo duhet të jetë arsyeja kryesore për të studiuar diçka të re.
 2. Kerkesa. Ne studiojmë për të mësuar por edhe për të përmirësuar jetën tonë profesionale. Është e pamohueshme që mundësia për të gjetur një punë të mirë më vonë është një nxitje e madhe për të filluar disa studime. Për këtë arsye, është gjithmonë interesante të dihet se cilat janë daljet dhe kërkesat për studime të ndryshme brenda familjes së zgjedhur profesionale. Kështu që ju mund të merrni një vendim më të mirë.
 3. kërkesat dhe koha. Çfarë studimesh të mëparshme keni? Sa kohë mund të kaloni në ditë duke studiuar? Ka klasa të mesme, të larta dhe kurse specializimi dhe të gjitha kërkojnë kërkesa të ndryshme. Ciklet e notave të ndërmjetme zgjasin zakonisht dy vite akademike dhe mund t'i filloni në moshën 16 vjeç, pasi të keni marrë diplomën ESO. Ciklet e klasave të larta zakonisht merren nga studentët që kanë mbaruar diplomën ose notën e mesme dhe zgjasin dy vjet.
 4. Modaliteti. Dëshironi të studioni personalisht apo mund t'i aksesoni këto studime vetëm nëse ato kishin një modaliteti online? Konsultohuni me të, në mënyrë që të mos magjepseni me diçka që nuk mund ta studioni. Shumica e cikleve të shkallës më të kërkuara kanë një modalitet në internet, por ky mund të mos jetë rasti me tuajin.
 5. Praktikat. Në varësi të situatës suaj, trajnimi profesional me praktika në kompani mund të jetë thelbësor. Kontrolloni me qendra të ndryshme për këtë mundësi.

Ciklet me kërkesë më të madhe për punësim

A keni vendosur tashmë pak a shumë se çfarë doni të studioni dhe si? Njohja e cikleve me kërkesën më të lartë sot mund t'ju japë shtysën përfundimtare për të marrë një vendim. Degët e shëndetësisë, IT dhe administrative janë ndër më të kërkuarat, por nuk janë të vetmet.

 1. Administrata dhe financa. Profilet administrative janë ndër më të kërkuarat nga kompanitë, organizatat dhe institucionet çdo vit. Edhe pse, si mund të ishte ndryshe, brenda kësaj dege ka profile me kërkesa gjithnjë e më të vogla për punësim. Ndër të parët janë Asistentët Administrativ, pozicione për të cilat mund të aspironi pasi të keni studiuar Diplomën e Mesme në Menaxhim Administrativ. Një pozicion tjetër me kërkesë të lartë është Menaxheri i Zyrës, në të cilin mund të hyni duke studiuar një Diplomë të Arsimit të Lartë në Administrim dhe Financë.
 2. Audiovizuale. Nuk e dini se çfarë formimi profesional të zgjidhni nga sektori audioviziv? Një nga mundësitë më të njohura të punës në sektorin audiovizual është ai i Producer Audiovizual. Profesionistët me një profil teknik pas prodhimit kërkohen gjithashtu përmes Diplomës së Lartë në Prodhimin Audiovizual. Dhe krahas të mëparshmeve, spikat Tekniku i Lartë në Tingull, Ndriçim dhe Animacione 3D.
 3. Kompjuter. Teknologjitë e reja dhe proceset kompjuterike gjithnjë e më komplekse i bëjnë profesionistët e kompjuterave një nga më të kërkuarit. Programuesi i uebit, zhvilluesi i aplikacioneve, analisti i sigurisë kompjuterike dhe eksperti i sigurisë kibernetike janë profilet më të njohura.
 4. Sanitar. Trajnimi profesional në fushën e shëndetësisë është shumë i kërkuar: Asistentët e Farmacisë, Asistentët e Infermierisë dhe Teknikët e Lartë në Laboratorin Klinik dhe Biomjekësor, janë disa nga FP me rezultatin më të madh.

Dëshironi të stërviteni në një nga këto familje profesionale?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.