Filozofia e agjërimit me ndërprerje, gjithçka që duhet të dini

Agjërimi i përhershëm

Kohët e fundit është thënë shumë për agjërimin me ndërprerje, sikur të ishte një dietë e re. Gjithnjë e më shumë ndjekës ndjekin këtë lloj diete për të humbur peshë, të famshëm dhe ndikues flasin për atë se sa agjërimi i përhershëm është ai që i ka lejuar ata të humbin peshë. Sidoqoftë, ka pak risi, që nga ajo kohë Shtë një praktikë me më shumë se 50 vjet studimMe Dhe kjo gjithashtu i përket kulturës së shumë popujve të botës.

Agjërimi i përhershëm bazohet në autofagi, që fjalë për fjalë do të thotë të hash veten. Një proces biologjik që lidhet, sipas studimeve të shumta, me shëndet më të mirëMe A doni të dini se nga çfarë konsiston saktësisht dhe si duhet të bëni agjërim të përhershëm? Ne do t'ju tregojmë për këtë më poshtë, megjithëse mbani mend se është thelbësore që të konsultoheni me mjekun tuaj para se të filloni ndonjë ndryshim drastik në dietën tuaj.

Çfarë është agjërimi me ndërprerje?

Përfitimet e agjërimit me ndërprerje

Para se të mendoni për agjërimin me ndërprerje si një dietë, është thelbësore të dini se nga çfarë përbëhet saktësisht kjo formë e të ngrënit. Sepse mënyra për të vlerësuar ndryshimet dhe përfitimet e agjërimit është diçka që arrihet në afat të gjatë. Domethënë, agjërimi i përhershëm nuk është një dietë, nese jo filozofia e ushqimit me të cilat përveç humbjes së peshës, synohet të përmirësohet shëndeti në përgjithësi.

Filozofia e agjërimit të përhershëm bazohet në periudha të alternuara në të cilat nuk hahet ushqim i ngurtë, me të tjera në të cilat bëhet marrja e ushqimit. Qëllimi është të arrihet një ndryshim në metabolizmin kështu që energjia merret përmes trupave ketone që prodhon kur nuk ka glukozë nga e cila të merret energjia në fjalë.

Çfarë arrihet me agjërimin?

Ndër përfitimet e shumta të agjërimit të përhershëm, nëse bëhet siç duhet, janë humbja e peshës, përmirësimi i presionit të gjakut ose rigjenerimi i qelizave, ndër të tjera. Domethënë, agjërimi është përdorur gjithmonë për të eleminuar toksinat dhe pastroni trupin nga substancat që e dëmtojnë atë. Kur bëhet në mënyrë të vazhdueshme, si një filozofi ushqimore, përfitimet shumëfishohen.

Duke nxitur rigjenerimin e qelizave, ajo disi ngadalëson plakjen e lëkurës, qelizave, organeve dhe trupit në përgjithësi. Për më tepër, sipas specialistëve, agjërimi dy ditë në javë mund të përmirësojë aspektet shëndetësore si p.sh presionin e gjakut, shëndetin kardiovaskular, metabolik, rezistencën ndaj insulinës ose përmirësimin e mikrobiotës së zorrëve.

Kohët e agjërimit të përhershëm

Si të bëhet agjërimi me ndërprerje

Agjërimi i përhershëm konsiston në alternimin e një periudhe në të cilën konsumohen ushqime të ngurta, me një tjetër në të cilën lejohen vetëm lëngjet. Zakonisht është 16: 8, domethënë, 16 orë në të cilat mund të pini vetëm lëngje të tilla si infuzione pa sheqer, supa ose ujë të njomur me shtëpi. Gjatë 8 orëve në të cilat lejohet marrja e ngurtë, lejohet të hahet çfarëdo, megjithëse ushqimet natyrale dhe të shëndetshme si frutat, perimet, bishtajoret ose drithërat duhet të mbizotërojnë.

Isshtë gjithashtu shumë e rëndësishme të konsumoni ushqime të pasura me proteina në mënyrë që të mos humbni masën e muskujve. Nëse kjo kohë agjërimi nuk i përshtatet mirë orarit tuaj, mund të bëni një 12:12, e cila përbëhet nga 12 orë agjërim dhe 12 në të cilat ushqimi mund të gëlltitet. Në çdo rast, këshillohet që të filloni me agjërim për disa orë në mënyrë që trupi të mësohet me të.

A është një lloj diete për të gjithë?

Veryshtë shumë e rëndësishme të mbani mend se para se të bëni ndonjë ndryshim në dietën tuaj, duhet të konsultoheni me mjekun tuaj për të shmangur problemet shëndetësore. Veçanërisht nëse keni ndonjë patologji ose sëmundje, pasi agjërimi mund të përkeqësojë shëndetin tuajMe Fëmijët, gratë shtatzëna dhe ato që ushqejnë fëmijën me gji, njerëzit me kancer, diabet ose ata që kanë një çrregullim të ngrënies nuk duhet të ndjekin këtë filozofi të agjërimit të përhershëm.

Gjeni më të mirën për trupin dhe shëndetin tuaj pa e vënë veten në rrezik. Agjërimi i përhershëm është një filozofi e ushqimit, madje edhe e jetës. Sepse shumë njerëz konsiderojnë se ushqimi është një domosdoshmëri dhe mund ta përshtatin jetën e tyre me të. Edhe pse për shumë të tjerë, ushqimi është gjithashtu një kënaqësi dhe ata kënaqen duke ngrënë dhe shijuar ushqime të ndryshme. Sido që të jetë rasti juaj, zbuloni, konsultohuni me mjekun tuaj dhe zgjidhni opsionin më të mirë për ju bazuar në të gjitha informacionet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.