Fasule të gjera me kërpudha të sautuara

Fasule të gjera me kërpudha të sautuara

A po kërkoni një recetë të thjeshtë dhe sezonale? Kjo recetë për fasulet e gjera me kërpudha të kavërdisura mbledh të gjitha kutitë. Do t'ju duhen vetëm katër përbërës për ta përgatitur, përfshirë fasulet, një propozim sezonal që mund ta shtoni në tryezën tuaj në mënyra të ndryshme.

Në sallata ose në merak patate fasulet bëhen një shoqërim perfekt. Po pse mos ta bëjmë protagonistë të tryezës sonë? Djegini ata një minutë së pari Sautimi i tyre më pas do t'i mbajë të trashë dhe në të njëjtën kohë do t'i bëjë ata të butë. Stepshtë hapi i parë për të krijuar një pjatë me fasulet si personazhet kryesore. A do të vazhdojmë?

Me fasule të gatuara, ju vetëm duhet të gjeni shoqërimin e përsosur. Për të mos vjedhur vëmendjen e vëmendjes, këto i kemi kombinuar vetëm me qepë dhe kërpudha. Ne e pranojmë që jemi tunduar të shtojmë edhe disa kube proshutë, por më në fund e kemi hedhur poshtë. Isshtë një mundësi shumë e mirë, por e bën këtë pjatë të ndalojë së qeni një opsion vegan dhe për këtë arsye që nuk mund t’i shijoni të gjitha. A guxoni ta provoni?

Përbërësit për 2

 • 1 qepë, i julienuar
 • 400 g kërpudha, shkopinj
 • 1 filxhan fasule të pastra
 • Kripë
 • piper
 • Vaj ulliri ekstra i virgjër
 • 1 spec kajen (opsionale)

Hap pas hapi

 1. Blanch fasule në një tenxhere me ujë të valë për pak më shumë se një minutë. Pastaj, ftohni ato nën rrjedhën e ujit të ftohtë, kullojeni ato dhe rezervoni.

Fasule të gjera me kërpudha të sautuara

 1. Tjetra, ngrohni dy lugë vaj ulliri në një tigan dhe lëvore qepën me pak kripë dhe djegës, në zjarr mesatar për 10 minuta.
 2. Kur qepa është shumë e butë shtoni shkopinjtë e kërpudhave, sezonin dhe kaurdiseni në nxehtësi mesatare të lartë. Nëse nuk doni ndonjë frikë, kjo është koha për të hequr djegiet.
 3. Për të mbaruar Përfshini fasulet në tigan dhe kaurdiseni për disa minuta.
 4. Shërbejeni të nxehtë.

Fasule të gjera me kërpudha të sautuara


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.