Erotofobia ose frika për të bërë seks me partnerin

fobia

Edhe pse mund të duket e çuditshme dhe e pazakontë, ka njerëz që mund të zhvillojnë një frikë për të bërë seks me partnerin e tyre. Kjo lloj fobie njihet me emrin erotofobi dhe zakonisht shfaqet nga më pak në më shumë. Personi që vuan nga një fobi e tillë fillon me disa pasiguri kur bëhet fjalë për seksin me partnerin dhe me kalimin e kohës frika për të bërë seks bëhet shumë më e madhe dhe evidente.

Në artikullin e mëposhtëm do t'ju flasim më në detaje për fobinë e seksit dhe si ndikon negativisht në çift.

Erotofobia ose frika nga seksi

Kjo lloj fobie apo frike ka të bëjë më shumë me momentin intim të kryerjes së seksit me partnerin, sesa me vetë faktin e seksit. Një person me erotofobi mund të masturbojë pa asnjë problem, problemi që lind kur kryen marrëdhënie seksuale me partnerin e tij. Ka një sërë shenjash që mund të tregojnë se një person ka një fobi të tillë, si p.sh. ndjenja e parehatshme kur kryen marrëdhënie seksuale me partnerin apo nxjerrja e justifikimeve për të shmangur një moment të tillë. Fobia mund të jetë aq e rëndësishme sa që personi mund të zgjedhë të mos ketë një partner.

seksfobi

Çfarë duhet të bëni nëse keni një fobi të tillë

Personi që vuan nga kjo lloj fobie duhet të dijë gjithmonë, se një frikë e tillë mund të kapërcehet. Nuk është diçka e lehtë apo e thjeshtë për t'u arritur, por me dëshirë dhe durim mund të shijoni sërish seksin me partnerin. Këtu janë disa udhëzime që mund t'ju ndihmojnë të kapërceni një frikë të tillë:

  • Ka shumë njerëz që vuajnë nga kjo lloj fobie, Sepse pritshmëritë që kisha për seksin nuk përputheshin me realitetin. Për të shmangur këtë, është mirë të mësoni për të gjitha dyshimet që mund të ketë dhe është e nevojshme të shkoni te një profesionist si seksologu.
  • Disa trauma të lidhura me seksin mund të jenë një tjetër nga shkaqet më të zakonshme të erotofobisë. Në këtë rast është e rëndësishme që të merrni në duart e një profesionisti të mirë për të ndihmuar në zgjidhjen e një problemi të tillë. Në rastin e traumës, Terapia konjitive e sjelljes është e përkryer për t'i lënë pas vetes probleme të tilla dhe për të shijuar seksin me partnerin tuaj.
  • Seksi me partnerin duhet të jetë një kohë për t'u shijuar plotësisht dhe pa asnjë frikë. Është e rëndësishme të dini se si të qetësoheni dhe të relaksoheni përpara se të keni takime të tilla seksuale. Seksi tantric mund të ndihmojë në largimin e frikës dhe për të shijuar çdo moment të çiftit.

Në fund të fundit, çështja e seksfobisë është një problem që prek një pjesë të rëndësishme të shoqërisë. Disa pasiguri ose trauma nga e kaluara shpesh shkaktojnë një frikë të tillë kur bëhet fjalë për marrëdhënie seksuale me partnerin. Seksi me partnerin nuk duhet parë si diçka e keqe dhe nëse si diçka e këndshme apo e kënaqshme. Nëse rasti rritet, është gjithmonë e këshillueshme që të shkoni te një profesionist i mirë për të ndihmuar në zgjidhjen e një frike të tillë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.