A funksionojnë me të vërtetë dietat detoksike?

Dieta e ekuilibritKa shumë dieta brenda botës së të ushqyerit, secila prej tyre është specifike për të arritur një qëllim të ndryshëm: humbni peshë, rrisni masën trupore, përmirësoni shëndetin kardiovaskular, ose një dietë me pak yndyrë ose natrium.

Nga ana tjetër, ka dieta detoksike që shijojnë vlerësime të mira. Ato janë ideale për pastrimin e trupit dhe kanë tendencë të kenë shumë ndjekës, duke përfshirë të famshëm. 

Para fillimit të një diete, është e rëndësishme të jemi të vetëdijshëm për objektivat që duam të arrijmë, dhe në këtë rast, gjithashtu duhet të dimë rreziqet e mundshme që mund të ketë dieta që duam të fillojmë.

Ushqim i shendetshem

Ka shumë dieta detoksike, disa janë të dizajnuara bazuar në pije, barëra ose të tjerë në agjërim, dhe gëlltitje të porcioneve të vogla të perimeve dhe frutave, si dhe shtesa të caktuara.

Një dietë që detoksifikon trupin, ju lejon të ndiqni një plan rigoroz për të humbur peshë shpejt, ndihmon në pastrimin e trupit nga kimikatet toksike, dhe çdo tepricë.

Kur flasim për detoksifikimin e trupit, përpiqemi të bëjmë që trupi ynë të eleminojë toksinat që janë grumbulluar pas konsumimit të tepërt të ushqimeve të përpunuara dhe të gjithë ndotësve të mjedisit që kemi mundur të tretemi.

Dieta detoksike gjithçka që duhet të dini

Ne duhet të dimë efektet anësore të mundshme që mund të ketë kjo lloj diete detoksike. Duhet të mbahet mend se kjo lloj diete ju inkurajon të hani ushqime natyraleDhe përfshijnë shumë ujë dhe perime, gjëra që janë të mira për shëndetin tuaj.

Si shumë dieta të tjera të modës, edhe dietat detoksike mund të kenë efekte anësore të dëmshme për të cilat duhet të jemi të vetëdijshëm para se t’i aplikojmë.

Studime dhe dieta detoksike

Aktualisht nuk ka shumë studime që demonstrojnë efektivitetin e saj, pasi ka njerëz që janë në favor të kësaj lloj diete pasi argumentojnë se toksinat jo gjithmonë largohen nga trupi natyrshëm dhe atyre u duhet një nxitje për të ndihmuar në pastrimin e trupit.

Këta njerëz vëzhgojnë sesi toksinat qëndrojnë brenda sistemet tretëse, gastrointestinale dhe limfatikesi dhe në lëkurë dhe flokë dhe mund të shkaktojë lodhje, dhimbje koke dhe të përziera.

Përkundrazi, ka njerëz që pretendojnë se toksinat eliminohen natyrshëm dhe nuk është e nevojshme të ndiqni një dietë rigoroze për ta arritur atë.

Premisa e dietave detoksike

Ideja themelore që qëndron pas dietave detoksike është heqja dorë nga disa lloje ushqimesh që mund të përmbajnë toksina për një sezon. Ideja është pastrimi dhe spastrimi i trupit nga gjithçka "e keqe". Sidoqoftë, e vërteta është se trupi i njeriut është krijuar me mekanizmat e tij të detoksifikimit.

dietë e ekuilibruar në karantinë

Si funksionojnë dietat detoksike

Siç thamë, nuk ka vetëm një dietë të vetme detoksike, ato ndryshojnë midis tyre dhe shumica e tyre kërkojnë një sezon agjërimi, domethënë, ndaloni të hani për disa ditë dhe më pas prezantoni gradualisht dhe gradualisht lloje të caktuara të ushqimeve në dietë.

Shumë dieta të tilla propozojnë një ujitje të zorrës së trashë ose klizmë për të "pastruar" zorrën e trashë. Dietat e tjera rekomandojnë marrjen e suplementeve ose llojeve të veçanta të çajit për të ndihmuar në procesin e pastrimit të trupit.

Një dietë detox mund të parandalojë dhe madje të kurojë sëmundjet për t’i dhënë njerëzve më shumë energji ose përqendrim. Pasja e trupit të ngopur me ushqime “toksike” do të na bëjë të lodhemi, të ngadalshëm dhe me dhimbje koke.

Shtë e rëndësishme të keni një dietë me pak yndyrë dhe shumë me fibra, duke mbajtur kështu një dietë më të shëndetshme dhe duke siguruar më shumë energji për ata që e ndjekin atë.

Sidoqoftë, siç e kemi parashikuar më parë, mungojnë provat shkencore se këto dieta ndihmojnë trupin të eleminojë toksinat më shpejt ose eliminimi i toksinave, megjithëse nuk dëmton kurrë të ndiqni një dietë që lejon trupin të bëjë një pushim.

Kushtojini vëmendje dietave detoksike

Shumë njerëz besojnë se nëse shkojnë në një dietë detox do të humbin shumë peshë, megjithatë kjo nuk është plotësisht e vërtetë dhe udhëzime të caktuara duhet të merren parasysh në mënyrë që të mos rrezikojnë, pasi që nëse kryhen dieta shumë të rrepta, këto mund të japin pjesën e tyre.

  • Dietat detoksike nuk janë të përshtatshme për njerëzit me sëmundje të caktuara. Në këtë kuptim, nuk rekomandohet për njerëzit që vuajnë nga diabeti, sëmundjet e zemrës dhe kushte të tjera kronike mjekësore. Nëse jeni shtatzënë ose keni probleme me të ngrënë, duhet të shmangni këto lloj diete.
  • Dietat detoksike mund të bëhen varëse. Kjo sepse mungesa e ushqimit ose administrimi i një klizme krijon një ndjesi tjetër dhe mbase shumë njerëz e pëlqejnë atë. Për njerëz të caktuar, një stimulim i ngjashëm me atë të ndjerë me nikotinë ose alkool tenton të ndihet.
  • Shtesat për detoksifikimin e trupit mund të kenë efekte anësore. Shumë prej suplementeve të përdorura gjatë këtyre dietave detoksike janë në fakt laksativë, duke bërë që njerëzit me “bllokim” të shkojnë më shumë në tualet. Kjo mund të ketë efekte serioze shëndetësore, pasi shtesat laksative që janë ilaçe mund të shkaktojnë dehidrim, çekuilibër mineralesh dhe gjithashtu probleme në sistemin e tretjes.
  • Dietat detoks janë krijuar për të arritur qëllime të caktuara afatshkurtra. Mund të shkaktojë probleme të tjera shëndetësore, agjërimi për periudha të gjata kohore mund të ngadalësojë metabolizmin e një personi. Kjo e bën më të lehtë për të rimarrë peshën e humbur dhe më të vështirë për të humbur më shumë peshë në të ardhmen.

Dieta detoksike

Hani shëndetshëm dhe trupi juaj do të bëjë pjesën tjetër

Të hash më shumë fruta dhe perime është themeli i një jetese të shëndetshme. Ju nuk duhet të harroni t'i merrni ato, fruta, perime dhe fibra sezonale, si dhe pirja e më shumë ujit. Por gjithashtu, duhet të siguroheni që të merrni të gjitha lëndët ushqyese që ju nevojiten nga ushqimet e tjera.

Nuk duhet të mungojnë as proteinat, si dhe vitaminat ose mineralet që duhet të merren nga burime të ndryshme. Gjëja më e rëndësishme në një dietë të shëndetshme është shumëllojshmëria dhe jo e tepërt, sepse sado i shëndetshëm të jetë një ushqim, nëse merret me tepricë, do të na shkaktonte më shumë dëme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.