Dieta Noom: Çfarë është ajo, avantazhet, disavantazhet dhe gjithçka që duhet të dini

cila është dieta noom

Ndoshta ju keni bërë dieta të panumërta gjatë gjithë jetës tuaj. Shumë njerëz provojnë metoda të ndryshme derisa të gjejnë një të vërtetë efikase që i përshtatet nevojave të tyre. Epo, në këtë pikë, Dieta Noom shfaqet në jetën tonë, i cili po bëhet një revolucion. A e njihni atë

Nëse ende nuk e keni kënaqësinë, nuk duhet të shqetësoheni sepse sot do të flasim gjatë për të. Ne ju tregojmë se çfarë është në të vërtetë, si dhe avantazhet apo pikat negative të tij nëse i keni ato. Do të mund të zbuloni nëse është efektive dhe cilat janë ushqimet që mund të merren dhe cilat nuk duhet të konsumoni. Me siguri jeni të interesuar!

Çfarë është dieta Noom

Aplikacione për humbje peshe

Duhet thënë që e njohur si dieta Noom është një aplikim për të humbur peshë. Edhe pse sot kemi aplikime të të gjitha llojeve të temave, nuk mund të liheshin mënjanë ato që synojnë zakone më të shëndetshme.

Në këtë rast, do të shohim se si është fokusuar në drejtimin e zakoneve më të shëndetshme dhe si pasojë e drejtpërdrejtë e tyre, për të humbur kilogramë. Por e gjithë kjo në terma afatgjatë, domethënë, bëhet fjalë për të bërë ndryshime pak nga pak dhe për të parë rezultatet e ndryshimeve në fjalë. Prandaj, nuk është një dietë e shpejtë apo një mrekulli që mund të dëmtojë shumë trupin tonë.

Pra, do të takoni një nutricionist dhe trajner në të njëjtin vend me telefonin tuaj.

Si funksionon

Tani që e dini se çfarë është, me siguri po pyesni veten se si funksionon dhe cilat janë hapat e parë për të ndërmarrë. Epo, pasi të keni instaluar aplikacionin në telefonin tuaj, do të filloni duke iu përgjigjur një pyetësori të shkurtër.

Në të do të duhet të përmendni se cilat janë zakonet apo mënyra e jetesës, peshën tuaj, nëse ushtroni sport, nëse keni pagjumësi dhe shumë detaje të tjera. Diçka që është jashtëzakonisht e rëndësishme për të qenë në gjendje të filloni të punoni me to. Sepse nga pyetësori në fjalë, shihen kaloritë që i duhen çdo organizmi gjatë ditës për të përcaktuar qëllimet tuaja përfundimtare.

Siç mund ta shohim, me të gjithë informacionin e ruajtur, do të marrim një listë me të gjitha ato hapa që duhet të bëjmë çdo ditë. Sigurisht, ndoshta kur të lexoni të gjitha këto do të pyesni veten, Dhe si ndryshon nga aplikacionet e tjera për humbje peshe? Epo, në atë që ka një pjesë edukative, në atë që ju ndihmon të zgjidhni ushqimet, t'ju motivojë dhe të dini pak më shumë për aspektet ushqyese..

Ushqimet e rekomanduara për dietën Noom

Si të humbni peshë

Mund të themi se aplikacioni përmend një sërë ushqimesh që janë të mira dhe të tjera jo aq të mira. Por Duhet thënë se nuk ka ndalime, por duhet të reduktoni konsumin e disa ushqimeve. Nga kjo i ndan në ngjyra sikur të ishte semafor:

  • ushqim i gjelbër: Me siguri tashmë e dini nga shumë dieta të tjera se ato janë nga më të vlerësuarat. Sepse kanë shumë lëndë ushqyese, por shumë pak kalori, që do të thotë se ne kemi nevojë për to në pjatat tona çdo ditë. Në këtë grup bëjnë pjesë jo vetëm perimet, për shkak të ngjyrës së tyre jeshile, por të gjitha në përgjithësi, si dhe frutat, peshku, farat apo drithërat me drithëra integrale.
  • ushqim i verdhë: Kanë lëndë ushqyese por më pak se të mëparshmet, ndaj janë në nivel të ndërmjetëm ose parandalues. Mishi pa dhjamë, si dhe avokado dhe madje edhe vezët, janë të pranuara në këtë kategori. Do të thotë se mund t'i konsumojmë pa problem, por gjithmonë duke kontrolluar sasitë dhe shpeshtësinë e tyre.
  • ushqim i kuq: I drejtohemi rrezikut, që vjen nga dora e ngjyrës së kuqe. Në të gjejmë ushqime që janë shumë më kalorike se të mëparshmet. Si mund të ndodhte ndryshe, po flasim për ëmbëlsirat e ushqimeve të skuqura dhe madje edhe mishin e kuq.

A është dieta Noom efektive?

Dietë e ekuilibruar me peshk

Duket se si mbi 40 milionë personat që kanë zgjedhur këtë aplikacion ashtu edhe disa nga ekspertët dakord që mund t'ju ndihmojë të humbni peshë dhe çfarë është më thelbësore, t'ju motivojë dhe të ndryshojë zakonet tuaja për të shëndetshme.

Sigurisht, ju duhet të bëni pjesën tuaj si në shumë dieta të tjera, pasi këmbëngulja dhe ushtrimet fizike janë gjithashtu pjesë themelore për të arritur objektivin përfundimtar. Rezultatet tashmë shihen në rrjet, duke na treguar ndryshime mjaft spektakolare. E keni provuar tashmë?

Cilat janë avantazhet dhe disavantazhet?

Si avantazhe do të veçojmë ato që kemi përmendur deri tani. Domethënë, pjesa ku ai na ndihmon, na jep këshilla dhe na motivon për të përmirësuar shëndetin tonë.

Nëse një ditë humori juaj është i ulët, Noom do t'ju gëzojë me komente dhe rezultate nga shumë njerëz të tjerë që kanë ndjekur këtë rrugë. Ajo ka një grup mbështetës dhe kjo është thelbësore për të qenë në gjendje të qëndrojmë të patundur derisa të arrijmë qëllimet tona. Nuk është një zgjidhje e shpejtë dhe këtë mund ta marrim edhe si avantazh, pasi duke i ofruar vetes ndryshime në jetën tonë, duhet të ecim hap pas hapi, pa nxitim.

Do t'ju caktohet një këshilltar shëndetësor dhe gjithashtu një trajner, në mënyrë që t'i bëni atij të gjitha pyetjet tuaja dhe t'ju drejtoni drejt qëllimit tuaj të ri. Si disavantazh mund të përmendim çmimin e tij nga njëra anë dhe nga ana tjetër marrja më e ulët e proteinave.

Proteinat janë një nga burimet kryesore në ditët tona dhe më shumë, tek atletët.

Sa kushton dieta Noom?

dietë noom

Duke folur për dobësitë, çmimi i dietës Noom mund të jetë një prej tyre. Është e vërtetë që kur sheh rezultate pozitive nuk të intereson shuma për të paguar, por jo të gjithë mendojnë njësoj. Për këtë arsye, kur kërkojmë mendimet e atyre personave që kanë filluar në këtë aplikacion, mund të konstatojmë se çmimi është një nga aspektet më pak pozitive. Një muaj i vetëm, kjo dietë është rreth 55 euro. Sigurisht, nëse zgjidhni të punësoni më shumë muaj, çmimi ulet shumë. Prandaj, mund të jetë një opsion për t'u marrë parasysh.

A mund të bëjnë të gjithë dietën Noom?

Kur kemi ndonjë problem apo sëmundje mjekësore, duhet të konsultohemi gjithmonë me mjekun tonë përpara se të fillojmë çdo lloj diete. Duhet të jemi shumë të qartë për këtë përpara se të ndërmarrim hapin. Gjithashtu nuk do të ishte i përshtatshëm për njerëzit me ankth për ushqimin, as ata që vuajnë nga hipotiroidizmi, ndër të tjera.

Prandaj, përsëri theksojmë konsultimin me të përpara nisjes. Nëse nuk keni asnjë lloj problemi shëndetësor, atëherë provoni të na lini ndjenjat tuaja në formë komentesh.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.