Detajet e vogla që ju ndalojnë të keni një jetë të shëndetshme

Stili i shëndetshëm i jetës

Ndonjëherë gjërat e vogla kanë pasoja të mëdha dhe një provë e kësaj është se përzierja e gjesteve të vogla të përditshme mund të çojë në një jetë që nuk është lloji i jetës që ne duam të bëjmë. Detajet e vogla të jetës së përditshme na shpëtojnë por mund të jetë vendimtar kur bëhet fjalë për të udhëhequr një mënyrë jetese të vendosur ose për ta ndryshuar atë plotësisht. Shtë e rëndësishme të theksohen jo vetëm gjestet e mëdha, por edhe ato më të vogla.

Un detaje të vogla të përsëritura çdo ditë bëhen diçka që na ndikon shumë. Kjo vlen për gjithçka dhe gjithashtu mund të jetë një gjë e mirë sepse me ndryshime të vogla mund të arrijmë qëllime të mëdha. Pra, le të zbulojmë se cilat janë ato detaje të vogla që sot nuk ju lejojnë të bëni një jetë të shëndetshme.

Ju nuk i planifikoni vaktet tuaja

Stili i shëndetshëm i jetës

Kjo mund të tingëllojë e çuditshme por nëse nuk planifikojmë vaktet tona është shumë më lehtë që të biem në tundimin e ngrënies së diçkaje jo të shëndetshme që është shumë e përpunuar ose ka yndyrna dhe sheqerna. Kjo është arsyeja pse një planifikim i mirë mund t'ju ndihmojë shumë kur bëhet fjalë për fillimin e një jete të shëndetshme. Ne mund ta kënaqim veten, por ato duhet të jenë shumë të përpikta, vetëm në ditë të veçanta. Pjesën tjetër të kohës duhet t'i përmbahemi një dietë e ekuilibruar dhe e shëndetshme duke shmangur shtimin e snacks ose gjërave që mund të bëjnë që dieta jonë të mos jetë më e shëndetshme.

Ju i lejoni vetes shumë gjëra

Shtë e vërtetë që gjithmonë kemi ditë të caktuara kur dëshirojmë diçka të ëmbël ose është e vështirë të mos hamë ose të pimë alkool gjatë një ahengu. Por këto gjëra janë ato që na bëjnë që më në fund të mos jemi në gjendje të bëjmë një mënyrë jetese aq të shëndetshme sa duam pothuajse pa e kuptuar, sepse ne rrëmbehemi nga këto koncesione të vogla. Kështu që është e rëndësishme të jemi gjithmonë të vetëdijshëm për ditët kur mund të përballojmë diçka, pa qenë e tepruar. Jo vetëm shëndeti dhe linja jonë do të na falënderojnë, por edhe mirëqenien e stomakut. Ju do të vini re se si tretjet janë më pak të rënda dhe si ndiheni më mirë dhe më mirë.

Ju përqendroheni vetëm në humbjen e peshës

Stili i shëndetshëm i jetës

Kjo nuk është ilaçi për një jetë të shëndetshme, pasi ka njerëz që mund të jenë disi të rëndë, por ende të shëndetshëm dhe të tjerë që janë më të dobët. Kështu që mendoni se nuk ka të bëjë me humbjen e peshës për t’u dukur më mirë, ka të bëjë me kujdesin ndaj trupit tuaj për t’u ndjerë më mirë. Kur kujdesemi për veten ne përmirësojmë vetëvlerësimin tonë por edhe shëndetin tonë, sistemin imunitar dhe për këtë arsye ne përmirësojmë të gjithë trupin tonë në një periudhë afatshkurtër dhe afatgjatë. Isshtë një vizion global i shëndetit larg nga ai koncept në modë që përqendrohet vetëm në shkallë.

Bëni sporte që nuk ju pëlqejnë

Bëj sport

Ky është një gabim, sepse në planin afatgjatë do të përfundoni të lini sportet. Të gjithë mund të gjejnë një aktivitet që i përshtatet tyre mënyrën e jetës dhe shijet tuaja. Kjo është thelbësore që ajo të zgjasë me kalimin e kohës. Kjo është arsyeja pse ju jo vetëm që duhet të ndryshoni aktivitetin tuaj dhe të provoni se sa tërheqin vëmendjen tuaj, por duhet të kërkoni ato që ju pëlqen në mënyrë që ato të bëhen pjesë e jetës tuaj.

Lejoni vetes të ndjeni ndryshimin

Ndryshimet nuk ndodhin nga një ditë në tjetrën dhe kjo është arsyeja pse ndonjëherë e kemi të vështirë t’i kryejmë. Është e rëndësishme dëgjoni trupin tonë kur bëjmë një ndryshim në stilin e jetës sonë, sepse ai do të na tregojë se jemi duke bërë mirë. Kjo nuk ndodh brenda natës, por mirëqenia fizike dhe mendore vjen me një jetë të shëndetshme dhe kjo është arsyeja pse ne do ta kuptojmë atë kur e ndiejmë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.