depresioni tek fëmijët dhe adoleshentët

depresión

Gjithmonë ka pasur një fshehtësi të madhe rreth gjithçkaje që ka të bëjë me shëndetin mendor. Edhe pse ka ende një rrugë të gjatë për të bërë, vitet e fundit ka një dukshmëri më të madhe në lidhje me çrregullimet mendore. Depresioni është problemi më i zakonshëm mendor në botë dhe mendohet se më shumë se 300 milionë njerëz vuajnë nga ai në mbarë botën.

Ky çrregullim nuk prek vetëm të rriturit, pasi vitet e fundit janë shtuar shumë rastet e fëmijëve dhe adoleshentëve me depresion.

A mund të prekë depresioni tek fëmijët dhe adoleshentët?

Me ardhjen e pandemisë, numri i problemeve depresive është rritur shumë, veçanërisht tek fëmijët dhe adoleshentët. Në rastin e arsyeve, duhet theksuar se aspekti gjenetik luan një rol shumë të rëndësishëm. Një fëmijë që ka një prind që ka vuajtur nga depresioni, Ka shumë mundësi për ta zhvilluar në të ardhmen. Përveç kësaj, situata dramatike si vdekja e një personi të dashur ose ndarja e prindërve mund të shkaktojnë që fëmija ose adoleshenti të pësojë një episod depresiv.

Simptomat e depresionit tek fëmijët dhe adoleshentët

 • Një nga simptomat më të qarta që një fëmijë mund të vuajë nga depresioni është karakteri i tij nervoz dhe sjellja e zemëruar. Fëmija zemërohet për gjithçka dhe zemërimi është në dritën e ditës.
 • Një fëmijë në depresion do të qajë shumë lehtë dhe ai është i trishtuar dhe apatik në të gjitha orët e ditës.
 • Duke pasur vetëbesim të ulët dhe ndjeheni fajtorë për çdo gjë.
 • Ka një tërheqje nga mjedisi social dhe ata preferojnë të izolohen nga miqtë dhe familja.
 • Performanca e shkollës nuk është optimale për shkak të mungesës mjaft të rëndësishme të motivimit.
 • Fëmija ka vështirësi serioze kur vjen puna për të fjetur dhe kjo përkthehet në lodhje dhe në mungesë të energjisë për t'u llogaritur.
 • Ka probleme serioze me ushqimin, duke pësuar çrregullime të mundshme të lidhura me ushqimin.
 • Në rastet më të rënda, fëmija mund të vuajë disa mendime vetëvrasëse.

depresioni i fëmijës

Çfarë duhet të bëjnë prindërit nëse vërejnë se fëmijët e tyre mund të vuajnë nga depresioni

Nëse prindërit vërejnë ndonjë nga simptomat e përshkruara më sipër, Është e rëndësishme të shkoni te pediatri për të gjetur një zgjidhje për një problem të tillë. Gjithashtu këshillohet që fëmijët të monitorohen dhe të mos kalojnë shumë kohë para ekraneve. Nuk është as e tepërt, duke këshilluar që fëmija të bëjë ndonjë sport, pasi një mënyrë jetese e ulur zakonisht qëndron pas shumë prej rasteve të depresionit tek fëmijët dhe adoleshentët.

Prindërit gjithashtu duhet të jenë përgjegjës për vendosjen e një sërë zakonesh të shëndetshme në shtëpi që i ndihmojnë fëmijët të bëjnë një jetë sa më të shëndetshme. Këto zakone janë kyçe kur bëhet fjalë që fëmijët të jenë në gjendje të hanë shumë më mirë dhe fle orët që i duhen trupit.

Me pak fjalë, depresioni është një problem mjaft serioz që prek një pjesë të konsiderueshme të shoqërisë. Të dhënat janë vërtet shkatërruese dhe është se ka shumë fëmijë dhe adoleshentë që sot i japin fund jetës për shkak të depresionit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.