Cilat janë ushqimet më të këqija për fëmijët

furre-femije

Prindërit duhet t'i japin një rol të rëndësishëm ushqyerjes së fëmijëve të tyre. Goodshtë mirë që meqenëse janë të vegjël, fëmijët të ndjekin zakonet e duhura kur bëhet fjalë për të ngrënë. Ata duhet të jenë të vetëdijshëm në çdo kohë se çfarë është e shëndetshme për trupin e tyre dhe çfarë është e dëmshme.

Në artikullin vijues do të flasim për ato ushqime që janë totalisht të dëmshme dhe të dëmshme për shëndetin e të voglit.

Lëngje

Lëngjet janë ushqime të pasura me karbohidrate me shumë sheqerna si glukoza dhe fruktoza. Konsumimi i tepërt i lëngjeve mund të bëjë që fëmijët të kenë diabet dhe probleme me peshën në një periudhë afatmesme. Si një alternativë ndaj lëngjeve, opsioni më i mirë është qumështi i lopës ose uji.

drithëra

Pjesa dërrmuese e drithërave që gjenden në supermarket, kanë vlerë të ulët ushqyese dhe janë të pasura me sheqerna të shtuarMe Fatkeqësisht dhe pavarësisht asaj që është parë, është produkti yll në mëngjeset e fëmijëve. Në rastin e ofrimit të drithërave për të vegjlit, opsioni më i mirë është tërshëra. Shtë një ushqim me një kontribut të madh energjetik dhe që siguron fibra cilësore për trupin.

Kakao pluhur

Një nga ushqimet më të njohura dhe më të dëmshme për fëmijët është pluhuri i kakaos. Fëmija që nuk ha mëngjes me një gotë qumësht dhe kakao të tretshëm është i rrallë. Ashtu si me produktet e shikuara më lart, kakaoja e tretshme vështirë se siguron lëndë ushqyese dhe ka një sasi të madhe sheqernash. Opsioni më i mirë është marrja e kakaos plotësisht e yndyruar dhe me 100% pastërti.

pasta

Pastiçeri industriale

Pak ushqime janë aq të dëmshme dhe të këqija për një fëmijë sa pastat industriale. Këto janë produkte me një sasi të madhe të yndyrave trans dhe sheqerna të thjeshta. Konsumimi i tepërt i pastave të tilla mund të çojë në probleme serioze shëndetësore në planin afatmesëm dhe afatgjatë për fëmijën. Idealja është të zgjidhni miellin e frutave ose të miellit të plotë, pasi ato janë shumë më të shëndetshme.

Ushqime të përpunuara

Këto ushqime kanë shumë aditivë dhe janë të pasura me yndyra trans dhe kripë. Kjo është arsyeja pse produkte të tilla duhet të përjashtohen nga dieta e përditshme e fëmijës dhe gjithmonë të zgjedhin pjatat e bëra në shtëpi të bëra nga përbërës natyralë pa aditivë të tillë si perimet, peshku ose vezët.

Me pak fjalë, këto janë disa nga ushqimet që nuk duhet të jenë të pranishme në dietën e foshnjave apo fëmijëve. Gjëja më e mirë në çdo rast është të zgjidhni një vakt shtëpi të bërë nga ushqime të freskëta si zarzavatet ose perimet. Prindërit duhet të jenë gjithmonë të vetëdijshëm për kontributin ushqyes për fëmijët e tyre.

Një dietë e mirë dhe e saktë varet nga fakti nëse fëmija mund të rritet në mënyrë të shëndetshme dhe pa probleme shëndetësore. Brenda arsimit, zakonet e mira të të ngrënit duhet të luajnë një rol të spikatur, duke lejuar që fëmija të hajë siç duhet. Mësimi i tyre për të ngrënë në mënyrë korrekte si fëmijë i bën ata të dinë me kalimin e viteve se çfarë është e dëmshme për shëndetin e tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.