Çfarë është kombucha? Përfitimet e pijeve të modës

Çfarë është kombucha

Edhe pse ka qenë pija në modë për ca kohë, kombucha ka shekuj të historisë nën brezin e saj. Kjo pije e bërë nga sheqeri, bakteret dhe çaji, e ka origjinën në Kinë falë vetive të shumta të dobishme, njihet në atë kulturë si Tsche Hyjnore. Një pije që ka gjithnjë e më shumë ndjekës mes konsumatorëve të saj dhe jo më kot, është bërë produkt ylli i atyre që mbrojnë një dietë shumë natyrale.

Kombucha merret duke fermentuar çajin, zakonisht çaji jeshil ose i zi, së bashku me sheqerin dhe një kulturë të caktuar të majave dhe baktereve. Procesi ndahet në dy fermentime, gjatë së parës, mikroorganizmat përfundojnë me shumë sheqer dhe baktere. Gjatë fermentimit të dytë, shtohen fruta, të cilat janë ato që përfundojnë duke e aromatizuar pijen.

Përfitimet e kombucha

Përfitimet e Kombucha

Sot ekziston një shumëllojshmëri e gjerë e shijeve të kombucha dhe mund të blihet me lehtësi të madhe. Ndër ndikuesit, krijuesit e përmbajtjes dhe ndjekësit e rrjeteve sociale, kombucha ka ardhur për të dëbuar llojet e tjera të pijeve të buta. Diçka pa dyshim shumë e shëndetshme pasi që ndryshe nga pijet e tjera, kjo e fermentuar është gjithashtu shumë e dobishme për shëndetin. Dëshironi të dini gjithçka që kombucha mund të bëjë për shëndetin tuaj?

Karakteristikat që i atribuohen kësaj pije mijëvjeçare janë të pafundme, mes tyre, në vijim:

 • Përmirëson tretjen: Kombucha është një pije shumë tretëse, falë mikroorganizmave që ndihmojnë në forcimin e makrobiotës së zorrëve.
 • Ul presionin e gjakut.
 • Përmirëson nivelet e kolesterolit në gjak
 • ndihmon forcojnë sistemin imunitar.
 • Rregullon tranzitin e zorrëve dhe është shumë efektive në trajtimin e problemeve të stomakut siç është kapsllëku.
 • përmirësim shqetësimi i sindromës premenstruale.
 • Ndihmon në përmirësimin e shëndetit të lëkurës, thonjtë dhe flokët.
 • Zvogëlon dhimbjet e kokës.
 • ndihmon detoksifikoni trupin meqenëse është një pije pastruese dhe antioksiduese.
 • Përmirëson funksionin e veshkave.

Forshtë për të gjithë?

Kombucha dhe shtatzënia

Edhe pse është një produkt fillimisht i shëndetshëm, ai është kundërindikuar në raste të ndryshme. Për shembull, njerëzit me probleme të veshkave nuk duhet të konsumojnë kjo pije. Kombucha gjithashtu nuk është i përshtatshëm për fëmijët, gratë shtatzëna ose gratë në një periudhë të ushqim me gji, as për ata me sistem imunitar në depresion. Nëse jeni brenda këtyre grupeve, është e preferueshme që të mos merrni kombucha dhe që të konsultoheni me mjekun tuaj se çfarë lloj produktesh mund të konsumoni pa rrezik.

Para së gjithash, duhet të mbahet mend se është një produkt i krijuar nga fermentimi, i cili përfshin një përzierje të majave, baktereve dhe sheqerit. Që do të thotë, përmban një sasi të vogël alkooli Ashtu si çdo pije tjetër e fermentuar, edhe nëse është një sasi minimale, ajo duhet të merret parasysh në raste të caktuara. Nga ana tjetër, kombucha nuk është e pasterizuar dhe kjo është një arsye tjetër pse dekurajohet te gratë shtatzëna, pasi fetusi mund të dëmtohet.

Për të gjitha ato raste në të cilat kjo pije mijëvjeçare, megjithëse e re për ne, nuk është kundërindikuar, ajo që ekspertët rekomandojnë është të filloni nga pak. Mos prisni të gjeni një shije shumë të mirë që nga gllënjka e parëPërkundrazi, lë një ndjesi mjaft acidike. Sidoqoftë, është e lehtë të shijosh, pasi është me flluska dhe shumë freskuese, duke e bërë atë një zëvendësues të shkëlqyeshëm për pije të tjera të buta dhe madje edhe birrë.

Nëse vendosni të provoni kombucha, duhet të dini që specialistët rekomandojnë të mos pini më shumë se një gotë në ditë. Kjo ndodh sepse pija përmban sheqer dhe mund të kthehet kundër në shumë raste. Gjithashtu, mos harroni se përmban një sasi të vogël alkooli, e cila në sasi të mëdha mund të bëhet problem. Zbuloni kjo pije që ka ardhur për të revolucionarizuar botën e ushqimit dhe të gëzojnë pronat e tij të shumta dhe përfitimet shëndetësore.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.