Cilat janë kërkesat për t'u martuar në kishë?

Kërkesat për t'u martuar në kishë

Një nga vendimet e para që duhet të marrë një çift që dëshiron të martohet ka të bëjë me llojin e dasmës që duan, civile apo fetare? Nëse ju dhe partneri juaj keni vendosur martohem fetarisht Sipas parimeve të Kishës Katolike, do të ketë kërkesa të caktuara që do të duhet të plotësoni.

Cilat janë këto kërkesa për t'u martuar në kishë? Kryesorja është të shkoni në famullinë tuaj për të gjetur se çfarë lloj dokumentesh duhet të dorëzoni para se të festoni dasmën. Pasi të jeni takuar me priftin e famullisë, do t'ju duhet të bëni një martesë para martesës dhe mblidhni dokumentet e kërkuara për hapjen e dosjes martesore.

Zbulojeni në famullinë tuaj

A keni vendosur të martoheni në kishë? Hapi i parë është të shkoni në famullinë ku dëshironi të martoheni të paktën një vit më parë për t'ju informuar për të gjitha kërkesat dhe rezervoni datën për lidhjen.

Famullia

Prifti i famullisë do t'ju informojë për të dyja dokumentet që duhet të dorëzoni Para se të festoni dasmën tuaj fetare katolike, si dhe kalendarin e kurseve paramartesore që do të keni për të kryer dhe nevojën për të kryer disa muaj para dasmës marrjen e thënieve së bashku me dy dëshmitarë.

Merrni kursin para martesës

Shtë një nga kërkesat për t'u martuar në kishë. Ato përbëhen nga një sërë seancash në të cilën ai reflekton mbi familjen dhe jetën së bashku, duke u ndalur në vështirësitë e mundshme, zgjidhjen e konflikteve dhe disa koncepte biblike dhe parime kishtare mbi martesën dhe seksualitetin.

Seancat ballë për ballë janë zakonisht seanca në grup, duke takuar në to çiftet e ndryshme të interesuara për t'u martuar dhe famullitarin. Ato mund të bëhen në çdo famulli dhe madje edhe në internet në rast se është e pamundur që ndonjë nga anëtarët e çiftit të marrë pjesë personalisht. Jo të gjitha kishat i ofrojnë ato, por gjithnjë e më shumë po vënë bast për këto kurse online si një alternativë.

Kur duhet të bëhen? Ato zakonisht kushtojnë disa seanca, kështu që ideali është të bëni kursin e martesës gjashtë muaj para martesës në mënyrë që të mos stresoheni më shumë seç duhet kur afrohet data.

Unaza

Zgjidhni dy dëshmitarë për marrjen e thënieve

Një kërkesë tjetër për t'u martuar në kishë është marrja e thënieve, një proces në të cilin marrin pjesë si çifti i martuar ashtu edhe partneri i martesës. dy dëshmitarë, një që përfaqëson secilin anëtar të çiftitMe Këta dëshmitarë duhet të plotësojnë një sërë kërkesash: të jenë në moshë madhore dhe të mos kenë lidhje gjaku me palët kontraktuese. Ata nuk mund të jenë anëtarë të familjes, por ata duhet t’i njohin thellësisht bashkëshortët e ardhshëm.

Dëshmitarët do të jenë përgjegjës për konfirmimin, duke iu përgjigjur një sërë pyetjesh të bëra nga prifti i famullisë, se martohesh lirisht dhe se nuk ka pengesë për ta bërë këtë. Do të jetë prifti i famullisë ai që do të tregojë një datë për këtë takim, i cili zakonisht mbahet dy ose tre muaj para dasmës.

Mblidhni dokumentet tuaja

Do të jetë famullitari ai që do t'ju informojë për serinë e dokumenteve bazë që do të duhet të paraqisni për të hapur dosjen e martesës, por ne tashmë parashikojmë që kërkesat për një martesë katolike janë e njëjta gjë në dioqezat e ndryshme spanjolleMe Do t'ju duhet:

 • Fotokopje e DNI, pasaportë ose kartë qëndrimi të secilit prej anëtarëve të çiftit.
 • Fotokopje e Libri familjar të prindërve ku emri juaj shfaqet i gdhendur.
 • Pagëzues të dy bashkëshortëve. Ju duhet ta kërkoni atë në famullinë ku jeni pagëzuar, duke dhënë emrin tuaj, mbiemrin dhe vitin e pagëzimit.
 • Certifikatë letrare e lindjes të secilit prej nuses dhe dhëndrit. Kërkohet në Regjistrin Civil të qytetit të lindjes, përgjithësisht me takim.
 • Certifikatë besimi dhe statusiMe Kërkohet në regjistrin civil të Gjendjes Civile që korrespondon me adresën tuaj të zakonshme, përgjithësisht me takim.
 • Merrni thënie.
 • Certifikatë e kursit para martesës.

Në rast se njëri nga bashkëshortët është i ve ose ka qenë i martuar më parë, Certifikata e martesës dhe certifikata e vdekjes së bashkëshortit gjithashtu do të kërkohen në rastin e parë dhe certifikata e divorcit në të dytin.

Shteti Spanjoll e njeh martesën kanonike si të ligjshme, kështu që nuk do të keni nevojë ta festoni më parë martesën në Regjistrin Civil ose në gjykatë. Nëse e keni, megjithatë, duhet të keni në dispozicion certifikatën tuaj të martesës civile dhe një fotokopje të saj.

Tani i dini të gjitha kërkesat para a martese perfekte.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.