Çfarë është mikrobiota e zorrëve? 3 këshilla për ta përmirësuar atë

Çfarë është mikrobiota e zorrëve

Me siguri në më shumë se një rast keni dëgjuar për florën e zorrëve dhe sa e rëndësishme është ta mbroni atë për të gëzuar shëndet të mirë. Epo, ajo që zakonisht njihet si flora e zorrëve, është ajo që në terma shkencorë njihet si mikrobiota e zorrëve. Kuptimi i këtij termi është në thelb një koleksion (i madh) i mikroorganizmave që jetojnë në zorrët.

Mikrobiota e zorrëve përbëhet nga triliona mikroorganizma të tillë si bakteret, viruset, kërpudhat dhe madje edhe parazitët. Ndër funksionet e mikrobiotës janë ato të thith kalciumin dhe hekurin, prodhon energji dhe na mbron nga pushtimi nga bakteret dhe mikrobet e tjera që mund të bëhen patologji. Përveç përmbushjes së funksioneve të ndryshme në zhvillimin e sistemit imunitar.

Çfarë është mikrobiota e zorrëve dhe si formohet ajo

Bakteret e mikrobiotës së zorrëve

Mikrobiota e zorrëve është krejtësisht e ndryshme në secilin person, një përbërje unike që formohet gjatë lindjes. Nëna transferon të gjitha llojet e mikroorganizmave në kohën e lindjes, përmes vaginës dhe jashtëqitjes kur bëhet fjalë për lindjen vaginaleMe Ose mikroorganizmat që janë në mjedis kur bëhet fjalë për lindjen cezariane. Kjo do të thotë, mikrobiota fillon të formohet që nga momenti i lindjes.

Sidoqoftë, në atë moment fillon një proces që do të marrë vite për t'u përfunduar. Gjatë 3 viteve të para të jetës, mikroorganizmat që përbëjnë mikrobiotën e zorrëve diversifikohen. Dhe deri në moshën madhore ky diversifikim dhe stabilizim do të vazhdojë, i cili do të përkeqësohet dhe degjenerohet kur të arrijë pjekurinëMe Funksionet e mikrobiotës janë thelbësore dhe për këtë arsye është shumë e rëndësishme përmirësimi dhe mbrojtja e tij gjatë gjithë jetës.

Funksionet e mikrobiotës për shëndetin e njeriut janë themelore, në fakt, ajo konsiderohet si një organ funksional i trupit. Kjo përbërje e mikroorganizmave funksionon së bashku me zorrën dhe përmbush katër funksione të mëdha.

 1. Lehtësoni tretjen: ndihmon zorrën të thithin lëndë ushqyese si sheqernat, vitamina ose acide yndyrore esenciale, ndër të tjera.
 2. Shtë thelbësore në zhvillimin e sistemit tretës: Gjatë fazës së parë të foshnjërisë dhe tek foshnjat, mikrobiota është ende e dobët dhe sistemi tretës i papjekur. Prandaj, duhet pasur kujdes të veçantë bakteret që mund të hyjnë në sistemin e foshnjës përmes ushqimit, ujit ose kontaktit me sipërfaqe të pista.
 3. Formon një barrierë mbrojtëse: kundrejt baktere të tjera që kërcënojnë organizmat bashkëjetojnë në trupin e njeriut.
 4. Forconi mbrojtjen: mikrobiota e zorrëve ndihmon forcojnë sistemin imunitar, e cila na mbron nga bakteret dhe viruset.

Si të përmirësoni mikrobiotën

Përmirësoni florën e zorrëve

Ka disa mënyra për të përmirësuar dhe forcuar mikrobiotën e zorrëve, pasi ka të bëjë me krijimin e një lloj ndikimi në këtë bashkësi të mikroorganizmave, përmirësimin e shëndetit të tyre në mënyrë që ata të mund të përmbushin funksionet e tyre në mënyrë korrekte. Mënyra për tu përmirësuar flora e zorrëve es shuma e udhëzimeve të mëposhtme:

 • të ushqyerit: Konsumimi i ushqimeve natyrore, pa substanca të dëmshme që mund të dëmtojnë shëndetin e mikrobiotës. Ndiqni, vazhdoni një dietë të larmishme, të ekuilibruar, të moderuar, ku ushqimet natyrore janë të shumta, është mënyra më e mirë për të ruajtur shëndetin në të gjitha nivelet.
 • Probiotikët: Ata janë ushqime ose shtesa që përmbajnë mikroorganizma të gjallë që shërbejnë për të përmirësuar dhe ruajtur florën e zorrëve.
 • Prebiotikët: në këtë rast është ushqim me a përmbajtje e lartë e fibrave që sigurojnë lëndë ushqyese për mikrobiotën e zorrëve.

Trupi është plot me mikroorganizma të gjallë që jetojnë në pjesë të ndryshme të trupit, të tilla si gjuha, veshët, goja, vagina, lëkura, mushkëritë ose trakti urinar. Këto qenie janë atje sepse kanë një funksion specifik dhe thelbësor në secilin rast dhe për për të gëzuar shëndet të mirë është e nevojshme të mbroni bakteret në trupMe Ndiqni një dietë të pasur me fruta dhe perime, si dhe ushqime me fibra të tretshme, pasi favorizon rritjen dhe aktivitetin e mikroorganizmave të mikrobiotës së zorrëve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.