Byrek i shpejtë me mollë me 4 përbërës

Tortë e shpejtë me mollë

Për të bërë këtë byrek me mollë ju duhen vetëm 40 minuta. 10 minutat e para do të jeni ju që do të punoni dhe më pas furra do të kujdeset për pjesën tjetër. Prandaj e kemi emërtuar Tortë e shpejtë me mollë dhe bëhet një ëmbëlsirë ideale për vizita të papritura.

katër përbërës, ju nuk keni nevojë për më shumë! Dhe ka shumë të ngjarë që të keni të paktën tre nga këta përbërës në qilar: mollë, gjalpë dhe sheqer. Mund t'ju duhet të blini të katërtin: një fletë drejtkëndëshe pastiçerie.

Përgatitja e kësaj torte është jo vetëm e shpejtë por edhe shumë e thjeshtë siç do ta shihni në hap pas hapi që po ndajmë më poshtë. Dhe nuk ka shumë për të bërë për të shijuar këtë ëmbëlsirë me një e jashtme krokante e artë dhe një brendshme shumë e ëmbël dhe e butë. Provoje!

Përbërësit

 • 1 fletë ëmbëlsirash drejtkëndëshe
 • 2 lugë gjalpë të shkrirë
 • 3 lugë sheqer kafe
 • 2 mollë
 • Një majë kanellë (opsionale)
 • Sheqeri i akullt (opsionale)

Hap pas hapi

 1. Hapeni brumin me rrotull në të njëjtën letër në të cilën vjen e mbështjellë, duke e vendosur në tepsi.
 2. Ndizni furrën me ngrohje lart e poshtë në 210ºC në mënyrë që të ngrohet gjatë përgatitjes së tortës.
 3. Për të filluar ta bëni atë, lyej me gjalpë lehtë fletën e petë.
 4. pastaj, përhap sheqer në mes të fletës, siç mund ta shihni në foto, duke lënë të paktën 1,5 centimetra të pastër rreth skajeve.

Tortë e shpejtë me mollë

 1. Qëroni mollët, i presim në feta të holla dhe i vendosim sipër sheqerit, pak të grimcuar njëri mbi tjetrin.
 2. Pasi të bëhet, spërkateni me një majë kanellë.
 3. atëherë mbyllni masën, duke e kthyer pjesën e pastër të brumit mbi mollët.
 4. Për të mbaruar lyejmë sipërfaqen me gjalpë dhe shpojini me pirun në disa vende para se ta futni në furrë.
 5. Piqeni për rreth 25 minuta ose derisa ëmbëlsira të bëhet e artë.
 6. Nxirrni nga furra, spërkatni me sheqer pluhur dhe lëreni të qëndrojë për disa minuta para se ta shërbeni ose do të digjeni!

Tortë e shpejtë me mollë


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.