Burime kopshtesh, dekorative dhe relaksuese

Burime kopshtesh

Burimet kanë qenë gjatë gjithë historisë a pjesë themelore në kopshte. Një element dekorativ që jo vetëm u shton karakter atyre, por gjithashtu kontribuon në krijimin e ambienteve të qeta dhe reflektuese falë murmuritjes së ujit.

Në vera të thata si e jona, burimet e kopshtit janë gjithashtu një mjet për të sjellë freski në këtë hapësirë ​​të jashtme. Arsyet e dëshirës vendosni një burim në kopshtin tuajprandaj janë të shumta. Sa më shumë faktorë që duhet të merrni parasysh për të zgjedhur një.

Faktorët e mëparshëm për t'u marrë parasysh

Ju nuk do të parashikoni asgjë nëse filloni të kërkoni për burime kopshtesh pa analizuar më parë se ku doni ta vendosni dhe cilat karakteristika po kërkoni në të. Mundësitë në treg janë të pafundme dhe duke i bërë vetes disa pyetje para se të filloni do të përshpejtojë kërkimin tuaj.

Burime kopshtesh

 1. Ku do ta vendosni? Në qendër të kopshtit apo përballë një muri?
 2. A preferoni një burim pune me porosi apo një model të parafabrikuar?
 3. Çfarë stili po kërkoni për kopshtin tuaj? Klasik, bashkëkohor, mesdhetar, minimalist, natyral ...
 4. A është i rëndësishëm tingulli i burimit? Si shkalla e rrjedhës ashtu edhe lartësia e avionit të ujit do të ndikojnë në sasinë e zhurmës nga burimi.
 5. A mund ta lidhni atë me ujë të rrjedhshëm? A jeni të gatshëm të bëni punë apo preferoni të përdorni lloje të tjerë të mekanizmave të funksionimit?

Përgjigjja e këtyre pyetjeve do t'ju ndihmojë të konfiguroni lloji më i përshtatshëm i shkronjave për kopshtin tuaj Në këtë mënyrë ju mund të filtroni kërkimin tuaj dhe të arrini në burimet e kopshtit që ju interesojnë më shpejt. Pastaj, midis mundësive reale, si projekti ashtu edhe buxheti do t'ju ndihmojnë të merrni vendimin e fundit.

Llojet e burimeve të kopshtit

Nëse jeni përpjekur t'i përgjigjeni pyetjeve, nuk do ta keni të vështirë të mendoni se ka shumë faktorë që mund të shikojmë për të klasifikuar burimet e kopshtit në lloje të ndryshme. Sidoqoftë, sot do të përqendrohemi vetëm në dy, në të cilat i konsiderojmë më të rëndësishmet: performanca dhe materiali.

Nga stili / materiali i saj

Materiali ose grupi i materialeve nga të cilat është bërë një burim kopshti përcaktoni stilin tuaj. Shumica e burimeve të stilit klasik janë bërë prej guri, si dhe ato të stilit mesdhetar është e zakonshme të kesh elemente qeramike.

 • Burime guri: Burimet prej guri natyror janë përdorur gjatë gjithë historisë si një element fokus në kopsht. Pjesët e gdhendura dhe me forma skulpturore tradicionalisht kanë zënë qendrën e kopshteve më elegante. Ata me pellgje ose koritë, nga ana e tyre, kanë zbukuruar tradicionalisht muret e shtëpive të mëdha të vendit. Të dy karakterizohen nga kostoja e tyre e lartë.

Burime klasike prej guri

 • Burime me pllaka: Ky lloj burimesh zakonisht janë prej betoni dhe janë zbukuruar me pllaka. Në kulturën arabe ata paraqesin forma të rrumbullakosura dhe motive shumë të gjalla; Këto janë burimet që zakonisht i gjejmë në Spanjën e Jugut. Sidoqoftë, është e mundur të krijoni lloje të tjera të shkronjave nga pllaka, shkronja me një estetikë më moderne. Si Përdorimi i vijave të drejta dhe pllakave në tonet bardh e zi.

Burime me pllaka

 • Burimet metalike: Me kalimin e kohës, shatërvanët prej metali fitojnë një kopsë shumë karakteristike që u jep atyre karakter. Në metal mund të gjeni burime të falsifikuara me një estetikë klasike, por edhe të tjera të krijuara nga copa të thjeshta metali që fitojnë një estetikë më moderne dhe që përshtaten në mënyrë perfekte në kopshtet e frymëzuara nga minimalizmi ose oriental.

Burime metalike

Për funksionimin e tij

Një aspekt shumë i rëndësishëm për t'u marrë parasysh është lloji i funksionimit të burimit. Shumica e tyre kanë motorë elektrikë që mund të lidheni me rrjetin ose të kaloni nëpër bateri të jashtme ose panele diellore. Mbani në mend se në varësi të vendit ku dëshironi të vendosni shatërvanin, lidhja e tij me rrjetin elektrik mund të kërkojë punë shtesë dhe ngritjen e kostos.

Me çfarë lloj shatërvani do të dëshironit të dekoronit kopshtin tuaj?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.