Buñuelos, një ëmbëlsirë tradicionale

fritters

fërgesë

E drejta nga milingona. * boño, dhe kjo e gót. * buggjo 'gungë'; kf. Mace. 'gungë' kockore.

1.m Fruti i tiganit që bëhet nga brumi i miellit i rrahur mirë dhe i skuqur në vaj dhe që kur skuqet bëhet me push dhe del nga forma dhe përmasa të ndryshme.

Kush nuk ka ngrënë donuts më parë? Do të guxoja të them se të gjithë e kemi provuar këtë ëmbëlsirë tradicionale në një kohë apo në një tjetër. Nëse nuk është si buñuelos, si fërguesit e erës si ata që Ato janë të mbushura me krem, krem, çokollatë, flokë engjëlli ose ëmbëlsira të tjera.

Në Bezzia ju inkurajojmë sot të humbni frikën për të bërë donuts tuaj. Përgatitja e brumit është relativisht e thjeshtë dhe megjithëse mund të jetë më komode për ta bërë atë me një robot me lopatë, mund ta bëni edhe me dorë. Ajo që mund të kushtojë më shumë është merrni pikën në temperaturën e vajit t'i skuqni, por keni mjaft brumë për ta gjetur! Sot ndalemi aty; edhe pse nuk do të duhet shumë kohë për t'ju dhënë disa opsione si mbushje.

A ju pëlqejnë ëmbëlsirat tradicionale të skuqura? Mos hezitoni të provoni atëherë simitet dhe donuts me verë të ëmbël.

Përbërësit

 • 100 g e ujit
 • 15 g e gjalpit
 • 1 majë kripe
 • 10 g e sheqerit
 • 65 g Nga mielli
 • 1/2 lugë çaji maja
 • 2 vezë M
 • Vaj ulliri i butë për tiganisje
 • Akull sheqeri për pluhurosje

Hap pas hapi

 1. Për të filluar përziejmë miellin me majanë në një marrës.
 2. pastaj, ngrohni ujin me gjalpin, kripën dhe sheqerin në një tenxhere derisa të vlojë dhe gjalpi të jetë shkrirë.
 3. Kur kjo të ndodhë, hiqeni tenxheren nga zjarri dhe shtoni përzierjen e miellit dhe maja njëherësh. Përziejini fort me një lugë druri për disa sekonda.
 4. Më pas kthejeni tenxheren në zjarr dhe vazhdoni të përzieni derisa të merrni një top prej brumi që qërohet lehtësisht nga muret.

masë

 1. Pasi të jetë bërë, hiqeni tenxheren nga zjarri dhe lëreni të ngrohet për disa minuta.
 2. atëherë shtoni vezët një nga një, përzihet mirë pas çdo shtimi. Mund ta bëni në robot me lopatë derisa të arrini një brumë homogjen, të trashë dhe kremoz.
 3. Lëreni brumin të pushojë për 10 minuta dhe më pas ngrohni shumë vaj në një tigan të vogla dhe të thella, në mënyrë që skuqjet të mund të notojnë.
 4. Kur vaji është i nxehtë, jo shumë për t'u rrëmbyer dhe as pak për të mos u ngritur, merreni me dy lugë çaji. porcione të vogla brumi (Keni parasysh se do të katërfishohen në vëllim) dhe hedhjen e tyre në vaj.

të skuqura

 1. Të skuqurat do të fillojë të fryhet dhe kur të mbarojnë dhe të marrin ngjyrë të artë nga njëra anë, do të kthehen vetë. Pasi të rriten dhe të kenë marrë ngjyrë të artë, i hiqni me një lugë të prerë dhe i vendosni në një letër thithëse.
 2. Pasi të ketë përfunduar gjithçka lërini të ftohen skuqjet dhe spërkateni me sheqer pluhur.

fritters


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.