Salmoni, brokoli dhe djathi dhi quiche

Salmoni, brokoli dhe djathi dhi quiche

Në Bezzia na pëlqejnë shumë Quichés. Janë tartat e këndshëm Ne i gjejmë ata një alternativë të shkëlqyer si fillestare kur kemi mysafirë, por edhe një pjatë kryesore të shkëlqyer për të ndarë çdo ditë të javës. Dhe për të cilat ne e kemi provuar këtë salmon, brokoli dhe djathë dhie quiche eshte i preferuari yne

Kuicat pranoni mbushës të shumtë, kështu që ato janë perfekte për të përfituar nga ato mbetje që kemi në frigorifer. Në këtë rast, salmoni i freskët, brokoli dhe djathi i dhisë janë përbërësit kryesorë të tij. Përveç kësaj, ne gjithashtu kemi përgatitur brumin në shtëpi.

Brumi për quiche Isshtë shumë e lehtë për t'u përgatitur, por nëse nuk keni kohë për ta bërë atë ose thjesht preferoni një alternativë më të përshtatshme ose më të shpejtë, mund të vini bast në një shkurtore komerciale ose brumë të pastë. Ne nuk mund të themi se rezultati është i njëjtë, por është po aq i mirë.

Përbërësit

Për masën:

 • 150 g miell gruri
 • 75g gjalpë të ftohtë
 • Vezë 1
 • ujë
 • Kripë dhe piper

Për mbushjen:

 • 1 lugë gjelle vaj ulliri
 • 1 presh të copëtuar
 • 1/2 qepë të vogël, të grirë
 • 2 thelpinj hudhre, të grirë
 • 180 g brokoli në lulishte
 • 80 g djathë i integruar
 • 280 g salmon i freskët i copëtuar
 • 5 feta djathë dhie
 • Vezë 3
 • 190 ml. krem për gatim
 • 190 ml. qumësht i plotë
 • arrëmyshk
 • Kripë dhe piper

Hap pas hapi

 1. Përzieni miellin me gjalpin në një tas në kubikë dhe punoni, ose me një përzierje ose me duart tuaja, duke shtrënguar brumin, derisa të merrni një konsistencë ranore.
 2. atëherë shtoni vezën, sezoni dhe shtoni dy lugë ujë. Përziejini sipas nevojës për të integruar përbërësit dhe formoni një top.

Përgatitni brumin

 1. Pasi të arrihet, vendoseni brumin në frigorifer dhe lëreni të qëndrojë për një orë.
 2. Derisa, zieni biokolin 4 minuta në ujë të bollshëm të kripur. Pas kohës, kullojeni mirë dhe rezervoni.
 3. atëherë kaurdisen në një tigan me 1 lugë vaj ulliri presh dhe qepë për 5 minuta.
 4. pastaj, shtoni brokolin dhe hudhrën dhe kaurdiseni për disa minuta të tjera. Pasi të jetë bërë, hiqeni tiganin nga zjarri dhe rezervoni.

preshi, qepa dhe brokoli skuqini

 1. Ngroheni furrën në 180ºC.
 2. Hapni brumin dhe rreshtoni me të një myk të rrumbullakët me diametër 26 cm ose një të zgjatur prej 36 × 13 me një bazë të lëvizshme.
 3. atëherë shpojeni bazën me një pirun, vendosni një fletë letre pergamene sipër dhe mbusheni me topa pjekje ose perime.
 4. Piqni bazën gjatë 15 minutave.
 5. Përfitoni nga ajo kohë për të rrihni vezët me kremin, qumësht dhe një majë kripe, piper dhe arrëmyshk.

Salmoni, brokoli dhe djathi dhi quiche

 1. Pas 15 minutash nxirrni mykun nga furra dhe hiqni të dy topat ose perimet dhe letrën.
 2. Vendosni djathin e grirë në bazë dhe shtrijeni mbi të përzierjen e brokolit që keni rezervuar, salmonin e freskët të copëtuar dhe djathin e dhisë.
 3. Për të mbaruar derdhni përzierjen e rrahur.
 4. Piqni 30 minuta ose derisa skajet të jenë të artë. Dhe pasi të jetë bërë, hiqeni mykun me kujdes.
 5. Shërbejeni salcën, brokolin dhe djathin e dhisë të ngrohtë ose të ngrohtë.

Salmoni, brokoli dhe djathi dhi quiche


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.