Bojë e përhershme vs Bojë gjysmë e përhershme

Bojë e përhershme vs gjysmë e përhershme

Nëse do të lyeni flokët për herë të parë, është e zakonshme të keni disa dyshime. Cila është ngjyra më e mirë e përhershme apo bojë gjysmë e përhershme? Ne kemi opsione për të gjitha shijet dhe për këtë arsye, ndonjëherë nuk dimë se cilën të zgjedhim. Por ju nuk duhet të shqetësoheni sepse sot ne do të largojmë çdo dyshim tuajin.

Ndryshimet e pamjes Ato nënkuptojnë të kesh këto dyshime, por me siguri vendimi juaj do të merret sa hap e mbyll sytë. Sepse gjithmonë do të varet nga ajo që dëshironi vërtet për flokët tuaj. Do të shihni se ngjyra e përhershme dhe gjysëm e përhershme kanë avantazhet e tyre. Zbuloni se cilën ju nevojitet vërtet!

Çfarë është një bojë e përhershme?

Vetë emri i saj tashmë e thotë këtë dhe kjo është se ngjyra do të qëndrojë në flokët tuaj për më gjatë. Ajo që bën boja e përhershme është që së pari të fshijë pigmentin natyral të flokëve dhe më pas depozitoni ngjyrën e re në fibrën e flokëve, duke depërtuar në kutikula në mënyrë që ndryshimi i tonit të jetë i përhershëm. Kremi oksigjenues që përdoret mund të jetë me vlera të ndryshme, në varësi të tonit të flokëve që do të arrihet.
Kjo procedurë dëmton më shumë flokët, dhe dëmtimi rritet sa më e hapur të jetë ngjyra që synohet të merret. Ngjyrosja e përhershme kryhet në rastet kur kërkohet një ton i pasur dhe i gjallë, si dhe kur të lyen flokët gri. Duke qenë se falë këtij lloji të bojës siguron një ngjyrë për një kohë më të gjatë dhe si e tillë, një mbulim më të madh. Pra, është një opsion i përhershëm, por gjithmonë mund të zgjidhni midis nuancave të ndryshme, gjë që e bën atë shumë të kërkuar.

Dallimet midis bojës së përhershme dhe gjysmë të përhershme

Cilat janë ngjyrat gjysmë të përhershme?

Bojë gjysmë e përhershme është më e dobët dhe nuk zhvesh pigmentin natyral të flokëve tuaj, duke e bërë atë shumë më pak agresiv.. Ajo që bën ky produkt është të mbulojë flokët me ngjyrë, duhet të përdorni gjithmonë të njëjtin ton natyral ose më të errët pasi nuk ka aftësinë për të ndriçuar flokët. Sa zgjat ngjyra e flokëve gjysmë të përhershme? Ngjyra zgjat më pak sesa në ngjyrën e përhershme, pasi që pas 28 larjesh humbet plotësisht. Duhet të theksohet se produkti është ende në flokë, ajo që zhduket është ngjyra, kjo është arsyeja pse flokët mund të ndjehen më të trashë (dhe më të vështirë) me aplikime të përsëritura.

Indicatedshtë treguar për kur doni një ndryshim delikat dhe për të ngjyrosur flokët gri, por nuk është aq i fortë sa të sigurojë një mbulim të plotë. Në përgjithësi janë produkte pa amoniak, kështu që gratë shtatzëna mund t'i përdorin ato. Dëmton më pak fibrën e flokëve dhe ndërsa flokët rriten, nuk ka një ndryshim të dukshëm midis rrënjës dhe flokëve të vjetër.

ngjyrat e nuancës

Dallimi kryesor është në kohëzgjatjen e secilit prej tyre. Meqenëse e përhershme zgjat më shumë, pasi ngjyra thjesht mund të zbardhet pak, por toni do të mbetet gjithmonë në flokët tanë. Ndërsa gjysmë e përhershme do të zbehet me larjen, siç e përmendëm edhe më parë. Sigurisht, duhet thënë gjithashtu se një tjetër nga dallimet e mëdha është se kjo e fundit është më delikate me flokët se sa e para. Gjysmë të përhershmet zakonisht nuk përmbajnë amoniak dhe kjo i bën ato më mbrojtëse ndaj flokëve tanë.

Tani ju vetëm duhet të zgjidhni nëse dëshironi një ndryshim afatgjatë apo ndoshta një ndryshim më radikal që nuk zgjat shumë. Do të ketë përgjigje në pyetjen nëse do të zgjidhni njërën apo tjetrën.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   nereix320 dijo

    Nëse kam flokë ngjyrë kafe të errët, a mund ta lyej me një ngjyrë gjysmë të përhershme blu të hapur, apo do të vërehet shumë që kam një ngjyrë të errët? Unë mund të ngjyros veten dhe të mos vërehem shumë se kjo blu e lyer, më shumë se gjithçka është të maskoj veten time dhe të di nëse do të më përshtatet mua ...