Biskota me çokollatë të errët, të shijshme!

Biskota me çokollatë të zezë

Vjeshta është shumë kohë e mirë për të pjekur biskotaMe Në Bezzia, ne kurrë nuk jemi dembelë për të ndezur furrën, por e kuptojmë që në ato vende ku nxehtësia po shtyp, do të jetë më e vështirë për ju. Pra, nëse nuk jeni ende gati, ruani këtë recetë për biskota me çokollatë të errët për më vonë.

Në Bezzia nuk mund të rezistonim. Ne filluam biznesin menjëherë pasi një shoqe, pasi provoi këto biskota, na diktoi recetën e saj. Janë biskota të thjeshtapër më tepër, ato nuk janë frikësuese. Ju do të keni nevojë, po, një grusht të mirë përbërësish për t'i bërë ato.

Si do të keni kohë për të kontrolluar këto cookie kanë një sasi shumë bujare të sheqerit, kështu që nuk është i përshtatshëm për t’i ngrënë çdo ditë. Por ato janë fantastike për të na dhënë një ëmbëlsirë të ëmbël, shumë të ëmbël! Ata kanë një pamje të jashtme të pastër dhe një brendshme të hollë të këndshme. Çfarë tjetër mund të kërkojmë? A preferoni biskota pa sheqer? Test ju jeni bajame.

Përbërësit (për 20 njësi)

 • 180 g e gjalpit
 • 170 g sheqer kafe
 • 50 g Sheqer i bardhe
 • 1 vezë + 1 e verdhë veze
 • 1 lugë çaji ekstrakt vanilje
 • 130 g miell i forte
 • 65 g miell gruri
 • ½ në maja
 • P lugë çaji sodë buke
 • P lugë çaji kripë
 • 140 g çokollate e zezë

Hap pas hapi

 1. Shkrihet gjalpi në një tigan mbi nxehtësinë mesatare dhe dolli. Tjetra, derdhni gjalpin në një tas të madh dhe lëreni të ftohet.
 2. Kur gjalpi është në temperaturën e dhomës, shtoni sheqerin dhe përzieni me disa shufra dore ose elektrike.
 3. atëherë përfshini vezën, të verdhën e vezës dhe thelbin e vaniljes dhe rrihni përsëri për të marrë një masë homogjene.

Brumë biskotash

 1. pastaj, shtoni miellin e forcës, miellin e grurit, majanë, bikarbonatin, kripën dhe majën e arrëmyshkut dhe i përziejmë me lëvizje mbështjellëse derisa të integrohen mirë në brumë.
 2. Së fundi, pres çokollatën në copa me thikë dhe e shtojmë.
 3. Përdorni dy lugë për të kapur petulla me madhësi arre që do të lini në një pjatë ose tepsi të veshur me letër të yndyrshme. Pastaj, vendoseni enën ose tabaka në frigorifer për 30 minuta në mënyrë që brumi të ngurtësohet.

Pjesët e brumit të frigoriferit

 1. tani, ngrohni furrën në 180ºC dhe shtrojmë tepsinë me letër pergamene.
 2. Vendosni topthat e brumit mbi të, me dy gishta larg njëri -tjetrit në mënyrë që kur zgjerohen me nxehtësinë të mos ngjiten.
 3. Merrni tepsinë në furrë dhe gatuajeni në 180 gradë për 12 minuta ose derisa skajet të jenë të artë.
 4. Në fund, nxirreni nga furra dhe i lëmë të pushojnë për 10-15 minuta para se t'i transferoni në një raft për të përfunduar ftohjen.
 5. Shijoni biskota me çokollatë të errët, vetëm ose me kafe, qumësht ose një pije perimesh.

Biskota me çokollatë të zezë


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.