Kovarësia emocionale në marrëdhëniet në çift

bashkëvarësia

Është krejt normale të shohësh sot se sa njerëz kanë një varësi të fortë emocionale nga partneri i tyre. Edhe pse në këto raste është njëra nga palët që ka nevojë që tjetri të ndihet mirë dhe t'i japë njëfarë kuptimi jetës së tyre, Mund të ketë edhe raste të bashkëvarësisë emocionale në çift.

Në një bashkëvarësi të tillë, njëra nga palët është e lumtur vetëm nëse është pranë partnerit të tij dhe edhe pala tjetër është e varur nga varësia e partnerit të tij. Në artikullin vijues do të flasim pak më shumë për bashkëvarësinë emocionale në çift dhe karakteristikat e saj.

Kovarësia emocionale në çift

Në mënyrë të qartë dhe të thjeshtë, mund të thuhet se në bashkëvarësi, personi që është i varur ka nevojë për partnerin e tij për të qenë i lumtur dhe personi i bashkëvarur jeton ekskluzivisht për të arritur mirëqenien dhe lumturinë e partnerit të tij. Çelësi që të mos ketë një bashkëvarësi të tillë është që personi i ndërvarur të kryejë veprimet e ndryshme në një mënyrë totalisht altruiste dhe jo për të ushqyer varësinë emocionale që ekziston. Kovarësia përfundon duke shkatërruar vetë marrëdhënien, duke bërë që asnjëra nga palët të mos jetë e lumtur brenda saj.

ko-varësia-vs-ndërvarësia-in-marrëdhëniet-1200x670-1

Shenja të qarta të bashkëvarësisë emocionale në çift

Ka një sërë shenjash ose karakteristikash shumë të qarta, të cilat tregojnë se në një marrëdhënie në çift ekziston një farë varësie emocionale midis palëve:

Mungesa e vetëvlerësimit

Njerëzit që janë të bashkëvarur shpesh kanë vetëbesim dhe vetëbesim të ulët. Ata përpiqen ta kompensojnë këtë mungesë duke ndihmuar personin e varur të jetë i lumtur.

kontrollin e çiftit

Për t'u ndjerë i dobishëm dhe i vlefshëm në jetë, personi i bashkëvarur kontrollon partnerin e tij, në mënyrë që ai të vazhdojë të ketë sjellje të caktuara vartëse ndaj personit të tij. Kontrolli i ushtruar mbi partnerin ka për qëllim të minojë vetëvlerësimin e tyre në mënyrë që në këtë mënyrë ata të mbeten totalisht të varur nga niveli emocional.

Frika nga pavarësia e çiftit

Një frikë e madhe prodhohet nga fakti se çifti e kupton varësinë emocionale që vuajnë dhe duan të jenë shumë më të pavarur në marrëdhënie.

mendimet obsesive

Me kalimin e kohës, personi i bashkëvarur bëhet totalisht obsesiv me partnerin. Ai mendon se qëllimi i tij i vetëm në jetë është të mbajë personin tjetër të varur emocionalisht.

Qortime të vazhdueshme për çiftin

Kur partneri i varur nuk vepron sipas modelit të vendosur, personi i bashkëvarur e fajëson atë përmes qortimit me qëllim që ta bëjnë të ndihet keq. Kjo synon të mbajë varësinë reale.

Ndihmë psikologjike në bashkëvarësinë emocionale

Kur bëhet fjalë për zgjidhjen e një problemi të tillë, është e rëndësishme që çifti në tërësi të vendoset në duart e një psikologu të mirë. Terapia më efektive kundër bashkëvarësisë është konjitive e sjelljes. Kjo terapi kërkon një sërë objektivash shumë të qarta:

 • Forconi vetëvlerësimin dhe besimin në të dy anëtarët e çiftit.
 • Komunikimi brenda çiftit dhe shpreh ndjenjat e ndryshme pa asnjë frikë.
 • Inkurajoni njëfarë pavarësie dhe autonomie në çift
 • forcojnë kontroll emocional.
 • Kapërceni frikën ose frikën të jesh pa partner.

Në fund të fundit, vartësia emocionale është për fat të keq shumë më e zakonshme sesa njerëzit mund të mendojnë. Në një rast të tillë është e rëndësishme të largoheni nga një toksicitet i tillë dhe të zgjidhni gjithmonë një marrëdhënie të shëndetshme. Me kalimin e viteve, bashkëvarësia e lartpërmendur përfundon duke shkatërruar çiftin dhe duke dëmtuar seriozisht gjendjen emocionale të të dy palëve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.