Bare për organizimin ekonomik të enëve të kuzhinës

Shufra metalike për enë kuzhine

Në Bezzia ne përpiqemi të ndajmë me ju ide për të organizuar shtëpinë tuaj. Disa kështu e thjeshtë dhe e lirë si ai që propozuam javën e kaluar, ju kujtohet? Një raft pallto  Pastaj u bë çelësi për organizimin e dhomave të ndryshme në shtëpinë tonë, përfshirë kuzhinën.

Dhe në të njëjtën mënyrë që përdorëm raftin e palltos organizoni enët e kuzhinës, ne mund të përdorim një shirit metalik në kombinim me grepa kasapi siç njihen gjerësisht. Kur kemi pak hapësirë ​​magazinimi në kuzhinë, ju siguroj se ky është një kombinim 10.

Përparësitë e shufrave metalike

Ndonjëherë më e thjeshta është ajo që funksionon më mirë. Shufrat metalike janë përdorur prej vitesh në ata me hapësirë ​​e pamjaftueshme për ruajtje për të vendosur të gjitha veglat. Dhe nuk është rastësi, përparësitë e këtij aksesori janë të shumta.

Shufra metalike për enë kuzhine

 • Ato janë një zgjidhje ekonomike. Ne nuk po ju mashtrojmë kur ju themi se në treg mund të gjeni shufra çeliku 40 centimetra me 6 grepa për 9 €. Një çmim shumë ekonomik për funksionin që ata përmbushin, nuk jeni dakord?
 • Ato mund të vendosen në sipërfaqe të ndryshme. Shiritat mund të vendosen në mur, të fiksuar në një raft ose në derën e dollapëve në mënyrë që të maksimizojnë hapësirën e magazinimit në to.
 • Per te gjithe. Grepat e kasapit ju lejojnë të varni të gjitha llojet e enëve në këto shufra: tenxhere, tigan, lugë, lecka ... Ata do të duhet të kenë një vrimë për këtë. Shumica kanë një por duhet të shikoni në kohën e blerjes së tyre.
 • I gjithanshëm. Shufrat prej çeliku përshtaten në të gjitha llojet e kuzhinave, edhe pse nëse preferoni mund të zgjidhni modele me përfundime të tjera. Më të njohurat janë përfundimet mat në të zezë dhe ato metalike në ari dhe bakri.

Llojet e shufrave metalike

Në treg do të gjeni lloje të ndryshme të shufrave metalike që ne mund t'i klasifikojmë në grupe të ndryshme, të udhëhequr nga sistemi i tyre i fiksimit dhe përfundimi i tyre. Lidhur me sistemi i fiksimit dy janë alternativat:

Shufra metalike për enë kuzhine

 • Shirita ngjitës: Ekzistojnë dizajne të shumta vetë-ngjitëse në treg që ju lejojnë të rregulloni shufrat në mur pa qenë e nevojshme të bëni ndonjë vrimë në të. Ata kanë ngjitës që mund të mbajnë deri në 10 kg; ne mund t'i përdorim ato për të varur takëm prej druri, lecka ... Megjithatë, ato nuk mund të fiksohen në të gjitha sipërfaqet. Shmangni përdorimin e tyre në mure të pikturuara, me letër-muri, mure të zbardhura ose sipërfaqe të tjera të lëmuara ose të pabarabarta,
 • Bare me bulona: Këto lloj shufrash na detyrojnë të bëjmë disa vrima në sipërfaqe por në këmbim ato na ofrojnë rezistencë më të madhe. Për sa kohë që i rregullojmë ato në një sipërfaqe të fortë dhe të qëndrueshme, mund ta përdorim për të organizuar të gjitha llojet e enëve. Vidhat nuk vijnë gjithmonë me shufrën; sigurohuni që të blini pajisjen e duhur.

Sipas estetikës së saj

Nëse flasim për bar estetik, opsionet shumohen. Siç e kemi përmendur tashmë, ato në çelik janë më të njohurit dhe më të shkathët. Ata përshtaten në të gjitha llojet e kuzhinave edhe pse në ato me estetikë moderne dhe bashkëkohore ato punojnë veçanërisht mirë për estetikën e tyre me shkëlqim dhe të lëmuar.

Sidoqoftë, nëse duam t'i japim një prekje të veçantë kuzhinës dhe t'i tërheqim vëmendjen atyre, shufrat metalike me përfundimi prej ari ose bakri ato janë një alternativë e shkëlqyeshme. Mund t'i gjejmë në kuzhinat e stilit klasik, të cilësisë së mirë ose industriale në pult, duke zëvendësuar ose si një plotësim të dollapëve të sipërm.

Shufra metalike për enë kuzhine

 

Dhe e zezë me fund mat? Ato janë ideale për zbukurimin e kuzhinave minimale të zeza dhe të bardha dhe kuzhinat fshatare. Në këtë të fundit do t'i gjeni të vendosura në pllakën e bardhë në mur si depo për tenxhere, tigan dhe vegla hekuri dhe çeliku.

Do të jetë shumë e lehtë të gjesh shufra metalike për të varur enët në kuzhinën tuaj. Ju do t'i gjeni me çmime shumë të lira në Ikea, Amazon ose Leroy Merlin. Nëse jeni duke kërkuar për një alternativë më të veçantë, mund të kërkoni në dyqane online dekorimesh ose në ato të specializuara në organizimin e shtëpisë. Një kërkim në internet mund të jetë i mjaftueshëm për të gjetur atë të duhur për nevojat tuaja.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.