Alboronia, nëna e të gjitha gjurmëve

Alboronia

Alboronia, thonë ata, është nëna e të gjitha pistoletave. Një pjatë tradicionale e cila dikur gatuhej të Premteve në Kreshmë, pasi është një pjatë e përgatitur ekskluzivisht me produkte perimesh, por që sot konsumohet veçanërisht në vjeshtë, gjatë sezonit të kungujve.

Alboronia është bërë me shumë perime: qepë, piper, kungull i njomë, patëllxhan, kungull ... dhe është e kalitur me piper të ëmbël. Mund të shërbehet vetëm, i shoqëruar me një vezë ose si shoqërues i shumë pjatave. Në Bezzia e duam me pak oriz me drithëra të plotë ose një peshk të pjekur në skarë.

Përgatitja e alboronisë është vërtet e lehtëMe Në mënyrë ideale, ju duhet të copëtoni të gjitha perimet para se të filloni gatimin, në mënyrë që më pas gjithçka të shkojë në lëvizje. Kungulli do të jetë i vetmi që do të duhet të përgatisni veçmas, ta gatuani, si në rastin tonë, ose ta pjekni. Do ta provoni?

Përbërësit

 • 3o0 g. kungull, i prerë në kubikë
 • 1 qepë të copëtuar
 • 1 piper zile jeshile, i grirë
 • 2 thelpinj hudhre, te grira
 • 1/2 kungull i njomë / i madh, i prerë në kubikë
 • 1 patëllxhan i madh, i qëruar dhe i prerë në kubikë
 • 1 filxhan domate natyrore të shtypur
 • 1 lugë çaji spec speci të ëmbël
 • 1 lugë çaji qimnon tokë
 • Vaj ulliri ekstra i virgjër
 • Kripë

Hap pas hapi

 1. Gatuajini kungullin në një tenxhere me shumë ujë të kripur derisa të zbutet. Pastaj kullojeni dhe rezervoni kungullin në njërën anë dhe 1 gotë ujë gatimi në anën tjetër.
 2. Lyejeni pjesën e poshtme të një tenxhere të madhe me vaj dhe kaurdisni qepën dhe hudhrën për rreth pesë minuta.

copëtoni perimet dhe skuqni hudhrën dhe qepën

 1. pastaj, shtoni piperin dhe skuqeni pesë minuta më shumë.
 2. atëherë shtoni kungull i njomë dhe patëllxhan dhe gatuajmë mbi nxehtësi mesatare / të ulët derisa të zbuten, rreth 15 minuta.
 3. Pasi perimet të jenë zbutur, shtoni paprikën, qimnonin e bluar, domaten e shtypur dhe ujin për të gatuar kungullin që keni rezervuar. Gatuani të gjithë derisa domate të trashet.

Alboronia

 1. Kur kjo e trashë korrigjon pikën e kripës, shtoni kungullin dhe përziejeni.
 2. Shërbejeni alboroninë dhe kënaquni.

Alboronia


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.