Keni menduar ta ktheni hobin tuaj në biznes?

Kthejeni hobin tuaj në një ide biznesi

A keni menduar ndonjëherë të krijoni një biznes rreth një hobi krijuese apo artistike? Jemi të sigurt që shumë prej jush do ta kenë menduar këtë, por më vonë do të keni ndier frikë të bëni kërcimin, a e kemi gabim? Sot, qëllimi ynë është që ju ta konsideroni atë si një mundësi për të fituar para me atë që ju pëlqen të bëni më shumë.

A jeni të mirë në pikturë, qepje, përpunimin e lëkurës, formësimin e qeramikës, thurjen ose fotografimin? Thirrja ndaj objektit unik dhe të mirëfilltë është sot një pretendim që përmes rrjetet sociale mund t'ju ndihmojë të fitoni para nga hobi juaj. Ka shumë biznese fitimprurëse që kanë lindur në këtë mënyrë, por nuk është aspak vetëm çështje talenti dhe fati; prapa ka gjithmonë një plani, trajnimi dhe puna. Dëshironi të dini çelësat për ta kthyer hobin tuaj në biznes? Ne i ndajmë ato me ju sot

Të bëjë një plan

Shndërrimi i një ideje në një mundësi kërkon një plan. Y për të hartuar një plan Njeriu duhet t'i bëjë vetes disa pyetje: A kam pajisjet e duhura për ta kthyer hobin tim në biznes? A është ekonomikisht e qëndrueshme? Çfarë dua të shes dhe kujt?

Strategji biznesi

Të shijosh një hobi krijues dhe të sigurosh jetesën prej tij janë gjëra shumë të ndryshme. Për të siguruar jetesën prej saj përtej punës që bëni, do t'ju duhet të kapni një audiencë dhe kthejeni hobin tuaj në punë. Ose çfarë është e njëjta për të përshtatur hobin tuaj me botën komplekse të biznesit dhe kjo nuk është diçka që arrihet në dy ditë.

Duke pasur parasysh këtë është e rëndësishme planifikoni një strategji Nga fillimi. Një strategji që do të shërbejë si udhërrëfyes gjatë hapave të parë, atyre më të vështirë! duke mbajtur gjithmonë parasysh se kjo do të kërkojë modifikime ndërsa përparoni. Nëse keni frikë nga rreziqet, fillimisht mendoni për një strategji që ju lejon të fitoni jetesën duke punuar me kohë të pjesshme për të tjerët dhe duke ia kushtuar gjysmën tjetër hobit tuaj. Do të ketë kohë për të ecur përpara.

Konsideroni një punë

Nëse dëshironi të fitoni para, duhet të filloni konsiderojeni hobin tuaj një punë. Kjo do të thotë, do t'ju duhet të prioritizoni dhe planifikoni çdo javë bazuar jo vetëm në projektet që duhet të realizoni, por edhe në ato punë plotësuese që kërkon të bëhesh sipërmarrës.

Fillimi i një biznesi nga një hobi që na pëlqen është motivues, por të qenit autonom dhe i varur nga vetja mbart një sërë përgjegjësish. Do t'ju duhet kohë për t'u trajnuar, për të krijuar, për t'u marrë me klientët tuaj dhe për të menaxhuar pjesën teknike të biznesit. Dhe po, një axhendë që të mos harroni asgjë.

stërvitje

Trajnoni dhe pyesni

Me siguri i keni kushtuar vite të tëra atij hobi që tani po mendoni ta ktheni në biznes. Dhe nuk dyshojmë se do të keni marrë me kalimin e viteve njohuri që ju kanë bërë të përmirësoheni, por nëse nuk keni gjithashtu njohuri për menaxhimin e biznesit do të jetë e vështirë për ju të filloni një biznes.

Trajnimi është i rëndësishëm. Merrni një kurs në marketing dhe tregti në internet, kontabilitet dhe rrjetëzim për të zbuluar se si të përfitoni sa më shumë prej tyre. Dhe kontaktoni profesionistë në të njëjtin sektor ose shoqata biznesi që mund t'ju këshillojnë dhe mbështesin në projektin tuaj.  Flisni me profesionistë të tjerë Fakti që ata kanë nisur të njëjtën rrugë që keni nisur vite më parë është zakonisht ndriçuese. Dhe është se ata tashmë kanë mësuar bazuar në vendimet, gabimet dhe sukseset e këqija dhe të mira.

Bëjeni të njohur punën tuaj

Sot, të kesh një prani në internet është thelbësore. Rrjetet sociale janë mjeti kryesor për të arritur objektivin ose audiencën tuaj të synuar. Por për t'u dalluar në to do t'ju duhet krijoni një markë si profesionist, një linjë grafike me të cilën përdoruesit ju identifikojnë dhe që ju bën të dalloheni nga konkurrenca.

Në rrjete, veçanërisht në Instagram, ky dizajn i markës bëhet shumë i rëndësishëm. Por mos ngarkoni vetëm foto të produktit; Klientët e mundshëm do ta simpatizojnë punën tuaj më shpejt nëse i lejoni të zbulojnë se si punoni, çfarë mjetesh përdorni ose nga çfarë jeni frymëzuar; anën tuaj më personale.

Mendoni se përveç fitimit të parave me ato produkte që krijoni, mund të ofroni në të ardhmen mjetet dhe çelësat në mënyrë që përdoruesi të mësojë të bëjë krijimet e veta. Do të ishte një mënyrë për të diversifikuar punën tuaj pasi të keni arritur të bëni një vrimë për veten tuaj.

Vitrina online

Krijoni aleanca dhe rrugë të reja

Çfarëdo që të bëni, gjithmonë do të jetë dikush që ndan vizionin tuaj artistik. Gjetja e tyre dhe krijimi i sinergjive mund të kontribuojnë në rritjen e biznesit tuaj. Bashkëpunimet Si me profilet e tjera në rrjete ashtu edhe me publikimet e specializuara janë gjithmonë një aleat i madh.

Gjithashtu do t'ju ndihmojë ta ktheni hobin tuaj në një krijim biznesi mënyra ose shërbime të reja për produktin tuaj që ju dallojnë nga konkurrenca. Kur filloni ndonjë biznes, është thelbësore të përqendroheni në diferencimin.

A keni menduar ndonjëherë ta ktheni hobin tuaj në biznes? Hop up! Nëse nuk është diçka që kërkon një investim të madh fillestar, provojeni! Nëse e mendoni shumë, do t'ju mungojë përsëri. Në Bezzia ne premtojmë të zgjerojmë disa nga këto pika së shpejti me më shumë mjete dhe informacione.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.