Vezë të fërguara me patate dhe kungull i njomë me karkaleca deti

Vezë të fërguara me patate, kungull i njomë dhe karkaleca deti

Sa shume receta me kunguj te njome e kemi propozuar kete vere? Dhe sot ne i shtojmë një tjetër librit tonë të recetave, këtë Vezë të fërguara me patate dhe kungull i njomë me karkaleca deti të cilit pakkush do të jetë në gjendje t'i rezistojë. Dhe pjatat në dukje të thjeshta janë ato që ne shpesh i shijojmë më shumë.

Kjo përzierje me patate, kunguj të njomë dhe karkaleca nuk merr 10 minuta, por nuk do t’ju ​​bëjë të mbylleni në kuzhinë as për një orë. Sido që të jetë, rezultati ia vlen dhe ky është kombinimi i patateve të pjekura me qepën e ëmbël, kungull i njomë i butë dhe karkalecat e kripur të shtuar kremoziteti i siguruar nga veza, bëjeni këtë pjatë një zgjedhje prej dhjetë.

Mund ta shërbeni me drekë, të shoqëruar me një sallatë ose në darkë si një pjatë e vetme. Eshte nje mënyra të ndryshme dhe tërheqëse të paraqitjes së kungujve të njomë me të cilën mendoj se mund të bindësh edhe më ngurruesin për këtë perime. Do ta dëshmosh?

Përbërësit

 • Vaj ulliri ekstra i virgjër
 • 2 patate, të qëruara dhe të prera në feta (maksimumi 4mm).
 • 1 qepë e bardhë në julienne
 • 1 kungull i njomë i mesëm i prerë hollë
 • 120 g karkaleca deti të qëruara
 • 3-4 vezë të lira
 • Kripë dhe piper

Hap pas hapi

 1. Pritini fetat e patates në gjysmë, në gjysmë hëna dhe skuqeni në një tigan të madh deri sa të zbutet, duke e trazuar shpesh që të mos digjen / ngjiten.
 2. pastaj, shtoni qepën dhe kaurdiseni edhe disa minuta para se të shtoni feta kungull i njomë të prerë në mes, në gjysmë hënë, si patatet. Skuqeni të gjithë derisa kungull i njomë të zbutet.

Vezë të fërguara me patate, kungull i njomë dhe karkaleca deti

 1. Ndërsa kungull i njomë po gatuhet, në një tigan tjetër me pak vaj Ngjyrosni karkalecat.
 2. Kur kungull i njomë është i butë, sezoni, shtoni karkalecat dhe përzieni me një shpatull.
 3. Në fund, shtoni vezët, thyeni të verdhat, trazojeni dhe ziejeni për shije.
 4. Shijoni vezët e fërguara të bëra fllad me patate dhe kungull i njomë me karkaleca deti

Vezë të fërguara me patate, kungull i njomë dhe karkaleca deti


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.