Ushtrimet më të mira për të humbur peshë dhe për të tonifikuar kofshët

Dobësim dhe tonifikim i kofshëve

Tonifikimi i kofshëve është ndoshta pjesa më e vështirë në një proces ndryshimi fizik. Të djegësh dhjamin në kofshët dhe ta bësh lëkurën të duket e lëmuar është komplekse, por jo e pamundur nëse di ta bësh. Lajmi i mirë është se ju nuk keni nevojë të vrisni veten në palestër për ta marrë atë, mjafton të zgjidhni ushtrimet e duhura për të humbur peshë dhe për të tonifikuar kofshët.

Që në fillim, duhet mbajtur mend se humbja e peshës dhe kryerja e saj në mënyrë të shëndetshme dhe të përhershme kërkon kohë, përpjekje dhe këmbëngulje. Pra, në këtë rast, duhet të përqendroheni në humbjen e peshës në të gjithë bordin, në mënyrë që të mund të humbni peshë në këmbë duke arritur peshën tuaj të shëndetshme. Në proces, ushtrimet e duhura do t'ju ndihmojnë të formësoni kofshët tuaja dhe viça për këmbë të tonifikuara mirë.

Ushtrime për të humbur peshë dhe për të tonifikuar kofshët tuaja

Ndërsa kërkojmë të humbim yndyrën nga këmbët duke i tonifikuar ato, është e rëndësishme të kombinojmë ushtrime specifike me një më të përgjithshme, si kardio. Ushtrimet kardiovaskulare janë ato që ju ndihmojnë të digjni yndyrën në mënyrë të përgjithësuar dhe ju mund të biçikletë, të vraponi ose të ecni të paktën 40 minuta, të paktën tre herë në javë.

Ushtrime specifike do t'ju ndihmojnë të transformoni muskujt dhe me të do t'i bëni këmbët tuaja të duken më të tonifikuara, lëkurë më të lëmuar dhe gjithashtu, ju mund të kontrolloni lëkurën e portokallit. Për të dobësuar kofshët, do t'ju duhet të punoni muskujt e brendshëm dhe të jashtëm. Dhe gjëja më e mirë është që këto ushtrime mund t'i bëni si në palestër ashtu edhe në komoditetin e shtëpisë tuaj.

Squats të të gjitha llojeve

Nuk ka ushtrim më të mirë për të përcaktuar, humbur peshë dhe tonifikuar kofshët tuaja sesa mbledhjet. Ka shumë lloje dhe ju mund të alternoni për të punuar plotësisht këmbën. Por ajo që është e qartë është se squats duhet të jenë pjesë e planit tuaj të stërvitjes, po ose po, pa përjashtim. Filloni pak nga pak mos u përpiqni të vrisni veten në ditën e parë përndryshe nuk do të jeni në gjendje të vazhdoni. Me përpjekje mund të rrisni serinë dhe të ndryshoni ushtrimet.

Gërshërë

Një tjetër ushtrim shumë efektiv për të humbur peshë dhe për të tonifikuar këmbët tuaja janë gërshërët. Shtrirë me fytyrë lart në dysheme, duart në të pasme ngrini pak këmbët dhe filloni stërvitjen. Bëhet fjalë për kryerjen e lëvizjes duke alternuar këmbët, e cila njihet si veshët. Në të njëjtën kohë që punoni me këmbët, do të ushtroheni edhe një zonë tjetër shumë të rëndësishme, atë të barkut.

Ngritja e këmbës në këmbë dhe e shtrirë

Filloni me ngritjen e këmbëve kur jeni në këmbë. Ngrini njërën këmbë anash dhe përkulni pak këmbën që ka mbetur në tokë. Ngrini këmbën 10 herë, ndryshoni pozicionin dhe përsërisni me këmbën tjetër anësore ngre edhe 10 përsëritje të tjera. Pastaj mund të bëni ngritjen e këmbëve nga toka. Shtrihuni në anën tuaj, përdorni një dyshek për të mos lënduar veten.

Ngrini këmbën derisa të merrni një kënd 60 gradë. Këmba ku qëndroni duhet qëndroni në vijë me tokën ndërsa këmba tjetër eshte lart Zbritni ngadalë, duke shmangur prekjen e dy këmbëve dhe pa e përkulur gjurin. Bëni 10 përsëritje, më pas ndryshoni pozicionin për të bërë të njëjtën gjë me këmbën tjetër.

Për të arritur humbje peshe dhe për të tonifikuar kofshët duhet të jeni konstante, sepse është e kotë të vrasësh veten për disa ditë dhe pastaj ta braktisësh për javë të tëra. Gjithashtu nuk është e nevojshme të ndiqni këto ushtrime çdo ditë, do t'ju mjaftojë t'i përfshini ato në rutinën tuaj të stërvitjes rreth 2 ose 3 herë në javë. Alternoni me ditët kardio në mënyrë që trupi juaj të transformohet.

Mos harroni se përveç ushtrimit dhe punës së zonës në mënyrë specifike, është shumë e rëndësishme përshtatni dietën për të arritur një rezultat optimal. Zgjidhni gjithmonë ushqime natyrale, veçanërisht ato që do t'ju ndihmojnë të humbni peshë në mënyrë të shëndetshme. Frutat, perimet, bishtajoret dhe sidomos proteinat, nuk mund të mungojnë në dietën tuaj për të humbur peshë dhe për të tonifikuar kofshët. Filloni tani dhe së shpejti do të shijoni rezultatet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.