Udhëtoni në shkurt për të zbuluar disa nga karnavalet më të mira

Karnaval

Dritat, ngjyrat, gëzimi... karnavalet i kthejnë qytetet përmbys për disa ditë, duke i nxjerrë banorët nga rutina e tyre. Ata janë gjithashtu një justifikim i përsosur për të planifikuar një udhëtim dhe për të shijuar vende të reja. Kjo është arsyeja pse sot ne propozojmë pesë udhëtime për të zbuluar disa prej tyre karnavalet më të mira në botë

New Orleans, Rio de Janeiro, Venecia, Notting Hill ose Santa Cruz de Tenerife Janë qytete të njohura për karnavalet e tyre. Por nuk janë të vetmet në të cilat ky festival merr një rëndësi të veçantë. ohZbuloni destinacionet e zgjedhura dhe zgjidhni destinacionin tuaj të ardhshëm! Disa janë shumë afër.

Karnaval i Badajozit

Karnavali i Badajozit është një nga më të rëndësishmit në Spanjë dhe konsiderohet Festivali i Interesit Kombëtar Turistik. Me më shumë se 7000 pjesëmarrës të integruar në komparsa, grupe më të vogla dhe objekte, paradat e tij janë gjithashtu një nga më tërheqëset në Evropë. Dhe është pikërisht këtu!

Këtë 2023 rrugët e qytetit do të mbushen me ngjyra dhe atmosferë për 10 ditë, mes të premtes 17 dhe të dielës 26 shkurt. Festimi hapet me Fiesta de las Candelas, vazhdon me gara murgas dhe parada si të rritur ashtu edhe fëmijë dhe mbyllet me Varrimin tradicional të Sardeles.

Karnavalet e Binché dhe Badajoz

Karnaval Binché

UNESCO e përshkroi karnavalin e Binche si "a kryevepër e trashëgimisë gojore dhe të paprekshme të njerëzimit. Është unike, natyrisht, për shkak të personazheve të saj, Guilles dhe Chunchus. Të parët iu dorëzuan mbretëreshës së Francës, Maria Teresa e Austrisë, pas fitores në Arras dhe aneksimit në Francë të ish-provincave spanjolle në veri. Ata personifikojnë indigjenët e Andeve, me maska ​​të bardha për të fshehur fytyrat "e pista" të njerëzve. Cunchus, nga ana e tyre, veshin kostume të gjata dhe kapele me pupla të gjata, për të përfaqësuar luftëtarët e xhunglës Inka, të quajtur "tobas".

Pjesa më e madhe e karnavalit do të mbahet këtë 2023 të 19-21 shkurt ndonëse 49 ditë para festimeve do të kenë filluar tashmë dhe çdo të diel deri në ditën e karnavalit do të ketë një ceremoni, vallëzim apo akt teatrale përpara festës së madhe.

Karnavali i Këlnit

Karnavalet e Këlnit tashmë kanë filluar por festimet kryesore, të njohura si “ditët e çmendura” nuk mbërrijnë deri në shkurt. Për gjashtë ditë në qytet zhvillohen festa, valle, koncerte dhe evente të shumta, edhe pse ndoshta dita më e pritur për vendasit është Parada e të hënës së trëndafilave.

Parada e të hënës së trëndafilit, e cila këtë vit do të zhvillohet më 20 shkurt, është pika kryesore e karnavalit të Këlnit. Rreth 1,5 milion njerëz do të dalin në rrugë duke filluar nga ora 10:30 për të parë paradën, një spektakël shumëngjyrësh dhe spektakolar noton, bandat marshuese, çokollata, lule dhe puthje. Tradita të detyron të shkosh i maskuar, a po regjistrohesh në një nga karnavalet më të mira në Evropë?

Karnaval i bukur

Parada, nota, kërcimtarë, muzikantë... Çfarë duhet tjetër për të kaluar mirë? Karnaval i bukur është një festë e gjallë me një trashëgimi të pasur kulturore. Këtë vit do të mbahet nga e premtja 10 deri të dielën 26 shkurt. Do ta humbisni?

Më shumë se një milion njerëz vijnë në Nice për të shijuar këto karnavale, kulmi i të cilave është i famshëm paradë lulesh. Kjo u mbajt për herë të parë në 1876 dhe mahnit me ritmet e saj shumëngjyrëshe dhe betejat e luleve. Çdo vit karnavali ka një temë të ndryshme, e cila këtë vit do të jetë “Mbreti i thesareve të botës”.

Karnavali i Oruros

"Kryevepër e trashëgimisë gojore dhe jomateriale të njerëzimit" sipas UNESCO-s, karnavali Oruro është një festë në të cilën më shumë më shumë se 50 ansamble folklorike nga e gjithë Bolivia të cilët bëjnë një pelegrinazh në Sanctuary Socavón për hyrjen tradicionale.

Rreth 400 njerëz të shpërndarë në katër kilometra larg mbërrijnë për ta paraqitur këtë hyrje në shenjtërore, qendra e rrezatimit te valles dhe muzikes se diabladave, morenadave, kaporaleve, shtufeve, tinkut etj. Këtë vit festohet nga 11 deri më 21 shkurt 2023, ku 4 të fundit janë ditët më të rëndësishme.

Cilin nga karnavalet më të mira që përmendëm do të dëshironit të njihni?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.