Truke për të hequr shpejt mykun nga vaska

hiqni mykun nga vaska

Largohuni shpejt nga myku në vaskë dhe nuk ka nevojë të përdorni kimikateËshtë e lehtë nëse dini si ta bëni. Ka produkte të ndryshme që do t'ju ndihmojnë në këtë detyrë, të gjitha të lehta për t'u gjetur dhe me një çmim mjaft të volitshëm. Pra, nuk ka asnjë justifikim për të mos pasur një banjë të bardhë, të pastër dhe me shkëlqim pa njolla të zeza myku në vaskë dhe tualete.

Banjo është një nga zonat e shtëpisë që ka më shumë gjasa të ketë probleme me lagështinë dhe bashkë me të edhe shfaqjen e mykut. Prandaj, përveç eliminimit të mykut në vaskë me truket që do të gjeni më poshtë, është thelbësore të zbatohen detyrat e përditshme që e parandalojnë atë. Në këtë mënyrë, banjo juaj do të jetë pa substanca toksike që mund të jenë të rrezikshme për shëndetin.

Si të hiqni mykun nga vaska

lagështia në banjë

Myku formohet nga akumulimi i lagështisë dhe mund të jetë shumë i rrezikshëm, veçanërisht myku i zi, sepse lëshon spore që thithen. Këto baktere mund të arrijnë në trup dhe të shkaktojnë probleme shëndetësore si astma dhe lloje të ndryshme alergjish. Prandaj, përveç arsyeve estetike, duke qenë se njollat ​​e zeza të mykut e bëjnë shtëpinë të duket keq e kujdesshme, e vjetëruar dhe me erë të keqe, eliminimi i mykut është çështje shëndetësore. Kini parasysh këshillat e mëposhtme me të cilat mund të hiqni mykun nga vaska, si dhe në zona të tjera të banjës.

Me sodë buke dhe uthull të bardhë pastrues

Këto janë produkte pastrimi natyral par excellence, më efektivët dhe ato që japin rezultatet më të mira në të gjitha llojet e sipërfaqeve. Përzierja pastruese e uthullës së bardhë dhe sodës së bukës, bëhet një pastrues i fuqishëm dyshemeje për të hequr yndyrat e kuzhinës, pastrimi i tapicerive dhe sigurisht heqja e njollave të mykut nga vaska, ndër shumë përdorime të tjera.

Për këtë detyrë specifike, duhet të përzieni në një shishe me një shpërndarës 3 pjesë uthull të bardhë pastrues, për një pjesë ujë të ngrohtë dhe rreth 2 ose 3 lugë gjelle sodë buke. Përziejini mirë dhe aplikojeni produktin drejtpërdrejt në njollat ​​e mykut. Lëreni të veprojë për disa minuta dhe vazhdoni të lani me një furçë të butë. Shpëlajeni më pas me një leckë të pastër dhe do të shihni se si hiqet e gjithë njolla e mykut.

Truket për të mbajtur banjën pa myk

Bimë për banjo

Heqja e njollave të mykut nga vaska nuk është e vështirë, siç e keni parë. Por është shumë më e lehtë të merren disa masa parandaluese, përpara se të rrezikoni një problem shëndetësor. Për të parandaluar akumulimin e lagështirës në banjë dhe bashkë me të shfaqjen e njollave të mykut, ju mund të përdorni truket që do të gjeni më poshtë.

  • Ventiloni mirë banjën: Është shumë e rëndësishme që banja të mbahet e ajrosur mirë, sidomos pas dusheve. Nëse nuk keni dritare, lëreni derën hapur, thajeni vaskën pas dushit dhe kaloni leckën shumë të kulluar për të hequr ujin e tepërt që mund të jetë grumbulluar në dysheme.
  • Shmangni lënien e peshqirëve në banjë: Peshqirët e lagur janë në vetvete burim bakteresh dhe kërpudhash, por mund të rrisin edhe lagështinë në banjë dhe të kontribuojnë ndër të tjera në shfaqjen e mykut në vaskë. Pas përdorimit të peshqirëve, variini ato jashtë për t'u tharë para se t'i vendosni përsëri në banjë.

Ju gjithashtu mund të përdorni ndihmën e natyrës, duke vendosur Bimëve specifike brenda banjës. Ka lloje të bimëve që thithin lagështinë dhe me këtë e pengojnë atë të grumbullohet në cepat e dhomave të shtëpisë. Disa prej këtyre specieve janë shiritat rezistente, palma bambu, kalathea, nenexhiku, dredhka angleze, fierët, holli ose trungu i Brazilit. Me këto këshilla mund të hiqni mykun nga vaska dhe ta mbani banjën pa lagështirë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.