Tortë me merluc të ftohtë dhe karkaleca, një fillestar i shijshëm

Tortë me merluc të ftohtë dhe karkaleca deti

Sa ne në Bezzia na pëlqejnë ëmbëlsirat e ftohta për dreka apo darka familjare! Fakti që ato mund dhe duhet të përgatiten një ditë më parë është një avantazh, dhe gjithashtu janë po aq të shijshëm sa kjo kek me merluc dhe karkalec të ftohtë festa shërbehet.

Ideali është përgatisni tortën një ditë më parë në mënyrë që të qëndrojë në frigorifer për të paktën 6 orë. Më mirë nëse është gjithë natën. Ndaj ju duhet të merreni vetëm me ditën e festës për ta zbërthyer në një pjatë dhe për ta dekoruar nëse dëshironi me pak karkaleca të qëruar dhe majonezë.

Do t'ju marrë pak kohë për ta bërë atë., jo sepse kërkon shumë punë por sepse koha e furrës është e gjatë, nga 50 deri në 60 minuta. Edhe pse gjithmonë mund të përfitoni nga ajo kohë për të vazhduar me gjëra të tjera ose ushqimi i ditës. A do të guxoni ta provoni?

Përbërësit për 10 porcione

 • 800 g. prej merluci të pastër
 • 200 g. e karkalecave të qëruara
 • Vezë 5
 • 200 g. djathë i rrahur 0%
 • 200 g. salce domatesh
 • Kripë dhe piper
 • Vaj ulliri

Preparación

 1. Ziej merluci me avull grijmë dhe kaurdisim karkalecat në një tigan me pak vaj.
 2. Më pas, në kavanozin e blenderit rrahin vezët, djathin e rrahur dhe domaten derisa te arrihet nje perzierje homogjene.

Gatuani peshkun dhe rrihni vezët me djathin dhe domaten

 1. Vendosni një tepsi me ujë në furrë (në të cilën përshtatet kallëpi silikoni) dhe ngrohni furrën në 200ºC.
 2. Pasi të jetë gatuar merluci, E thërrmojmë dhe e shtojmë në përzierje të vezëve, së bashku me karkalecat e grira, pak kripë dhe piper. Rrihni derisa të mbeten në sy vetëm disa copa peshku.
 3. Hidheni përzierjen në një kallëp silikoni per furre dhe kuzhine ne bain-marie ne 180ºC per 50 minuta ose derisa nje thike e futur ne qender te dal e paster

Tortë me merluc të ftohtë dhe karkaleca deti

 1. Më pas, nxirreni nga furra dhe lëreni të ftohet në temperaturën e dhomës.
 2. pastaj, mbajeni në frigorifer për të paktën 8 orë.
 3. Zhbllokoni dhe shërbejeni tortën e ftohtë me ferre dhe karkaleca me pak majonezë.

Tortë me merluc të ftohtë dhe karkaleca deti


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.