Si të përfundoni një marrëdhënie me një person narcisist

NARCISIST

Dashuria nuk është diçka që dikush e zgjedh, është diçka që lind dhe manifestohet në mënyra të shumta. Ideali është që dashuria e përmendur të jetë reciproke në të njëjtën mënyrë dhe të krijojë një lidhje me atë person.

Problemi lind kur personi i dashur ka një tip personaliteti që nuk i bën dobi aspak marrëdhënies dhe e bën atë toksike. Kjo është ajo që ndodh kur partneri është narcisist dhe egoist.

Nga çfarë karakterizohet një person narcisist?

Në pamje të parë është shumë e vështirë të zbulosh një person narcisist. Është e nevojshme të jetosh me të dhe të vëzhgosh sjelljen dhe sjelljen e saj nga dora e parë për të identifikuar tiparin e personalitetit të përmendur. Një person narcisist mendon se është mbi të tjerët, përfshirë partnerin e tij. Atij i intereson vetëm një gjë dhe ajo është mirëqenia e tij dhe do të vendosë çdo gjë përpara tij për ta arritur atë. Keni nevojë që partneri juaj t'ju adhurojë vazhdimisht dhe të nxjerrë në pah të gjitha virtytet tuaja. Egoja është aq e madhe sa mendon se është lideri i vërtetë në çift.

Çfarë duhet të bëni nëse partneri është narcisist

Nuk është e lehtë apo e thjeshtë t'i japësh fund një marrëdhënieje me dikë narcisist. Fuqia është aq e madhe sa ushtron një kontroll të madh mbi personin subjekt, duke e bërë të vështirë përfundimin e marrëdhënies. Ekziston një situatë varësie emocionale që bën që lidhja të vazhdojë dhe të mos prishet.

Personi narcisist është një manipulues i lindur, duke ushtruar manipulimin e lartpërmendur ndaj partnerit. Ka një dëm mjaft të madh dhe të rëndësishëm emocional dhe psikologjik. Këshillohet që të shkoni në rrethin më të ngushtë dhe të kërkoni mbështetjen e miqve dhe familjes. Ndihma e një profesionisti është gjithashtu thelbësore kur bëhet fjalë për prishjen e një marrëdhënieje kaq toksike. E rëndësishme është të rikuperoni vetëvlerësimin dhe besimin e humbur dhe të jeni në gjendje të thyeni lidhjen e krijuar.

tako partnerin

Çifti i ri që ka çështje në marrëdhënie, duke fajësuar njëri-tjetrin për problemet

Mos bini në sjelljen shantazhuese të partnerit narcisist

Shantazhi emocional është arma kryesore që ka personi narcisist. në mënyrë që partneri të mos e braktisë. Pavarësisht sjelljes dhe sjelljes totalisht toksike, personi narcisist mendon se është mbi partneren e tij dhe do të bëjë gjithçka për ta mbajtur atë në krah. Është e rëndësishme të besoni në veten tuaj dhe të keni miq dhe familje kur bëhet fjalë për ndarjen përfundimtare të marrëdhënies.

Është mirë të shmangni çdo lloj konflikti apo grindjeje që mund të shkaktojë dyshime të caktuara për vendimin e marrë. Një marrëdhënie duhet të bazohet në dashurinë dhe ekuilibrin e të dyja palëve, Nëse kjo nuk ndodh, ka të ngjarë që marrëdhënia të jetë toksike dhe duhet të përfundojë.

Me pak fjalë, nuk këshillohet apo rekomandohet të ruani një marrëdhënie me një person që është narcisist. Ky person ka një ego kaq të madhe saqë gjithmonë do të besojë se duhet të jetë mbi partnerin e tij. Për një person narcisist, drejtësia nuk ekziston dhe ata do ta konsiderojnë partnerin e tyre si dikë inferior ndaj të cilit mund të manipulojnë emocionalisht sa herë që duan.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.