Si mund ta them nëse macja ime është e sëmurë?

Macja ime është e sëmurë

Ne gjithmonë themi se kafshëve shtëpiake u mungon të flasin dhe sigurisht që kemi të drejtë. Sepse përveç shoqërisë që na ofrojnë dhe përgjigjes së tyre ndaj stimujve, duket se i njohim mirë. Sigurisht, ka një temë që na mungon gjithmonë: Si mund ta them nëse macja ime është e sëmurë?

Ndonjëherë mund të shohim shenja të qarta, por kjo nuk është gjithmonë kështu. Kështu që ne shqetësohemi më shumë seç duhet. Pra, sot po ju lëmë disa të dhëna me të cilat do të filloni dyshoni se diçka po ndodh Dhe si e tillë, ju duhet të shkoni te veterineri sa më shpejt të jetë e mundur për të hequr plotësisht dyshimet tuaja.

Ndryshimet në oreksin tuaj

Shtë një nga simptomat më të qarta që diçka po ndodh. Ne nuk duhet të vëmë duart në kokë, sepse ndoshta është vetëm një gjë e përkohshme, por është e vërtetë se është një provë e qartë. Prandaj, nëse shohim se si ai po humbet peshë dhe shoqërohet me të vjella, nuk kemi asgjë më shumë për të thënë. Sigurisht, në raste të tjera, ndryshimi i jepet hani më shumë se zakonisht në to dhe ne gjithashtu mund të flasim për një çrregullim të zorrëve apo edhe diabet.

Sëmundjet themelore të maceve

Ndryshimet në modelet e sjelljes suaj

Siç e dini mirë, macet janë kafshë të zakonit. Ata kanë rutinat e tyre dhe është shumë e vështirë për ta t'i ndryshojnë atoMe Prandaj, kur vëreni se kjo po ndodh dhe se ata nuk vazhdojnë me atë që kanë bërë, atëherë është koha për të pyetur nëse macja ime është e sëmurë. Për shembull, ato janë shumë të pastra, por nëse vëreni se nuk pastrohet si më parë ose ndoshta, shkon në ekstremin tjetër dhe pastrimi i tij është i tepërt, tashmë do të na japë një ide se diçka po ndodh.

Fjetur më shumë se zakonisht

Ndoshta në këtë pikë është e vështirë të dihet nëse macja ime është e sëmurë, sepse flenë, flenë shumë orëMe Por nëse vëreni se ai ende kalon më shumë kohë se zakonisht me sytë e tij të mbyllur, nëse vëreni gjithashtu se ai përpiqet të fshihet ose se zgjohet shumë i shkathët, diçka nuk është në rregull. Përsëri përmendim një ndryshim në sjelljen e tij, një ndryshim. Prandaj, do të ishte e këshillueshme që të viheni në duart e ekspertëve për ta konsultuar atë.

Flokët tuaj nuk kanë shkëlqim të njëjtë

Na pëlqen të shohim sesi flokët e saj japin atë shkëlqim. Sepse është sinonim i shëndetit dhe bukurisë. Por ndonjëherë nuk është kështu dhe ne shohim anën e kundërt. Kjo do të thotë, ne do të vërejmë se shkëlqimi në fjalë ka humbur përveç asaj që ndonjëherë do ta vërejmë më të ngatërruar. Prandaj, atje do të fillojmë të dyshojmë se diçka po ndodh. Në një dorë, Po, mund të jetë e lidhur me ndonjë sëmundje, por për një tjetër mund të jetë për shkak të ushqimitMe Kjo do të thotë, kafsha ka nevojë për vlera ushqyese që nuk po i kryen.

Llojet e sëmundjeve në macet

Mishrat e dhëmbëve më të bardhë se rozë

Është e vërtetë se mishrat e dhëmbëve priren të jenë rozë, e cila është ajo që tregon për një gjendje themelore të shëndetitMe Por ndonjëherë mund të shohim që ngjyra e bardhë shfaqet mbi to. Pra, është një tjetër prej atyre shenjave të qarta që tregojnë se ka një sëmundje të përfshirë në macet tona. Njëra prej tyre është anemia, por është e vërtetë se mund të ketë arsye të tjera shumë të ndryshme. Nëse është anemi, ajo vërtet do të shoqërohet me dobësi ose lodhje përveç dehidrimit dhe humbjes së peshës. Pra, për të hequr qafe dyshimet është gjithmonë e këshillueshme që të konsultoheni me veterinerin.

Lodhja e papritur mund të tregojë që macja ime është e sëmurë

Shtë e vërtetë që ata tashmë mund të jenë pak dembelë. Por kur vjen puna te loja, ata gjithashtu japin gjithçka. Prandaj nëse vëreni një ndryshim drastik, pothuajse të papritur, mund të jetë që po na paralajmëron për diçka pas saj. Nëse ai nuk dëshiron të luajë, nëse është pak i shkujdesur, ai mund të ketë një lloj problemi të frymëmarrjes. Edhe pse ne nuk mund të përqëndrohemi në një simptomë të vetme dhe as në një përfundim të vetëm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.