Shitjet e janarit, përfitoni prej tyre me vetëdije!

shitje

Të premten e kaluar shitjet tradicionale të janarit. Shitjet që çdo gjë tregon se do të përmirësojnë shitjet në krahasim me fushatën e shitjeve të vitit 2021 dhe për të cilat jemi të sigurt se shumë prej jush tashmë do të jenë dorëzuar, a e kemi gabim?

Të tjerët pa i ndjekur siç duhet shitjet do të keni përfituar zbritje të mëdha gjatë muajve dhjetor dhe janar. Dhe a është se decentralizimi i shitjeve është një trend që na ka shoqëruar vitet e fundit. Të dyja janë një alternativë e shkëlqyer për të marrë ato produkte që na duhen me një çmim shumë më të volitshëm, megjithatë, jo gjithçka shkon!

Dyqanet fillimisht përfitojnë nga kërkesa për dhuratat e Krishtlindjeve dhe më pas i drejtohen shitjeve që nis zyrtarisht më 7 janar, pas ditës së Mbretërve. Dhe megjithëse shumë dyqane fillojnë të promovojnë disa zbritje një javë më parë, kjo është ende data në të cilën mund të flasim zyrtarisht për shitje.

Pazar

Çelësat për të përfituar nga shitjet

Dhe cilat janë çelësat për të përfituar nga shitjet? Shitjet kalojnë 50% zbritje në disa dyqane, kështu që janë shumë i përshtatshëm për të blerë atë që na nevojitet vërtet. Megjithatë, zbritjet nuk janë gjë tjetër veçse një strategji për të na inkurajuar të vazhdojmë blerjet në të cilat është shumë e lehtë të biesh. Shmangni atë dhe përfitoni vërtet nga shitja me këshillat e mëposhtme.

Mos shpenzoni më shumë sesa mund të shpenzoni.

Shitjet janë një kohë e mirë për të blej pa shpenzuar më shumë. Megjithatë, nëse blini artikuj të caktuar thjesht për faktin e zbritjes, kursimet që mund të sjellin shitjet do të zhduken. Dhe si ta shmangni atë?

  1. bëj një listë paraprakisht për atë që ju nevojitet.
  2. Duke marrë parasysh listën e mëparshme, çmimin që mund të paguani për produkte të tilla dhe gjendjen tuaj financiare vendosni një buxhet dhe respektoni atë.
  3. Prioritet. Nëse buxheti nuk ju lejon të blini gjithçka që dëshironi, jepini përparësi asaj që është më e nevojshme.

bëj një listë

Ndiqni çmimet për të kursyer

A po kurseni vërtet para duke blerë një artikull të caktuar në shitje? Mos harroni se artikujt me zbritje duhet të tregojnë çmimin e tyre origjinal pranë zbritjes, ose tregoni qartë përqindjen e zbritjes. Edhe pse nëse vërtet dëshironi të blini diçka që përfaqëson një investim të madh për ju, idealja është që disa muaj përpara se të ndiqni artikullin dhe të vini re se si luhatet çmimi i tij, të dini nëse me të vërtetë po paguani më pak për të.

Kontrolloni kushtet e blerjes

Në institucione të caktuara kushtet e blerjes mund të ndryshojnë në periudhën e shitjeve. Ata mund të mos pranojnë pagesa me kartë krediti, të vendosin kushte të reja për ndryshime ose të mos pranojnë rimbursim. Ata munden, por ato kushte duhet të shprehen shprehimisht. Kur jeni në dyshim, shikoni ato!

Ajo që nuk duhet të ndryshojë është shërbimi pas shitjes dhe aplikimi i garancisë. Këto, pavarësisht nëse e blini produktin gjatë shitjeve apo jashtë asaj periudhe, duhet të jenë të njëjta. Mos i lini t'ju mashtrojnë!

Mbajeni biletën

Mbajeni biletën dhe kërkoni

Mbajeni biletën nga të gjitha blerjet që bëni në rast se keni nevojë për një shkëmbim, një rimbursim ose për të paraqitur një kërkesë. Dhe nëse doni të ndryshoni ose ktheni një artikull, mbajeni në kutinë e tij. Jo të gjitha institucionet duhet t'i kthejnë paratë tuaja, por shumica ju ofrojnë mundësinë për t'i shkëmbyer ato ose për të marrë një tezgë për çmimin e saj për t'i shpenzuar më vonë në vetë dyqanin.

Si konsumator gjatë shitjeve do të keni të njëjtat të drejta si në çdo periudhë tjetër të vitit. Nëse ka një problem dhe nuk zgjidhet në mënyrë miqësore, do të keni gjithmonë mundësinë për ta bërë këtë kërkoni fletën e kërkesës dhe reflektoni mbi të ankesën tuaj ose ankesat tuaja.

Pazar në institucione të besuara Dhe duke ndjekur këto këshilla, do të mund të shijoni shitjet e janarit në mënyrë të shëndetshme, duke bërë blerje inteligjente dhe pa pasur nevojë të pendoheni pasi keni shpenzuar më shumë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.