Receta për të bërë me fëmijë

Receta të lehta për t’u bërë me fëmijë

Dëshironi të shijoni një moment familjar? Kështu që asgjë si të lini veten të rrëmbehet nga Receta për të bërë me fëmijë. Sepse të vegjlit në shtëpi do të kenë një moment argëtues dhe nuk do të jenë të vetmit. Itshtë e vërtetë që ata kanë shumë ku mund të argëtojnë vetë, por kuzhina është gjithashtu një nga hapësirat në të cilat ata mund të integrohen dhe gjithnjë e më shumë.

Sepse ka shumë receta që mund të bëjmë me protagonistë të fëmijëve. Hapa të thjeshtë si brumosja, të cilat do t’i pëlqeni. Plus, ata do të hanë krijimet e tyre më vonë, dhe kjo është gjithmonë mjaft e kënaqshme. Nëse do të ishit në kërkim të argëtimit dhe ideve të thjeshta, atëherë nuk mund të humbni gjithçka që vijon, sepse do të doni të vegjlit, madje edhe më shumë. A duhet ta fillojmë?

Receta të lehta për fëmijë pa zjarr

Recetat e lehta për fëmijë dhe pa nxehtësi mesatare janë një nga idetë më të mira që mund të gjejmë. Sepse e dimë që për ta është një lojë, kënaqësi në kuzhinë. Prandaj, ne duhet t'i mbajmë gjithmonë larg rreziqeve të caktuara si zjarri. Kështu që, ne do të gatuajmë një sërë recetash të thjeshta dhe të shijshme për të vegjlit dhe me të vegjlit. Përveç kësaj, ata nuk do të kenë nevojë për gatim, kështu që ato përsëri bëhen më praktike. Mbani shënim mirë të gjithë ata!

Përgatitni recetat e drekës për fëmijë

Tortë e bërë me bukë të prerë në feta

Shtë një pjatë e ftohtë që të gjithë e dimë. Përveç kësaj, pasi është i përbërë nga disa shtresa, është më e lehtë për tu bërë. Kjo është lojë e fëmijëve dhe si të tilla, ata do të jenë ata që do të përfitojnë sa më shumë nga një tortë si kjo. Për ta bërë këtë, ju duhet një model i madhësisë që dëshironi, gjithmonë do të jetë zgjedhja juaj dhe varet nga mysafirët. Pastaj, ne do të mbulojmë pjesën e poshtme me feta bukë të prerë. Shtresat mund t’i përhapni me një përzierje djathi dhe toni, të shtoni vezë të zierë të copëtuar ose kastravec dhe marule, çfarëdo që ju pëlqen më shumë!. Vendosim një shtresë tjetër bukë, e mbushim përsëri dhe përfundojmë me një shtresë të re gjithashtu të bukës. Ju mund të dekoroni me majonezë, copa ullinjsh dhe të gatshëm për shije.

Disa fajita të shijshme

Në këtë rast Po, ju mund të bëni disa përbërës vetë në kuzhinë, në mënyrë që më vonë ata vetëm të duhet të mbushin fajitas. Vetëm duke blerë disa tortilla misri dhe duke menduar për disa përbërës mbushës, në më pak se 5 minuta do të kemi një pjatë të ftohtë dhe të shijshme që të vegjlit do ta bashkojnë dhe që do ta shijojnë me një buzëqeshje.

Erëza frutash

Kështu që ata mund të hanë fruta për ëmbëlsirë ose si një meze të lehtë, asgjë tjetër si t'i lëmë të përgatisin disa hella të shijshëm. Ju mund të blini disa shkopinj prej druri për hell dhe, nën mbikëqyrjen tuaj, le të vegjlit të prezantojnë frutat e tyre të preferuar. Sigurisht, gjëja më e mirë është që ju më parë keni prerë fruta në copa, veçanërisht nëse flasim për faktin se fëmijët janë të vegjël për t'i prerë vetë. Një ide që mund të jetë e shijshme dhe shumëngjyrëshe në të njëjtën kohë!

Tortë me çokollatë ekspres

Me siguri ju i dini meshët e rrumbullakëta që ata shesin në çdo supermarket. Epo, ato do të jenë bazat e shkëlqyera të tortës. Përveç kësaj, do t'ju duhet krem ​​çokollate sipas zgjedhjes suaj dhe kaq. Tani, ashtu si me tortën e bukës, do të duhet të formojmë shtresa. Një meshë që do ta mbushim me kremin e çokollatës dhe kështu do të bëjmë shtresa. Në fund, ne do të përfundojmë duke shpërndarë çokollatë në pjesën e sipërme dhe në të gjithë pjesën e jashtme të tortës. Dekorojeni atë me çokollata ose ëmbëlsira me ngjyra dhe tani do të keni një tortë të shijshme me çokollatë brenda pak minutash dhe pa furrë.

Recetat më të mira argëtuese për fëmijët, shkoni përpara dhe bëjini ato!

Receta argëtuese për fëmijë

Duke gatuar me fëmijë do të kalojmë një nga momentet më argëtuese dhe argëtuese. Po, jini të gatshëm që më vonë të grumbulloni miell dhe përbërës të tjerë nga të gjitha pjesët e dukshme dhe ndoshta disa që nuk janë aq të dukshme. Por momenti i jetuar nuk do të na hiqet nga askush. Atyre u pëlqen të zbukurojnë, gatuajnë dhe të jenë të pranishëm në të gjitha hapat e shtjellimit. Prandaj, në këtë pjesë kemi zgjedhur ato receta që duhen bërë me fëmijë, të cilat do t’i pëlqejnë, sepse ato kanë gjithçka të përmendur dhe më shumë.

Pica

Kush nuk i pëlqen të bëjë një pizza dhe më shumë, ta gllabërojë atë? Epo, edhe fëmijët. Prandaj, vëmë bast për një moment pizza në shtëpi. Nëse blini bazat e bëra, do të duhet të mbuloni ato me gjithçka që ju pëlqen më shumë, të tilla si pak domate, djathë, ullinj, disa perime ose prerje të ftohtë pule., ndër të tjera. Nëse e bëni brumin, shumë më mirë, sepse do t’i lini të shkojnë duke shtuar ujë ose miell dhe duke e brumosur. Do të shihni se sa mirë u shkon atyre!

Popmbëlsira pop

Isshtë një lloj gjel sheqeri, por i bërë me duart tona. Për ta bërë këtë, duhet të thërrmoni disa kifle në një tas të madh. Pastaj, do të shtoni djathë krem ​​dhe duhet të gatuani derisa të mbetet një rezultat kompakt. Nga kjo brumë, ne do të marrim pjesë të vogla, me të cilat do të bëjmë topa ose mund t'i rrafshoni sipas shijes tuaj. Nga ana tjetër, ju duhet të shkrini çokollatën e bardhë dhe të shtoni ngjyrues ushqimor për të krijuar ngjyra të ndryshme. Për të formuar pop-tortat tona na duhen disa shkopinj, të cilët mund të jenë të ëmbël si Mikado ose shkopinj me hell. Lagim majën e tyre me çokollatën e shkrirë dhe klikojmë mbi topthat e brumit që kemi bërë. Tani mbetet vetëm të laget e gjithë topa dhe të zbukurohet me ngjyra të plota me ashkla ose petë çokollate. Prisni që ato të thahen mirë dhe ju mund të shijoni me të gjithë familjen.

Gatuaj cookies me fëmijët, dhe ju do të kënaqeni

biskota

Pjekja e biskotave është një tjetër hobi i madh që kemi për të vegjlit. Sepse dhënia e tyre forma është një nga idetë dhe ëmbëlsira të lehta për fëmijë. Së pari shkrijmë rreth 150 gram gjalpë dhe e përziejmë me 100 gram sheqer. Shtoni dy vezë mesatare dhe pak thelb vanilje. Përziejmë gjithçka mirë përsëri dhe shoshitim 240 gram miell. Tani mbetet vetëm të ndotni duart për të formuar brumin. Pastaj ata mund të bëjnë topa dhe t'i formojnë ato ose të përdorin një prerës, në varësi të preferencës suaj. Dekoroni dhe piqni.

Bonbonat e bananes

Nga momenti kur çokollata shfaqet në mes, ajo do të jetë gjithmonë një tjetër nga recetat më qesharake për të bërë me fëmijë. Në këtë rast, është prisni disa banane në feta jo shumë të holla. Nga ana tjetër, ne duhet të shkrijmë çokollatën në një tas të mëdha Tani duhet të vendosni secilën fetë në çokollatën e shkrirë në mënyrë që ta mbulojë mirë. Ata do të hidhen në një tabaka të veçantë. Mund t’i zbukurojmë siç na pëlqen më shumë dhe në ngrirje. Rezultati është spektakolar!

Receta për drekë për fëmijë

Tani do të bëjmë një kombinim perfekt për të vegjlit në shtëpi. Sepse ne tashmë e kemi parë sa e lehtë është të gatuash me të vegjlit dhe krijoni receta gatimi për fëmijë. Në këtë rast, ata gjithashtu mund të na ndihmojnë, sigurisht, por ne do të përqendrohemi pak më shumë në ide recetash për fëmijët që nuk duan të hanë e gjithçkaje. Ata janë ide që fëmijët të ushqehen më shëndetshëm. Kështu ne do të shijojmë një rezultat krijues që hap të gjitha shqisat tuaja dhe me ndihmën tuaj. Çfarë mund të kërkojmë më shumë?

Bëni receta me fëmijët tuaj

Vezë në formë kërpudhe

Një recetë perfekte, e thjeshtë dhe e shpejtë. Për ta bërë këtë, ju duhet të gatuani vezët dhe kur ato janë pothuajse të ftohta, qëroni ato dhe na vendosni në një tabaka. Tani Prisni një domate qershi në gjysmë dhe vendoseni atë si një kapelë. Ju mund të spërkatni copa veze në domate dhe kaq. Ju mund ta shoqëroni këtë pjatë me pak sallatë dhe mos harroni se është më mirë nëse vezët nuk janë të mëdha për një rezultat më të mirë.

Meze ëmbëlsirash me forma argëtuese

Ju mund të mendoni për disa kafshë dhe recortar një pastë pudre me fytyrat e tyre. Gjëja më e thjeshtë është të bastësh në një bazë të rrumbullakët për fytyrën dhe dy ato më të vogla për veshët. Sigurisht, nëse doni të bëni një derrkuc, do të vendosni një bazë të rrumbullakët përpara. Ju mund të ngjitni copat e ëmbëlsirave duke lagur pak brumin. Ju i jepni formën që dëshironi, mund të shtoni mbushje ose zbukurim dhe në furrë. Ata do ta duan atë!

Rërë Rudolf në pjatën tuaj

Nëse dëshironi që ata të hanë pak oriz të bardhë, me domate natyrore dhe disa suxhuk, tani mund të formoni pllakën në një mënyrë krijuese. Për ta bërë këtë, ju do të vendosni orizin shumë të rrumbullakët në qendër të pjatës. Për hundën, do të përdorim gjysmë domate qershi. Dy copa ulliri do të jenë sytë dhe për salsiçet e rerave pak të hapura në gjysmë.

Sallatë Centipede

Kështu që ata gjithashtu hanë disa perime, asgjë si përpiquni të bëni pjata krijuese. Ata vetë do të jenë në gjendje t'ju ndihmojnë. Në këtë rast, bëhet fjalë për bast për të bërë trupin e centipedës me feta kastraveci. Koka e tij do të jetë përsëri një gjysmë domate qershi dhe këmbët e tij, copa karrote. Ju mund të bëni një diell në majë të pjatës me pak misër.

Thjerrëzat në formë ariu

Ne tashmë po e shohim atë recetat për të bërë me fëmijë mund të jenë shumë krijuese. Prandaj, nëse e shihni që të vegjlit tuaj nuk janë shumë adhurues të thjerrëzave, duhet të shpikni diçka. Ju do t'i vendosni në një pjatë, mu në qendër, pak oriz të gatuar për të bërë gojën. Për veshët e ariut tonë, një vezë të zier në gjysmë, ndërsa për sytë, një pjesë të rrumbullakët të vezës së zier dhe një ullinj në qendër. Në këtë mënyrë ne do t'i japim jetë pjatës së tyre dhe ata do të na falënderojnë. Ju tashmë keni ariun e thjerrëzave!

Cilën nga këto receta do të vini në praktikë me fëmijët tuaj?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.