Quiche i shpejtë i dardhës dhe djathit të dhisë

Quiche i shpejtë i dardhës dhe djathit të dhisë

Quiches janë ëmbëlsira të shijshme me një bazë paste kore të shkurtra dhe një mbushje me vezë dhe krem ​​fraîche që piqet në furrë derisa të piqet. Një klasik i kuzhinës franceze që pranon shumë variacione dhe të së cilës sot bëjmë një version shumë të thjeshtë: quiche të shpejtë me dardhë dhe djathë dhie

Kur dikush nuk dëshiron të komplikojë ose dëshiron të jetë në gjendje ta sjellë recetën në tryezë në më pak kohë, një burim i mirë është të vësh bast mbi masat tregtare. Idealja është të përdorni një brumë komercial me kore të shkurtra, por mund të përdorni edhe a brumë sfoliat, shumë më e aksesueshme në çdo supermarket. Nëse koha nuk është e rëndësishme dhe dëshironi të bëni brumin tuaj, mund të gjeni se si ta bëni këtë në recetën e kiche salmon që ne përgatitemi për të bërë kohë.

Sa i përket mbushjes, përgatitja e saj nuk do t'ju tregojë asgjë. Mjaftojnë 10 minutat që duhet të piqet paraprakisht peta në furrë për ta përgatitur atë. Dhe është se gjithçka që duhet të bëni është të gatuani një patate në mikrovalë dhe të përzieni disa përbërës. Të fillojmë?

Përbërësit

 • 1 ëmbëlsira
 • 2 dardha konferenciale të pjekura, të qëruara dhe të prera në kubikë (1,5cmx1,5cm)
 • 1 patate e qëruar dhe e prerë në kubikë (1,5cmx1,5cm)
 • 80 g djathë dhie të prerë në kubikë
 • 1 e bardhe veze per larje
 • Vezë 4
 • 70 g krem ​​të lëngshëm
 • Kripë dhe piper
 • Një grusht arra pishe

Hap pas hapi

 1. Mbështilloni petët dhe vendoseni në kallëp (i heqshëm nëse dëshironi të mund ta servirni në një pjatë ose pjatë). Rreshtoni mirë bazën dhe muret dhe hiqni brumin e tepërt. Më pas, shponi pjesën e poshtme me një pirun, vendosni një letër pergamene sipër dhe perimet e thata sipër. E pjekim ne furren e parangrohur ne 190°C per 10 minuta. Më pas hiqni letrën dhe perimet dhe piqini edhe 4 minuta të tjera. Pasi të keni bërë, nxirreni dhe lëreni të zbutet ndërsa përgatitni mbushjen.
 2. Për të përgatitur mbushjen, vendosni kubikët e patates në një pjatë, mbulojini me mbështjellës plastik dhe çojini në mikrovalë. I gatuajmë me fuqi të plotë për rreth 4 minuta derisa të zbuten.

Quiche i shpejtë i dardhës dhe djathit të dhisë

 1. Nga ana tjetër, në një tas, përzieni vezët me kremin e lëngshëm dhe pak kripë e piper.
 2. Pasi të keni përgatitur të gjitha pjesët e mbushjes, lyejmë me furçë bazën e sfoliatave me te bardhe veze qe mbushja te mos e laget.
 3. pastaj, shpërndani kubin e patates, djathë dhe dardhë në kallëp.
 4. Për të mbaruar derdhni përzierjen e vezëve dhe kremin, më pas lëvizni pak kallepin në mënyrë që të depërtojë mirë mes zarave, para se të spërkatni sipër arrat e pishës.

Quiche i shpejtë i dardhës dhe djathit të dhisë

 1. Merrni në furrë dhe gatuaj për 35 minuta ose derisa të vendoset dhe të marrë ngjyrë kafe të artë në 190ºC me ngrohje lart e poshtë.
 2. Nxirreni dhe prisni 10 minuta që të kaliten për të ngrënë qumështin e shpejtë të dardhës dhe djathit të dhisë.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.