Oriz me supë me perime dhe kërpudha të vjeshtës

Oriz me supë me perime dhe kërpudha të vjeshtës

Në shumë shtëpi orizi përgatitet gjatë fundjavave. Dhe kur ata janë në punë, shtohen edhe disa racione orizi për të përfunduar menunë të hënën ose të martën. Dhe megjithëse paella është mbretëresha në këto raste, në Bezzia na pëlqen shumë të shijojmë një Oriz supë me perime dhe kërpudha të vjeshtës si ai që ne propozojmë sot.

Ne na pëlqen supë orizi, edhe pse jo aq e shijshme sa kokrrat e orizit notojnë në supë. Si ju pelqejne ata? Luani me sasinë e supës në mënyrë që orizi të jetë sipas dëshirës tuaj. Herët e para mund t'ju duhet të rregulloni shumën në fluturim; më vonë, do ta kapni matjen.

Së bashku me orizin, kërpudha ata janë protagonistët e kësaj recete. Në varësi të atyre që përdorni, mund të dëshironi t’i gatuani pak para se t’i shtoni në oriz. Ne e bëjmë këtë me varietetet më të vështira, pavarësisht faktit se koha e gatimit të orizit është e mjaftueshme për t'i gatuar ato.

Përbërësit

 • 4 lugë vaj ulliri ekstra të virgjër
 • 1 qepë e madhe e bardhë, e grirë
 • 2 speca jeshilë italianë, të prerë
 • 1/2 piper i kuq, i copëtuar
 • 2 thelpinj hudhre, te grira
 • 450 g kërpudha vjeshte
 • 260 g e orizit
 • 2 lugë salcë domate
 • 1/2 lugë çaji spec i ëmbël
 • Kripë dhe piper
 • Disa lule brokoli, të gatuara
 • Supë me perime
 • Ngjyrosja e ushqimit (opsionale)

Hap pas hapi

 1. Nëse ndonjë nga kërpudhat që do të përdorni është shumë e fortë, skuqeni për disa minuta në një tigan të veçantë për ta zbutur pak.
 2. Pasi të jetë bërë, në një tenxhere ngrohni katër lugë vaj ulliri dhe ziej qepën dhe specat gjatë 10 minutave.
 3. pastaj, përfshijnë kërpudhat dhe thelpinjtë e hudhrës dhe kaurdisini derisa të parët të marrin ngjyrë të lehtë.

perime të skuqura

 1. atëherë shtoni orizin dhe skuqeni disa minuta para se të shtoni së pari, domate të skuqura dhe së dyti, erëzat.
 2. Menjëherë pas derdh supën, ngjyrosjen e ushqimit dhe lulet e brokolit të gatuar. Sasia e ujit do të varet nga orizi, zjarri ... por do të duhet të jetë afërsisht 4 herë ai i orizit.

Oriz supë me perime dhe kërpudha

 1. Përzieni, mbuloni tavën dhe gatuajeni në nxehtësi të lartë për gjashtë minuta.
 2. Pastaj, zbuloni, hiqni dhe gatuajeni në një zjarr më të butë dymbëdhjetë minuta të tjera duke e trazuar herë pas here orizin. Nëse shihni se qëndron e thatë, do t’ju ​​duhet të shtoni më shumë supë ose ujë.
 3. Kur orizi të jetë i butë, hiqeni tavën nga zjarri, mbulojeni tavën me një leckë dhe le të qëndrojë orizi me perime dhe kërpudha disa minuta para se të shërbeni.

Oriz me supë me perime dhe kërpudha të vjeshtës


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.