Lajmet e pazgjidhura muzikore të muajit qershor

Regjistrimet e lëshuara në qershor

Industria e regjistrimit nuk bën pushime në qershor siç do të bëjnë shumë prej nesh. Një numër i mirë i risive muzikore do të publikohen këtë muaj nga të cilat kemi parë veten të zgjedhin ato që për ne janë pikat kryesore. Gjithsej gjashtë disqe të stileve shumë të ndryshme, në mënyrë që ose të mërziteni.

Ama - Najwa

Këngëtarja dhe aktorja Najwa Nimri miraton dhjetë klasike të nxjerra nga repertori sentimental i Amerikës Latine në albumin e tij të ardhshëm, Ama, në të cilin ai ka bashkëpunime të veçanta të Israel Fernández, Rusowsky, Pablo Alborán dhe varlvaro Morte.

Prodhuar me Josh Tampico, Ama «është një projekti i lindur direkt nga izolimi«Thotë Najwa Nimri. "Mbyllja dhe paralizimi i jetës artistike më detyroi të reflektoj dhe të shikoj prapa." Gjatë këtij ndalimi të detyruar, këngëtarja u zgjua një mëngjes me një këngë në kokë: «Kukull e lezetshme». Një këngë që e ëma i këndoi asaj si ninullë dhe kishte mbetur e fshehur në një cep të kujtesës së saj. Pjesë të tjera të korit të harruar nga fëmijëria. Pak nga pak ai zbulon fillin që bashkon këto tituj: përkatësia e tyre në një zhanër, bolero e Amerikës Latine.

Kështu lind Ama, një album që do të dalë nesër dhe nga i cili sot mund të shihni një së pari hidhni një vështrim në Filmin. Sot, platforma spanjolle hap ekskluzivisht Muñequita linda, me protagonist Ester Exposito. Një video e drejtuar nga Bàrbara Farré dhe prodhuar nga CANADA.

Changephobia - Rostam

Changephobia është LP-ja e dytë solo nga kompozitori, producenti dhe fituesi i Grammy Rostam Batmanglij. Një koleksion prej 11 temash thellësisht personale, por tingëllojnë universale për këdo që në një moment të jetës së tij ka provuar dyshim.

Përshkruhet si "një nga më të mirat prodhues të mëdhenj të pop dhe indie-rock i brezit të tij ”Rostam ka deri më tani katër nga këngët në album që mund t’i dëgjoni nesër të plotë: Këta fëmijë që kemi njohur, Të shpalosin, 4Runner dhe Nga pjesa e prapme e një taksi.

Hardware - Billy Gibbons

Hardware është albumi i tretë solo nga Billy Gibbons, frontman i ZZ Top. Regjistruar në Escape Studio dhe prodhuar nga vetë Gibbons me Matt Sorum dhe Mike Fiorentino, përbëhet nga 12 këngë origjinale dhe kompozuar nga treshja, me përjashtim të "Hey Baby, Que Paso", regjistruar fillimisht nga Texas Tornados.

 

Elementet e rock tradicional i fortë, country rock, vala e re dhe bluja e bëjnë të vështirë etiketimin e kësaj vepre të re nga Gibbons. Një vepër, kënga e fundit e së cilës, Desert high, nuk është asgjë më shumë sesa një pjesë e fjalëve të shoqëruara nga një kitarë e fuqishme që evokon legjendën Graham Parsons, vdekja e të cilit 48 vjet më parë ndodhi shumë afër vendit ku u regjistrua Hardware.

Hardcore nga zemra - Joana Serrat

I fortë nga zemra, albumi i pestë i Joana Serrat do të dalë në treg tjetër 11 qershor nën etiketën Loose, licencuar ekskluzivisht në Great Canyon Records. Regjistruar në Redwood Studio në Denton, Texas, ku ai u bashkua me inxhinierin dhe producentin Ted Young, përbëhet nga 10 këngë.

 

Në muajt e fundit Joana Serrat ka publikuar si parapamje "Piktura", "Ju jeni me mua kudo që shkoj" dhe "Demonët" më të fundit. Revista prestigjioze britanike Uncut e ka vlerësuar albumin 9 nga 10, duke e përfshirë atë në seksionin e saj "Zbulime". A doni ta dëgjoni?

Asnjë perëndi nuk ka zotër - Plehra

Më 11 qershor një tjetër nga risitë tona të jashtëzakonshme muzikore do të shohë gjithashtu dritën: Asnjë perëndi nuk ka zot, albumi i shtate i bandes Garbage. Prodhuar nga Garbage dhe Billy Bush, skeleti i këtij albumi u krijua në verën e vitit 2018 në shkretëtirën Palm Springs, ku kuarteti kaloi dy javë duke improvizuar, eksperimentuar dhe ndjerë këngët.

Shirley Manson: “Ky është rekordi ynë i shtatë, numerologjia e rëndësishme e së cilës ndikoi në përmbajtjen e ADN-së. Shtatë virtytet, shtatë dhimbjet dhe shtatë mëkatet vdekjeprurëse. Ishte mënyra jonë e përpjekjes për të kuptuar çmendurinë e botës dhe kaosin e mahnitshëm në të cilin u gjetëm ".

Jordi - Maroon 5

El Albumi i shtatë i Maroon 5 do të lirohet në 11 qershor, Jordi. Një titull me të cilin banda amerikane e udhëhequr nga Adam Levine i bën haraç ish-menaxherit të saj, Jordan Feldstein, i cili vdiq në fund të vitit 2017 për shkak të një embolie pulmonare.

Prodhuar nga J Kash, albumi do të ketë 14 këngë Prej të cilave kemi dëgjuar tashmë Kujtime, Dashuri e Askush dhe Gabime të Bukura me Megan Thee Stallion. Sidoqoftë, ky nuk do të jetë bashkëpunimi i vetëm në album. Artistë të tillë si Anuel AA, Tainy, Stevie Nicks, Juice WRLD dhe Jason Derulo do të jenë gjithashtu të pranishëm në veprën e shtatë të muzikantëve.

A jeni duke pritur për botimin e ndonjë prej këtyre albumeve? Cilin nga këto lajme muzikore do të dëshironit të dëgjonit?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.